LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ramazan Kadirov ka një grua tjetër, e njohu kur ishte VETËM 14 vjeç; Pasuria e Fatimes vlen miliona $

Ramzan Kadyrov u takua me gruan e tij të dytë në vitin 2006 kur ajo ishte 14 vjeç.  Qeveria e Çeçenisë organizoi një konkurs bukurie në vitin 2006, i cili kishte për qëllim ndryshimin e imazhit të vendit.

5 Shtator 2022, 15:56 Nga k.m.
Ramazan Kadirov ka një grua tjetër, e njohu kur ishte VETËM 14
Ramzan Kadyrov dhe Fatima Hazujeva

ÇEÇENI- Udhëheqësi i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov (45) ka një grua të ligjshme, Medna Musaevna Kadyrova, me të cilën ka dhjetë fëmijë. Megjithatë, mediat e huaja mësuan se Kadyrov tani ka një grua të dytë, Fatimen, të cilën e pikasi kur ajo ishte 14 vjeç. Edhe pse poligamia është e lejuar në Çeçeni dhe feja u lejon atyre të kenë deri në katër gra, Kadyrov më herët ishte shprehur se nuk dëshironte të martohej më sepse gruaja e tij Medni i mjaftonte.

Çfarë dimë për gruan e dytë të Kadyrov?

Ramzan Kadyrov u takua me gruan e tij të dytë në vitin 2006 kur ajo ishte 14 vjeç.  Qeveria e Çeçenisë organizoi një konkurs bukurie në vitin 2006, i cili kishte për qëllim ndryshimin e imazhit të vendit.

“Ne duam që Çeçenia të mos lidhet më me imazhin e burrave me mjekër që mbajnë mitralozë. Tani simboli i vendit do të jetë një vajzë e bukur. Ne do të tregojmë se nuk jemi më keq se vendet e tjera."

Gjatë atij konkursi bukurie, rreth 20 konkurrente kërcyen, kënduan, gatuan, recituan poezi, folën për devotshmërinë e tyre, shprehën dashurinë për vendin e tyre dhe falënderuan familjen Kadyrov - sundimtarin autoritar të Çeçenisë Ramzan Kadyrov dhe babain e tij të ndjerë, Akhmat - për udhëheqjen e tyre.

Më pas, garueset u "qerasën" me një banket të kushtueshëm ku morën pjesë Kadyrov dhe rojet e tij. Kur zbuloi se njëra nga vajzat që nuk doli në finale po qante, urdhëroi t'i jepnin një orë ari Chopard të veshur me diamante. Kur vajzat kërcenin lezginka tradicionale, rubla dhe dollarë fluturuan në ajër. Një gazetar që mori pjesë në këtë ngjarje vlerësoi se rreth 30 mijë dollarë ishin shpërndarë në dysheme deri në fund të natës.

Fituesi i konkursit përfundimisht mori një pozicion në qeverinë çeçene dhe titullin "modelja kryesore" i shtëpisë së modës Firdavs, e cila i përket familjes Kadyrov. Shoqëruesja 14-vjeçare, Fatima Hazujeva ka marrë një çmim edhe më të madh: tani është gruaja e dytë e Ramzan Kadyrov.

Sipas ligjit islam, një burrë mund të ketë katër gra nëse është i gatshëm t'u kushtojë vëmendje dhe mbështetje të barabartë, duke përfshirë sigurimin e një vendi të veçantë për të jetuar. Kadyrov e inkurajoi publikisht këtë praktikë. Ai gjithashtu justifikoi poligaminë duke u thirrur në traditën çeçene.

“Nëse një vajzë e re apo një grua e divorcuar kapet me një burrë, vëllai i saj e vret atë dhe burrin. Kështu që në mirë që ajo të jetë gruaja e dytë apo e tretë e ligjshme se sa të vritet”.

Madje edhe gruaja zyrtare e Kadyrovit, Medni, një herë tha se nuk do ta kishte problem nëse burri i saj do të rimartohej.  Sidoqoftë, Kadyrov kurrë nuk e pranoi publikisht ekzistencën e gruas së tij të dytë. Në evente zyrtare ai shfaqet vetëm me Mednin, me të cilin ka dhjetë fëmijë biologjikë dhe dy të birësuar. Për më tepër, gazetarët zbuluan se shpenzimet e Kadyrov për dy gratë e tij të para i tejkalojnë shumë të ardhurat e tij zyrtare: vetëm vlera e pasurisë së tyre të paluajtshme, të paktën 8 milionë dollarë, është më shumë se dyfishi i pagës totale të raportuar të tij që nga viti 2008.

Në Grozny, ka prova të dukshme të martesës së dytë të Kadyrov: vila e Fatimes është përballë rezidencës së punës së Kadyrov në zemër të qytetit. Gruaja e dytë e Kadyrov gjithashtu ka strehim në Moskë, me tre apartamente të regjistruara në emrin e saj. Të gjitha ndodhen në ndërtesa të reja banimi në një lagje të mirë; vlera e tyre totale është rreth 5 milionë dollarë.

Presidenti i Çeçenisë është një personalitet shumë i diskutueshëm dhe i pazakontë, i cili tërheq vëmendjen e njerëzve që nuk ndjekin as politikën. Këto ditë Ramzan ka deklaruar se dëshiron të shkojë “me pushime të gjata”, por ende nuk ka asnjë informacion zyrtar për dorëheqjen e tij të mundshme si lideri i Çeçenisë./ Kurir

ramzan kadyrov fatima hazujeva

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim