LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Princi Harry futet përsëri në politikën e SHBA-së, kritikon ligjin për abortin gjatë fjalimit në OKB

Duka i Sussex-it nisi një sulm të fshehtë të hollë ndaj vendimit të Gjykatës së Lartë Roe v Wade muajin e kaluar që ia ktheu të drejtat e abortit përsëri në shtete individuale.

19 Korrik 2022, 11:29 Nga d.a.
Princi Harry futet përsëri në politikën e SHBA-së,
Princ Harry

SHBA- Princi Harry është futur sërish në politikën amerikane teksa kritikoi 'kthimin e të drejtave kushtetuese' gjatë fjalimit të tij kryesor në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së për Ditën e Nelson Mandelës, në qytetin e Nju Jorkut.

Sipas Dailymail, Duka i Sussex-it nisi një sulm të fshehtë të hollë ndaj vendimit të Gjykatës së Lartë Roe v Wade muajin e kaluar që ia ktheu të drejtat e abortit përsëri në shtete individuale.

Ky ka qenë një vit i dhimbshëm në një dekadë të dhimbshme. Ne po jetojmë përmes një pandemie që vazhdon të shkatërrojë komunitetet në çdo cep të globit. Ndryshimet klimatike po bëjnë kërdi në planetin tonë me vuajtjet më të cenueshme mbi të gjitha. Gënjeshtrat e pakta armatuese dhe dezinformatat në kurriz të të shumtëve. Dhe nga lufta e tmerrshme në Ukrainë deri te kthimi i së drejtës kushtetuese në SHBA, ne jemi dëshmitarë të një sulmi global ndaj demokracisë dhe lirisë, shkaku i jetës së Mandelës."-tha Princ Harry.

37-vjeçari pretendoi se ky vendim ishte pjesë e një "sulmi global ndaj demokracisë dhe lirisë", pasi ai përmendi gjithashtu pushtimin brutal të Ukrainës nga Rusia midis problemeve me të cilat përballet bota.

Komentet, të dëgjuara nga një dhomë kryesisht e zbrazët në Kombet e Bashkuara të hënën në mëngjes, ishin komentet më të fundit për politikanët amerikanë. Kjo vjen pasi gruaja e tij Meghan tregoi se si Duka pati një reagim 'të rreptë' ndaj përmbysjes së bombës së Gjykatës së Lartë të Roe v Wade muajin e kaluar.

Meghan dhe Harry arritën dorë për dore përpara fjalimit të tij para delegatëve për  ndryshimin e klimës dhe varfërinë gjatë takimit dy orësh në OKB. Kjo është hera e parë që çifti është parë në publik që nga fluturimi në MB për të festuar Jubileun Platinum të Mbretëreshës muajin e kaluar, ku ata mbajtën një profil të ulët.

Pavarësisht nga ngjarja që synohej të festohej në Ditën e Nelson Mandelës, Princi nisi një sulm ndaj politikës amerikane gjatë fjalimit të tij kryesor. Nuk është hera e parë që Duka dhe Dukesha e Sussex hyjnë në politikën amerikane, duke u gjetur në ujë të nxehtë pas komenteve për zgjedhjet amerikane.

Gjatë një videoje të Time 100 në shtator 2020, ata u bënë thirrje votuesve amerikanë të refuzojnë gjuhën e urrejtjes, dezinformimin dhe negativitetin në internet në "zgjedhjet më të rëndësishme të jetës sonë". Anëtarët e familjes mbretërore supozohet të jenë politikisht neutralë, kur u tërhoqën nga rolet e tyre, Sussex-ët u zotuan se çdo gjë që ata bëjnë do të mbështesë vlerat e Madhërisë së Saj.

princ harry meghan markle nelson mandela

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat