LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Pas Dua Lipës edhe Miley Cyrus është paditur për të drejtën e autorit

Cyrus u bë personi i famshëm më i fundit që u përball me akuza të tilla të premten kur fotografi Robert Barbera ngriti një padi për shkeljen e të drejtës së autorit kundër yllit, duke pretenduar se ajo ripostoi foton e tij të vitit 2020 që e tregonte atë duke përshëndetur shikuesit në Instagram .

13 Shtator 2022, 15:02 Nga d.a.

 

SHBA- Miley Cyrus është paditur për postimin e një fotoje të saj të shkrepur nga paparacët në rrjetet sociale. Kjo mund të duket e padrejtë, por ligji thjesht nuk është në anën e tyre.

Sipas Billboard, Cyrus u bë personi i famshëm më i fundit që u përball me akuza të tilla të premten kur fotografi Robert Barbera ngriti një padi për shkeljen e të drejtës së autorit kundër yllit, duke pretenduar se ajo ripostoi foton e tij të vitit 2020 që e tregonte atë duke përshëndetur shikuesit në Instagram.

Nëse kjo tingëllon e njohur është sepse i njëjti fotograf ngriti një padi shumë të ngjashme kundër Dua Lipës në qershor, duke e akuzuar në mënyrë të ngjashme për shkeljen e të drejtave të tij të autorit duke postuar një nga fotot e tij në mediat sociale.

Për të famshmit që janë përndjekur nga paparacët, mund të duket e drejtë që të paktën t'i përdorin vetë fotot. Kjo është në thelb ajo që Khloe Kardashian tha në Twitter në vitin 2018, pasi u godit me një padi të ngjashme me atë që Cyrus dhe Lipa po përballen tani.

Ata mund të më ndjekin ligjërisht dhe të më ngacmojnë dhe më pas, mbi të gjitha, unë nuk mund të përdor as fotot e vetes, LOL çfarë f-është kjo”, shkroi Kardashian në atë kohë.

Por, sado e padrejtë mund të duket, ligji në SHBA për të drejtat e autorit është mjaft i qartë: Janë fotografët ata që zotërojnë të drejtat e autorit për imazhet që ata marrin, dhe përdorimi i atyre fotove pa kërkesë përbën shkelje. Thjesht shfaqja në një imazh nuk i jep një personazhi të famshëm bashkëpronësinë e tij, as nuk u jep atyre të drejtën ta ripostojnë atë falas.

Nancy Wolff, një avokate në firmën ligjore Cowan DeBaets Abrahams & Sheppard, e specializuar në të drejtat e autorit të fotografive, ia atribuon problemin një "keqkuptimi" bazë nga të famshëm. 

Vetëm për shkak se ata janë subjekt i një fotografie nuk do të thotë se ata kanë ndonjë të drejtë pronësie në të,” tha Wolff për Billboard në fillim të kësaj vere.

Dikush si Cyrus mund të jetë në gjendje të padisë për një foto që është bërë në një vend ku ajo kishte një të ashtuquajtur pritshmëri të arsyeshme të privatësisë, si brenda shtëpisë së saj. Por në hapësirat publike, rrugë, restorant, klub nate, plazh publik, paparacët në përgjithësi mund të largohen pa kërkuar leje.

Në rrethana të caktuara, një personazh i famshëm mund të argumentonte se një foto e tyre shkelte të drejtën e tyre të publicitetit, domethënë të drejtën e tyre për të shfrytëzuar komercialisht ngjashmërinë e tyre. Përdorimi i imazhit të Lipës në një reklamë ose materiale marketingu do të shkelte qartë të drejtën e saj të publicitetit, për shembull. Por thjesht marrja, shitja dhe publikimi i një fotografie për qëllime editoriale është zakonisht lojë e ndershme.

Cilat yje të tjerë janë përballur me këto raste?

Përveç Cyrus, Lipa dhe Kardashian, shumë personazhe të tjerë të famshëm janë përballur me çështje të të drejtave të autorit pasi kanë postuar foto të tyre.

Justin Bieber dhe Ariana Grande janë paditur gjithashtu, nga i njëjti fotograf që ngriti padi kundër Cyrus dhe Lipa këtë vit. Ish-i dashuri i Cyrus, Liam Hemsworth, u padit me një në vitin 2019. Në një rast tjetër, Katy Perry u padit pasi ajo ripostoi një imazh të kostumit të saj të Halloween të vitit 2016: një veshje e Hillary Clinton-it të klasit të Hollivudit që përmbante proteza profesionale.

Yjet e sportit nuk bëjnë përjashtim, megjithëse ata janë përballur më shpesh me raste të paraqitura nga fotografë të pavarur në lojë. Qendërmbrojtësi i NFL Deshaun Watson u padit në vitin 2020 për postimin e shkrepjeve aksion në Instagram dhe LeBron James u padit me një rast në vitin 2019 për një imazh të tij duke u mbytur që ai postoi në Facebook.

paditet miley cyrus dua lipa robert barbera 

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore