LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Vdes në moshën 76-vjeçare, aktorja Gwyneth Powell e filmit 'Grange Hill'

Aktorja Gwyneth Powell, e cila ka luajtur rolin e mësueses zonja McClusky në telenovelën për adoleshencë Grange Hill, ka vdekur në moshën 76-vjeçare. Përfaqësuesi i saj Matthew Lacey tha se Powell kishte vdekur nga komplikimet që ajo kshte pasur pas një operacioni të gjatë.

13 Shtator 2022, 08:23 Nga s.s
Vdes në moshën 76-vjeçare, aktorja Gwyneth Powell e filmit
Gwyneth Powell

SHBA- Aktorja Gwyneth Powell, e cila ka luajtur rolin e mësueses zonja McClusky në telenovelën për adoleshencë Grange Hill, ka vdekur në moshën 76-vjeçare. Aktorja e lindur në Mançester u shfaq në serial për 10 vite duke filluar që nga viti 1981, si drejtoreshë e ashpër, por e drejtë. Ajo gjithashtu luajti nënën e Greg Davies Polly në sitcom Man Down në Channel 4, dhe u shfaq në shfaqje si Holby City, A Touch Of Frost dhe Heartbeat.

Përfaqësuesi i saj Matthew Lacey tha se Powell kishte vdekur "nga komplikimet pas një operacioni të gjatë". Ai tha se ajo "u nda nga jeta e qetë" ku kishte pranë me bashkëshortin e saj, aktorin Alan Leith dhe mbesën të enjten e kaluar. "Gwyneth do t'i mungojë shumë familjes dhe miqve të saj të adhuruar së bashku me fansat e saj të shumtë nga paraqitjet e shumta televizive", tha ai.

Në mënyrë të përshtatshme, duke pasur parasysh rolin e saj më të famshëm, Powell fillimisht u trajnua si mësuese përpara se të hynte në teatrin e repertorit në fund të viteve 1960.

Ajo mori rolin e saj të parë televiziv në serialin dramatik të Londrës Weekend të vitit 1971, e cila është shprehur: "Sapo isha martuar, isha me fat. Ne kishim blerë një shtëpi, por nuk kishim se me çfarë ta paguanim hipotekën e muajit të parë, apo për të blerë një unazë martese. Kam mbajtur unazën e martesës së nënës sime në dasmën tonë", tha ajo për podcastin Grange Hill, Sausage On A Fork.

Ajo vazhdoi të siguronte punë të rregullt në vitet 1970, me role të përsëritura në shfaqje si Z Cars, Dixon of Dock Green dhe Emmerdale, por karriera e saj u përshpejtua pasi u luajt në Grange Hill. "Në fillim, zonja McClusky u shkrua si një rol "seti binjak dhe perla", por unë isha mjaft e re në atë kohë dhe nuk doja të luaja ashtu. Ne filluam me veshjet dhe ajo ishte mjaft e vetëdijshme për modën dhe elegante. Shumë njerëz më thanë se ajo ishte një kënaqësi e madhe për mësueset e reja që filluan të aplikonin për poste drejtuese. Shfaqja pati pasoja në të gjitha llojet e mënyrave dhe karakteri bëri gjithashtu. Periudha ime përkoi me vitet e Thatcher. Mendoj se zonja McClusky u bë e paharrueshme sepse ne kishim një kryeministër të tillë", tha ajo për BBC.

Ajo qëndroi në rol për 11 seriale përpara se të kërkonte të shkruante, dhe mbeti gjithmonë krenare për ndikimin e saj.

“Ishte seria e parë që trajtonte problemet reale në një mënyrë reale pa u patronizuar. Nuk po them se do të ndryshonte shoqërinë, por ndoshta ka ndihmuar shumë të rinj”, tha ajo.

Pasi u largua nga shfaqja, ajo bleu të drejtat për romanet e EM Delafield Ditari i një zonje provinciale të cilat eksplorojnë jetën e një anglezeje të klasës së lartë të mesme gjatë Depresionit të Madh dhe i përshtati ato në një seri shfaqjesh të suksesshme me një grua.

Duke nderuar Powell-in, Patricia Hidalgo, drejtoreshë e BBC-së për Fëmijët dhe Edukimin, tha: "Na vjen shumë keq që dëgjojmë për vdekjen e Gwyneth Powell. Portretizimi i saj i famshëm i zonjës McClusky është ai që do të mbahet mend me dashuri nga të gjithë ata që u rritën duke parë Grange Hill. I shprehim ngishëllimet tona familjes dhe miqve të saj në këtë kohë të trishtuar".

aktore gwyneth powell shba

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore