LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Oppenheimer shkon 900 mln dollarë fitime, filmi më i ndjekur biografik

Në përplasjen e madhe të Barbenheimer-it të 2023, lodra plastike e buzëqeshur e Mattel-it kishte një sërë avantazhesh të integruara: ishte një komedi plot gjallëri, plot ngjyra, me ndjesi të mirë, që shfaqte një nga yjet më të ndritur të filmit të gjeneratës së saj, si një pjesë e kulturës pop, e njohur tashmë. dhe të dashur nga publiku i gjerë.

19 Shtator 2023, 22:53 Nga k.h
Oppenheimer shkon 900 mln dollarë fitime, filmi më i ndjekur biografik
Oppenheimer

AMERIKË-Në përplasjen e madhe të Barbenheimer-it të 2023, lodra plastike e buzëqeshur e Mattel-it kishte një sërë avantazhesh të integruara: ishte një komedi plot gjallëri, plot ngjyra, me ndjesi të mirë, që shfaqte një nga yjet më të ndritur të filmit të gjeneratës së saj, si një pjesë e kulturës pop, e njohur tashmë. dhe të dashur nga publiku i gjerë. Rivali i tij, Oppenheimer, filloi të tingëllonte si një shitje e vështirë në krahasim, një dramë historike rreth thellësive dërrmuese të fajit gjithëamerikan me një kohëzgjatje prej tre orësh, shtrirje të gjata fotografish bardh e zi, një emër jo shumë.

Njeriu kryesor i markës në Cillian Murphy dhe një vlerësim që kufizon audiencën e tij. Dhe ndërsa është e vërtetë që ikona e gjatë feministe e Greta Gerwig-ut mund ta ketë fituar betejën, pasi ka kaluar tashmë kufirin miliarda dollarësh në ndërtimin e saj ende, të dyja e kanë fituar luftën. Këtë fundjavë, filmi i vogël i suksesshëm që mund të kalonte momentin historik të rëndësishëm prej 900 milionë dollarësh në arkat botërore, duke dhënë një sukses të mirëfilltë përtej mos shtypjes nën këmbën me taka të larta të Barbie.

Oppenheimer tani mban atë lloj qëndrimi që siguron vendin e një filmi në pasardhësit: është filmi biografik më i madh ndonjëherë (duke parakaluar Bohemian Rhapsody), është shfaqja e tretë teatrale me performancën më të lartë të vitit (pas vetëm Barbie dhe Super Mario Movie), i treti më i larti në karrierën e Nolanit (menjëherë pas The Dark Knight dhe The Dark Knight Rises) dhe i 12-ti më i larti në historinë e një shekulli plus të Universal Pictures (më i larti i tyre i të gjitha kohërave, nëse zbritni fotografitë ekskluzive). Oppenheimer ka ende shumë rrugë për të bërë deri në miliardin e madh, një pikë referimi që do t'i duheshin disa javë shtesë lojërash në teatër ose një ripublikim i madh gjatë sezonit të çmimeve për të arritur.

"Këto milje të fundit të çdo vrapimi teatrale janë më të vështirat," thotë një analist i lartë i Comscore në një raport nga Variety. Megjithatë, fitimi i fundit i Nolan-it demonstron një parim inkurajues në këtë shfaqje të paparashikueshme - nëse e ndërtoni, ata do të vijnë.

Oppenheimer mund të jetë shtylla e parë në histori që përfiton nga konkurrenca e ashpër, paketimi i tij joformal me Barbie që çon jo në një bllokim, por në një përqendrim reciprokisht të dobishëm në zeitgeist. Si një rrethanë lehtësuese e tregut që ndodh një herë në jetë, nuk ka ndryshuar plotësisht mençurinë konvencionale të industrisë se shpërndarja është një lojë me shumë zero e luftuar për një sasi të kufizuar vëmendjeje dhe parash në fundjavë. (Vetëm shikoni se si tituj më të vegjël si The Exorcist: Besimtar u largua nga fundjava e 13 tetorit kur Taylor Sëift vendosi flamurin e saj në datën e dokumentarit të koncertit të saj Eras Tour.) Thënë kjo, ajo ka vërtetuar mësimin jo më pak kuptimplotë se nëse duke pasur parasysh diçka që ia vlen të ndiqni, shikuesit do të jenë më se të lumtur të shkojnë në kinema dy herë në një fundjavë të vetme.

Përshkrimi i një projekti me një buxhet reklamimi nëntëshifror si një fenomen i përhapur nga goja duket i gabuar, megjithëse nuk mund të mohohet se premiera që përkon me fillimin e grevës së aktorëve mori një nxitje thelbësore nga një tifoz organik. Shikuesit e filmit në mbarë botën iu përgjigjën shkallës së spektaklit të filmit dhe thellësisë së llogaritjes së tij me të njëjtën gjë, të krijuar nga një grup aktorësh uniformisht i fortë që mbledh A-lista rreth babait të bombës atomike. Është ndihmuar gjithashtu që llogaritja e tij e dendur morale është në gjendje jo vetëm të përballojë, por të shpërblejë shikime të shumta, secila prej tyre zbulon nuanca të mëtejshme rreth gjendjes së brendshme të torturuar të Oppenheimer.

Që në fillim, Nolan dhe Universal kanë vënë në plan të parë zanatin e papërlyer të përfshirë në aspektin teknik, i cili kërkonte të shihej në ekranin më të madh të disponueshëm me standardin më të lartë të mundshëm të prezantimit. Të shitura për javë të tëra, shfaqjet në film 70 mm ose në Imax krijuan ajrin e një ngjarjeje që nuk mund të humbasë dhe forcoi numrin kumulativ me tarifa shtesë; Oppenheimer depërtoi në pesë publikimet më të larta të Imax-it, duke fituar 17 milionë dollarë nga 30 ekranet në fundjavën e hapjes dhe duke u përballur me përpjekjen e dobët të Blue Beetle për ta zhvendosur atë. Nëse makina e Hollivudit mëson ndonjë gjë nga e gjithë kjo, do të jetë një rritje e botimeve të shtyra në piktura më të mëdha dhe më të shtrenjta, aspekti më lehtësisht i ripërsëritshëm i një goditjeje sui generis.

Fitimet e bukura si nga Oppenheimer ashtu edhe nga Barbie rivendosin gjithashtu një truizëm të përjetshëm që drejtuesit nuk duan ta pranojnë: se arti i krijuar me një ndjeshmëri personale autoriale i bën thirrje konsumatorit mesatar në një mënyrë që përmbajtja e fokusuar e krijuar nga komiteti nuk mundet. Barbi i bërë nga dikush pa personalitetin e Greta Gerëig mund të kishte shkuar në rrugën e kaq shumë gërmimeve të harruara të IP-së, ashtu si një Oppenheimer që i mungonte tendenca e Nolanit drejt vetëkontrollit obsesiv mund të kishte humbur vëmendjen për qëllimin e saj etik, ndërsa mrekullohej nga fuqia shkatërruese e bombës. . Do të ishte e lehtë – dhe jo krejtësisht e pasaktë – të shkruhej Barbenheimer si një rast, por fuqia e qëndrimit të gjysmës së tij më pak të hapur tregtare dëshmon për funksionimin e duhur të sistemit. Jepini një talenti të besueshëm buxhetin dhe gjerësinë për të krijuar diçka të mirë, sigurohuni që njerëzit të dinë për të dhe fitimet do të pasojnë.

Muajt ​​e ardhshëm do të shohim publikimin e dy produksioneve me luhatje të mëdha që i përshtaten atij modeli, me thrillerin e Martin Scorsese-it Killers of the Flower Moon dhe epikën Napoleon të Ridley Scott që të dyja do të vijnë në këtë sezon çmimesh. Divizioni i filmave i Apple nuk ka qenë aq i gëzuar në lidhje me ekspozitën teatrale në të kaluarën, duke e parë atë kryesisht si një kualifikim çmimesh dhe një lider të lavdëruar të humbjeve për abonimet e transmetimit që ata me të vërtetë po i shtyjnë. Por shembulli i Oppenheimer mund dhe duhet të jetë udhëzues për fillimet e para dixhitale. Besojuni filmave tuaj të suksesshëm për të shkatërruar bllokun./Guardian

flim oppenheimer

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni