LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Akuzohet se përdhunoi një 16 vjeçare, Youtube i heq videot artistit të njohur

-YouTube ka pezulluar kanalet e Russell Brand nga fitimi i parave nga reklamat për "shkelje" të "politikës së platformës". Platforma e videove tha se po ndërmerrte veprime "për të mbrojtur" përdoruesit e saj.

19 Shtator 2023, 16:44 Nga DOSJA
Akuzohet se përdhunoi një 16 vjeçare, Youtube i heq videot
Russell Brand

ANGLI-YouTube ka pezulluar kanalet e Russell Brand nga fitimi i parave nga reklamat për "shkelje" të "politikës së platformës".Platforma e videove tha se po ndërmerrte veprime "për të mbrojtur" përdoruesit e saj.

Ndërkohë, BBC tha se kishte hequr disa programe që shfaqnin komedianin dhe aktorin nga shërbimet e saj të transmetimit.Ajo vjen pasi ai u akuzua për përdhunim dhe sulme seksuale midis 2006 dhe 2013. Ai mohon pretendimet, duke thënë se marrëdhëniet e tij ishin "gjithmonë konsensuale".BBC tha se kishte hequr disa përmbajtje që "tani bien nën pritjet e publikut" nga iPlayer dhe BBC Sounds.Më herët të martën, një zëdhënës i YouTube tha: "Nëse sjellja jashtë platformës së një krijuesi dëmton përdoruesit, punonjësit ose ekosistemin tonë, ne marrim masa".

Vitet e fundit, ish-personaliteti i televizionit dhe radios është ripozicionuar, duke postuar rregullisht video rreth spiritualitetit, politikës anti-establishment dhe së fundmi UFO-ve, për 6.6 milionë abonentët e tij. Ai gjithashtu poston në Instagram, X (i njohur më parë si Tëitter) dhe Rumble.Vendimi i YouTube për të bllokuar rrjedhat e tij të të ardhurave vlen për "të gjitha kanalet që mund të zotërohen ose operohen" nga 48-vjeçari, konfirmoi ajo për BBC.Të hënën, një nga gratë që e ka akuzuar atë për sulm seksual kur ajo ishte 16 vjeç, i tha BBC Radio 4's Hour's Hour sjellja e tij ishte një "sekret i hapur".

Gruaja, e njohur si Alice, shtoi se akuzat kundër tij kanë qenë "prej kohësh".Duke folur për herë të parë që kur akuzat u bënë publike, ajo tha se mohimi i tij ishte "i qeshur" dhe "fyes".Shfaqjet e mbetura të turneut të Brand-it Bipolarisation janë shtyrë gjithashtu.

Ai ka ende një prani në Rumble, ku ka 1.4 milionë ndjekës, dhe ai drejton një shfaqje të rregullt çdo ditë jave, por nuk pati asnjë episod të ri të hënën.Para rishpikjes së tij si një guru në internet, të ardhurat tradicionale të komedianit u bënë përmes televizionit dhe radios së profilit të lartë duke prezantuar punë, libra dhe shfaqje filmash, si dhe shfaqjet e tij komedi të drejtpërdrejta./BBC

angli komedian russell brand youtube

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN