LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Edhe fëmijët preken nga COVID-i, po shfaqet me mënyra të papritura

Mjekët ende po përpiqen të kuptojnë pse Covid-i i gjatë shfaqet në këtë mënyrë tek tek fëmijët. Disa studime te të rriturit tregojnë një varg prej 200 simptomash, por nuk ka një përkufizim universal të rastit klinik.

10 Korrik 2022, 11:08 Nga k.m.
Edhe fëmijët preken nga COVID-i, po shfaqet me mënyra të
Foto ilustruese

TIRANË-Nuk ka teste specifike për Covid të gjatë dhe nuk është e qartë se cilët fëmijë e kanë dhe atë, pasi mund të ndodhë edhe kur një fëmijë ka një rast të lehtë të Covid-19.

"Është befasuese se sa nga këta fëmijë shfaqin dhe kanë një sërë simptomash që ne nuk i kemi vlerësuar plotësisht. Disa po vijnë me dështim të zemrës pas infeksioneve asimptomatike Covid," tha Dr. Jeffrey Kahn, shefi i Divizionit të Sëmundjeve Infektive Pediatrike në UT Southwestern Medical Center në Dallas.

“Ajo që më bie në sy është se zakonisht ndodh rreth katër javë pas infektimit dhe infeksioni mund të jetë vërtet asimptomatik, gjë që është vërtet befasuese”.

Edhe kur fëmijët me Covid të gjatë testohen për sëmundje që mund të shkaktojnë këto simptoma, mund të ndodh që asgjë të mos shfaqet. Dr. Amy Edwards, e cila drejton klinikën pediatrike Covid të gjatë në Spitalin UH ​​Rainbow Babies & Children's në Cleveland thotë se problemet e të rriturve priren të jenë më të dukshme, sepse ata kanë më shumë gjasa të kenë mosfunksionim të organeve por tek fëmijët është më e vështirë.

"Unë u them familjeve, 'duhet të mbani mend, ka kufij për atë që shkenca mjekësore kupton dhe mund të testojë.' Ndonjëherë, ne thjesht nuk jemi aq të zgjuar sa të dimë se ku ta kërkojmë atë.".

Mjekët ende po përpiqen të kuptojnë pse Covid-i i gjatë shfaqet në këtë mënyrë tek tek fëmijët. Disa studime te të rriturit tregojnë një varg prej 200 simptomash, por nuk ka një përkufizim universal të rastit klinik. Fëmijët e prekur  nga Covid i gjatë mund  të ndahen në disa kategori. Disa kanë lodhje, mjegull truri dhe dhimbje koke të forta, "deri në pikën ku disa fëmijë nuk ishin në gjendje të shkonin në shkollë dhe po dështonin me  notat”

Një grup tjetër ka probleme kardiake si rrahje zemre, dhimbje gjoksi dhe marramendje, veçanërisht kur kthehen në aktivitetet e tyre të rregullta. Një grup tjetër ka probleme me stomakun. Shumë nga këta fëmijë gjithashtu kanë një ndryshim në shqisën e tyre të shijes dhe nuhatjes.

Ekspertët thonë se simptomat janë krejtësisht të ndryshmë nga simptomat që kanë të rriturit, "por nuk është thes i përzier i përfshirjes së sistemeve të ndryshme të organeve me të rriturit."

Covid i gjatë është i vërtetë. Por ka mënyra për të mbrojtur veten

"Pacientët me Covid të gjatë kanë si problem më të madh humbjen e energjive"

Edwards, e cila drejton një klinikë në Cleveland, thotë se ajo duhet të flasë me prindërit për të balancuar me kujdes se sa energji shpenzojnë fëmijët e tyre. Shumica e njerëzve të shëndetshëm mund të përballojnë nëse janë të lodhur, por ata me Covid të gjatë nuk munden.

"Është sikur ata kanë një kovë energjie, dhe ajo duhet të përdoret me kujdes për shkollë, për lojë, për të parë TV. Çdo gjë që ata bëjnë kërkon energji dhe sapo ajo kovë të jetë bosh, merr fund gjithçka," tha Edwards.

Disa nga pacientët e saj adoleshentë janë të rraskapitur . Shumë kanë edhe ankth. Disa prej tyre mund të vijnë nga vetë sëmundja ose nga dyshimi që kanë dëgjuar nga mjekët ose të rriturit kur thonë se nuk ndihen mirë. Ekspertët në të gjithë vendin thonë se kanë dëgjuar nga pacientë ankesat e të cilëve janë injoruar, edhe pas një ndryshimi të fortë në shëndetin e tyre. Atyre u është thënë se po tregohen dramatikë ose po kërkojnë vëmendje, ose se simptomat janë të gjitha në kokën e tyre.

Ekspertët thonë se mjekët duhet ta mësojnë mirë se Covid-i i gjatë mund të jetë një problem real. Ekspertët thonë se  fëmijët e prekur nga Covid-i i gjatë  duhen inkurajuar të flenë mjaftueshëm dhe të hanë ushqim të shëndetshëm.

Por jo të gjitha familjet mund të përballojnë ushqim të shëndetshëm.

"Më tmerron fakti  që ka familje që nuk e përballojnë dot koston e ushqimit të shëndetshëm megjithëse mund të jenë prekur nga Covid-i gjatë "Thjesht duhet të shpresosh që më shumë njerëz të ndërgjegjësohen për problemin dhe të përpiqen të ndihmojnë."-thotë Edwards./Marrë nga GazetaSi

pandemia e koronavirusit

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'