LIVE UPDATES
Bota

ANALIZA/ Zgjedhjet në Francë, mësimet që mund të nxjerrin demokratët në SHBA

29 Prill 2022, 05:27 Nga DOSJA
ANALIZA/ Zgjedhjet në Francë, mësimet që mund të

Zgjedhjet presidenciale në Francë nxorën në pah debatin mes nacionalizmit dhe globalizmit. Mbështetësit e globalizmit i dhanë fitoren për një mandat të dytë 5-vjeçar Presidentit Emanuel Macron, një aleat i ngushtë i Presidentit Joe Biden. Por çfarë mund të mësojnë Shtetet e Bashkuara nga zhvillimet e fundit në arenën politike franceze, ndërsa Partia Demokrate e zotit Biden përballet me zgjedhje të vështira në fund të vitit? Në zgjedhjet që do të mbahen me 8 nëntor do të votohet për të 435 vendet e Dhomës së Përfaqësuesve dhe 35 vende nga 100 pëfaqësues që ka Senati amerikan.

Presidenti Joe Biden nuk ka folur shumë mbi fitoren e aleatit të tij të ngushtë, rizgjedhjen e presidentit francez Emmanuel Macron.

“Ndihemi mirë për zgjedhjet franceze”, u shpreh Presidenti Biden. Fitorja e zotit Macron është pozitive për programin e Presidentit Biden, ndërsa ai përballet me atë që ai e ka përshkruar si kërcënimin më të madh për sigurinë globale që nga Lufta e Dytë Botërore, agresionin rus në Ukrainë. Një aleate e vjetër, Franca ka qëndruar përkrah Shteteve të Bashkuara kundër Rusisë, ndërsa zoti Macron është shfaqur si ndërmjetësi kryesor evropian për paqen.

Presidenti Biden shprehu mbështetjen përmes një urimi në Twitter. Udhëheqësit e tjerë botërorë vlerësuan se një votë për zotin Macron është votë për një rend botëror demokratik të bazuar në rregulla. Analistët thonë se ky ishte edhe qendrimi i votuesve francezë. Zëri i Amerikës bisedoi me analistin Pierre Morcos të Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare

“Është e qartë se që nga fillimi i sulmit, Franca ka luajtur një rol kryesor në reagimin evropian kundër agresionit rus në Ukrainë. Rizgjedhja e zotit Macron është konfirmim i vazhdimit të kësaj përgjigjeje të fortë ndaj Rusisë. Për udhëheqësit evropianë, rizgjedhja ishte e mirëpritur sepse konfirmoi se Franca do të vazhdojë të luajë një rol vendimtar në reagimin ndërkombëtar.”

Por Amerika është unike në shumë mënyra. Qëndrimi i votuesve për zotin Biden ndahet përgjatë vijave partiake. Një sondazh nga Ipsos tregon se 37% e amerikanëve mbështesin punën e presidentit në lidhje me Rusinë dhe 46% mbështesin qëndrimin e tij ndaj Ukrainës.

Analistët thonë se nëse partia e zotit Biden, që anon majtas, dëshiron një avantazh në zgjedhje, ajo duhet të nxjerrë mësime nga kundërshtarja e zotit Macron, udhëheqësja e ekstremit të djathtë, e cila pavarësisht humbjes, pati rezultate më të mira se në garat e mëparshme.

“Një nga mësimet është se pas partive nacionaliste, të ekstremit të djathtë, shpesh fshihet një axhendë e përqendrimit në çështjet e përditshme të njerëzve, kërkesa për dinjitet, për punë, për të qenë në gjendje për të përballuar jetën në vendin e vet. Marine Le Pen e kuptoi këtë çështje mjaft qartë”, thotë për Zërin e Amerikës Célia Belin me Institutin Brookings.

Siç e ka përjetuar vetë presidenti francez, politika mund të jetë një lojë e gjatë dhe e vështirë. Partia Demokrate e zotit Biden ka shumë punë për të bërë para zgjedhjeve të nëntorit./VOA

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota france zgjedhje ne france france zgjedhje ne france

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"