LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/Zelenskyy takohet me Guterres, rubla në fuqi në Kherson, SHBA: Ekzekutohen ukrainasit

28 Prill 2022, 06:00 Nga DOSJA
LUFTA/Zelenskyy takohet me Guterres, rubla në fuqi në Kherson, SHBA:

UKRAINË– Lufta në Ukrainë hyn sot në ditën e saj të 64-të. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara për Çështjet e Drejtësisë Penale Ndërkombëtare Beth Van Schaack u tha Kombeve të Bashkuara se “një njësi ushtarake ruse që vepron në afërsi të Donetsk ka ekzekutuar ukrainasit që po përpiqeshin të dorëzoheshin në vend që t’i marrë në paraburgim.”

Agjencia shtetërore ruse Ria Novosti, e cituar nga BBC, njoftoi se qyteti i Kherson, në Ukrainën jugore, do të kalojë për përdorimin e rublës monedhën ruse që nga 1 maji. Një zyrtar i emëruar nga Rusia në  rajonin e pushtuar të Kherson tha se kthimi i tij në kontrollin ukrainas ishte “i pamundur”, duke përjashtuar një atë që Ukraina e quajti një “referendum fals” për të vendosur të ardhmen e saj.

Antonio Guterres, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, u takua sot me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në Kiev për bisedime.

“Kur i shoh ato ndërtesa të shkatërruara, e imagjinoj familjen time në një nga ato shtëpitë tani. Lufta është një absurditet në shekullin e 21-t , lufta është e keqe. Nuk ka asnjë mënyrë që një luftë të jetë e pranueshme në shekulli 21,” tha Guterres.

Guterres ka udhëtuar tashmë në Moskë në fillim të kësaj jave për t’i bërë një thirrje Vladimir Putinit për luftën. Në bisedimet e Moskës, Guterres bëri të qartë se OKB-ja i konsideronte veprimet e Rusisë një pushtim – dhe përsëriti thirrjet për Rusinë dhe Ukrainën që të punojnë së bashku për të krijuar korridore të sigurta humanitare. 

Zyrtarët në Donetsk kanë postuar fotografi të një fshati të vogël në rajon në të cilin janë goditur mbi dy duzina shtëpi. Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Donetskut, tha në kanalin e tij Telegram se 27 shtëpi vetëm në fshatin Lastochkine ishin dëmtuar nga bombardimet.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të enjten se nëse Finlanda dhe Suedia aplikojnë për t’u bashkuar me aleancën, do të jenë në gjendje të “gjenin marrëveshje” për të ndihmuar të dy vendet gjatë periudhës së përkohshme përpara se të bëhen anëtarë zyrtarë. Rusia ka paralajmëruar më parë se anëtarësimi i tyre mund të çojë në një qëndrim më agresiv nga Moska.

Dhoma e Komunave kanadeze votoi unanimisht të mërkurën për të njohur “aktet e gjenocidit” të kryera nga Rusia në Ukrainë. Votimi vjen pas komenteve në mes të prillit nga presidenti amerikan Joe Biden, i cili tha se veprimet e Putinit në Ukrainë  përbënin gjenocid.

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi se çdo vend që ndërhyn në Ukrainë do të përballet me një  përgjigje “rrufe të shpejtë” nga Rusia.

Ne kemi të gjitha mjetet për këtë, ato për të cilat askush nuk mund të mburret. Dhe ne nuk do të mburremi. Ne do t’i përdorim ato nëse është e nevojshme. Dhe unë dua që të gjithë ta dinë këtë”, u tha ai ligjvënësve në Shën Petersburg.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ushtari rus: Na janë vrarë 25,900 shokë vetëm me dy muaj luftime

Kryeprokurorja e Ukrainës: Janë identifikuar mbi 8,000 raste të dyshuara si krime lufte

Lufta në Ukrainë ndryshon ekuilibrin e marrëdhënieve Ankara-Moskë

Xhakarta nuk e konfirmon ftesën drejtuar Zelenskyy-t për pjesmarrje në forumin e G-20-s

Zelensky: Shkelja e të drejtave të njeriut nga Rusia është fokusi i bisedimeve

Çfarë nuk ka thënë Putini për Kosovën?

VIDEO/U parandalua sulmi apo ‘lojë’ e Putin,pamjet e aksionit për atentatin e gazetarit rus

Mediat Ndërkombëtare: Dy shpërthime janë dëgjuar në Kiev

Të marrë peng nga Rusia, 33 ushtarë dhe 12 civilë ukrainas rikthehen në shtëpi

Kryeministrja finlandeze: Shumë shpejt do e marim vendimin për anëtarësimin në NATO

Si forcat ruse po përpiqen të zhdukin identitetin ukrainas në Kherson

Biden: Komentet ruse për mundësinë e një lufte bërthamore janë të papërgjegjshme

U largua nga Rusia për në Kiev, zëdhënësi i Gazprombank: Dua të mbroj atdheun tim

Pas telefonatës me Putin, Erdogan: Jemi të gatshëm të ndihmojmë në përfundimin e luftës

Mbështeti sanksionet/McDonald’s humbet 127 milion dollarë nga mbyllja në Rusi dhe Ukrainë

Përdoret për propagandë, e dashura e Putin pozon pranë simbolit ‘Z’: Luftën nuk duhet ta…

“Sanksionet ndaj Rusisë në tavolinë para Serbisë”, Donfried: Duhet të vendosë vetë

‘E përmendi tre herë si argument’, Çfarë tha saktësisht presidenti rus për Kosovën?

Biden kërkon të përdoren asetet e oligarkëve rusë për Ukrainën: Do përdoren për rindërtim

Një shtetas britanik i vrarë dhe një i zhdukur në Ukrainë, ishin vullnetar krah ushtrisë

“Si udhëheq Zelensky”, presidenti i Ukrainës në kopertinën e TIME, të pathënat e luftës

‘Dhunua, torturuan dhe vranë civilë’, kryeprokuroja e Ukrainës identifikon 10 ushtarë rusë

Gjermania mbron blerjet e vazhdueshme të gazit rus, Scholz: Na duhet kohë të heqim dorë

Ofensiva e Rusisë në lindje ‘merr vrull’ ndërsa përpiqet të rrethojë trupat ukrainase

Stoltenberg: Lufta në Ukrainë mund të zvarritet për muaj apo vite

”Duhet të jemi më të fortë’, Petkov: Evropa duhet të gjejë alternativa ndaj gazit rus

Peskov: Furnizimi i Ukrainës me armë kërcënon sigurinë evropiane

Rusia pezullohet nga Agjencia e OKB-së për Turizëm Botëror

Italia ‘pajtohet’ me kushtet e Putin, kompani energjisë gati të paguajë gazin rus në rubla

‘Të gjithë do vdesim një ditë’, gazetarët rus ‘duan’ Luftën e III Botërore para humbjes

Stoltenberg: Finlanda dhe Suedia mund t’i bashkohen NATO-s nëse duan

2 muaj nga lufta, Kremlini humbi 317 oficerë dhe 1744 ushtarë, midis tyre 2 gjeneralë

Sulmet në Moldavi, Moska: Përpjekje e Perëndimit për të çuar rajonin në konflikt

Sekretarja e jashtme britanike: Lufta në Ukrainë mund të zgjasë deri në dhjetë vjet

VD/ Pamje drithëruese! Humbi të bijën 3 muajshe dhe bashkëshorten gjatë një sulmi rus

Rusia shantazhon Japoninë pas stërvitjeve të përbashkëta detare me SHBA-në: Do hakmerremi

PARALAJMËRIMI/ Ish-komandanti i NATO-s: Perëndimi duhet të përgatitet për luftë

Zelenskyy akuzon Rusinë: Putini po përdor gazin për të shantazhuar Europën

Putin urdhëron 175 mijë pasaporta diplomatike për elitën ruse

Zelenskyy: Ukrainës i ka kushtuar lufta 600 miliardë dollarë

Kherson nën pushtimin rus, nga 1 maj me detyrim të përdoret monedha ruse

(a.b)/dosja.al

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq