LIVE UPDATES
Editorial

Berisha ka aleat gjysmën e Lulzim Bashës

10 Shtator 2021, 11:14 Nga DOSJA
Berisha ka aleat gjysmën e Lulzim Bashës

Për Lulzim Bashën paska qenë më e lehtë të dalë kundër vetes se kundër Berishës. Në vendimin më të rëndësishëm të jetës, në aktin publik të vrasjes së babait politik, tregoi se vendimet i merr përtej bindjeve të tij, se presioni apo dëshira për pushtet prevalon ndaj qëndrimeve mbi atë që beson.

Nëse Basha do të besonte se largimi i Berishës është domosdoshmëri për vendin, se ndarja e liderit historik me partinë duhet të ndodhë sot, se mandati politik ka një fund dhe përgjegjësia e një politikani përcaktohet nga vota dhe kredoja morale, më parë se nga proceset gjyqësore, largimi i Berishës do të shënonte një epokë të re, një ndryshim të madh në Partinë Demokratike.

Një betejë mes të resë dhe të vjetrës, mes të shkuarës dhe të ardhmes, sicc po mundohen ta thonë njëzëri, Edi Rama dhe ambasada amerikane.

Por jo Basha. Ai e mendon se Berisha është edhe e tashmja, është e kundërta e gogolit që vizaton Rama dhe SHBA, është krenaria e PD-së që po spostohet sa të sqarohemi më amerikanët.

Kjo mënyrë e largimit ndryshon vetëm marrëdhëniet mes Bashës dhe SHBA, asgjë tjetër. Sepse ato për të cilat ka qëndruar Berisha dhe ka miratuar, pa qëndrim të fortë Partia Demokratike, mbeten aty.

Reforma në Drejtësi, që SHBA e ka prioritetin kryesor, për Partinë Demokratike ka dështuar. A ndryshon ky qëndrim me largimin e Berishës?

Iniciativa e Novi Sadit është një akt kundër interesave shqiptare për Berishën dhe PD. A ndryshon ky qëndrim pas largimit të Berishës? Zgjedhjet e 25 prillit ishin masakër elektorale dhe nuk mund të njihen. A ndryshon ky qëndrim tani?

Mbi këto qëndrime, mbi këto parime dhe bindje ka premtuar se do të ngrejë një Platformë opozitare Partia Demokratike. Këto qëndrime janë edhe arsyet e përplasjes me SHBA, Sali Berisha ishte aktori i vjetëruar që nuk mund të luante më rolin e përsëritur. Me shitjen e Berishës, a do t’i ndryshojë edhe qëndrimet? Këtë duhet të sqaronte Basha dje, pasi ta sqarojë me veten, rrugën që ka vendosur të ndjekë.

Që kur u tërhoq nga bllokimi i zgjedhjeve lokale dhe pastaj nga protestat, që të ulej me PS për reformën zgjedhore dhe të ulte kokën kur Rama prishte marrëveshjen e 5 qershorit, u kuptua që Basha kishte peshuar më shumë marrëdhëniet e mira me ndërkombëtarët se sa mbështetjen e shoqërisë, për votën e lirë dhe clirimin e pushteteve dhe ekonomisë, si parime ku bashkoheshin. I la me besimin se i duhej vetëm miratimi ndërkombëtar për tu bërë kryeministër.

Pas 25 prillit, kur u pa që kishte ecur qorrazi në një marrëdhënie që nuk do të ishte në favor të tij, kishte mundësinë e fundit që t’i kthehej aleancës me publikun, mbi të njëjtat parime. Të shfrytëzonte dëshpërimin e publikut përballë instalimit të një pushteti absolut, për të rifituar aleancën e vetme që mund ta sjellë në pushtet.

Në vend të kësaj, zgjodhi të bëjë dhe një hap tjetër distancues, jo sepse besonte se i duhet vendit, por sepse beson që i duhet atij për tu bërë Kryeministër.

Dhe mbështetja e SHBA erdhi menjëherë pas përjashtimit të Berishës, me premtimin që do punojnë më ngushtë me PD. Tani rrugën e ka të hapur për të ardhur në pushtet, i duhen vetëm votat.

I duhen vetëm që votuesit e PD të mos i shkojnë mbrapa Berishës, që votuesit opozitarë jashtë PD-së ta besojnë se nuk del kundër bindjeve të tij për interesin e momentit, që të lëkundurit të besojnë se ai është i palëkundur në atë që premton.

I duhet një elektorat që të besojë se Basha është i kundërti i atij që u shfaq dje, kur pasi tregoi se është i bindur për pafajësinë politike të Berishës, e përjashtoi për konjukturë.

Nëse këtë elektorat nuk e gjen dot, është gjithmonë një mundësi tjetër, që Edi Rama dhe ndërkombëtarët e pushtetshëm të bien dakord që ta bëjnë Kryeministër pa zgjedhje. Pa patur nevojë për besimin popullor. Në fund të fundit shoqëria ka katër vjet kohë për të gjetur një opozitë./Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial analiza nga enton abilekaj edi rama lulzim basha sali berisha jashte grupit te pd analiza nga enton abilekaj edi rama lulzim basha sali berisha jashte grupit te pd

Sondazh

Poll

Editorial 8 Shtator 2021, 08:04

I gjithë pushteti në duart e talebanëve

AFGANISTAN– Afganistani që tani është një emirat represiv islamik. Mjafton për këtë një emër, ministri i Brendshëm i emëruar, Sirajudin Hakani qëndron që nga vi...

Editorial 2 Shtator 2021, 14:27

Pasuritë që ikin dhe figurinat që vijnë

Transmetimi live i Asamblesë së Partisë Socialiste, nga Koha e Fatos Nanos deri sot, vazhdon të mbetet një show i veçantë. Atëherë ishte një hapsirë deba...

Editorial 2 Shtator 2021, 10:15

Qeveri e vjetër e arnuar me disa prurje të reja

TIRANE– Edhe pse u pritën me padurim, prezantimi i qeverisë Rama 3 nuk pati surpriza të mëdha. Dikasteret kryesore të qeverisë nuk kanë ndryshuar, shto edhe 3 m...

Editorial 1 Shtator 2021, 07:29

Të vegjlit e mëdhenjë

Ajet Meminaj, Ilirjan Selmanaj, Kastriot Shehaj etj etj. Mund të rendisja emra pa fund. Jam e sigurt që nuk i njihni, madje tani që po i lexoni po vrisni mendje...

Editorial 30 Gusht 2021, 05:25

Të jetosh “për” politikën apo nga politika

Dorëheqjet e fundit nga politika, e Mark Markut dhe Erion Braçes për mendimin tim, kanë një ndryshim të madh.Ndryshimi qendron në faktin se, veprimi i do...

Editorial 28 Gusht 2021, 08:53

Çfarë kërkon ISIS tani në Afganistan?

Nga Graeme Wood, The Atlantic15 vite më paë, John Kerry pyeti në Komitetin e Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, një pyetje që tani e bëjnë shumë amerikanë: ...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra