LIVE UPDATES
Aktualitet

Vreshtaria nuk ka më treg/ Këtë vit është prodhuar më shumë, gjysma po ngelet pa shitur

Fermerët para se të mbjellin tokën nuk orietohen as ministria e bujqësisë dhe as që marrin përsipër të bëjnë një plan biznesi, tokat bujqësore mbillen me atë kulturë që ka edhe kolegu i tyre.

6 Tetor 2022, 16:50 Nga k.m.
Vreshtaria nuk ka më treg/ Këtë vit është prodhuar
Foto ilustruese

Gërmenja e Rrogozhinës, ndryshe njihet si fshati i rrushit. Kultura bazë e fermerëve të këtij fshati është rrushi i tavolinës i mbjellë në sera. Shpëtim Cani, thotë se fermerët e rrushit në Shqipëri po përballen me mungesën e tregut, kjo pasi në vendin tonë është mbjellë më tepër rrush sec kërkon tregu.

“Unë kam shitur afërsisht 60% të prodhimit, më pas gjysma u prish edhe ky po nuk u shit për 15 ditë rrezikon të mbarojë ciklin e vet”, tha fermeri Shpëtim Cani.

Fermerët para se të mbjellin tokën nuk orietohen as ministria e bujqësisë dhe as që marrin përsipër të bëjnë një plan biznesi, tokat bujqësore mbillen me atë kulturë që ka edhe kolegu i tyre.

“Tani për momentin unë nuk mund ta ndryshoj dot sepse e kam bërë investimin . Duke parë u futën këto farat italiane, duke parë njëri-tjetrin edhe unë vazhdova tokën e futa komplet rrush tavoline. Sepse edhe tregu pat kërkesë në kohën që e mbollëm”, tha Cani.

Në këto kushte, çmimin e rrushit e vendos ai që ka lekët, dhe jo produktin.

“Puna është të mos e shohim në degë që të kalbet. Nuk ka çmim, çmimin e vendos tregtari nuk e vendos unë. Dje ma mori rrushin me 80 lekë, sot vjet me 70 e kështu duke e ul çmiminçdo ditë. Komandon ai, unë far fare”, u shpreh fermeri.

Shpëtimi thotë se tregu më i sigurtë është ai brenda vendit, grosistët e eksportit sipas tij nuk janë korrekt me likujdimin e faturave.

“Nuk kemi besim tek tregu jashtëm sa i përket çmimit ose lekët që na kthehen. Unë i dua lekët sot sepse jam duke punuar me punëtor, ai mi sjell pas 6 muajsh ose vitin tjetër”, tha Shpëtim Cani.

Po për të shpëtuar rrushin nga kalbja, sipas bujkut është e nevojshme që fshatin e tyre të ngrihet një magazinë frigoriferike, me shpresën se gjatë kohë së magazinimit do të vijë dhe tregtari për të blerë rrush.

“Një frigorifer këtu ska që të paktën të ketë një magazinë. Ky mall bën 500 e cakton ai, kështu e magazinoj. Ska treg. Duhet të ketë magazinë sepse unë skam mundësi ta shes dhe e çoj atë dhe i vendos çmimin në bazë të cilësisë”, tha Cani.

Mungesa e një harte bujqësore, shumë herë fermerët e të gjithë frutave dhe perimeve i vë para vështirësisë së tregut. Shpëtimi para 21 vitesh mbolli vetëm disa dynym rrush, në atë kohë tregu dhe çmimi i mirë ishte i lehtë për tu gjetur, me kalimin e viteve ai shtoi sipërfaqen e të mbjellave duke e çuar në 3 ha, por ky vendim i Shpëtimit dhe kolegevë të tij, po si sjell atyre rrezikun e falimentit./TopChannel

vreshtaria

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS