LIVE UPDATES
Aktualitet

Kush i armatosi? Zbardhet dosja e grupit kriminal të Durrësit, Gentiani u alarmua pasi Indritin e morën peng njerëzit e Rrumit (Atentatet)

Vëllezërit Beqiri zbërthyen të gjithë grupin kriminal me bazë në Durrës që kokë kishte Kasandër Nogën, i cili jepte urdhrat nga burgu në Belgjikë, ku është vënë në pranga pas atentatit që i bëri Erion Hasanbellit. 

6 Tetor 2022, 15:03 Nga k.m;f.m
Kush i armatosi? Zbardhet dosja e grupit kriminal të Durrësit,
Indrit dhe Gentian Beqiraj

DURRËS- Është zbardhur dosja e grupit të strukturuar kriminal me bazë në Durrës që u shkatërrua pak ditë më parë, pas pengmarrjes së Indrit Beqirajt, ngjarje e raportuar ekskluzivisht nga Dosja.al. Në materialin e siguruar nga Dosja.al përshkruhet përplasja e ndodhur në autostradën Durrës-Tiranë. Dy vëllezërit, Gentjan e Indrit Beqiraj kanë qenë duke udhëtuar me një motomjet tip "Piaggio" me targa AI 724, kur janë përplasur nga një makinë me targa 117 që sipas materialit hetimor, nuk shquhen qartë nga pamjet. 

Gentian ka qenë në timon, ndërsa Indriti pasagjer. Të dy janë dhunuar nga grupi i personave që pasi i kanë përplasur, kanë zbritur nga makina. Më pas, ata, pjesë e grupit të Pëllumb Muharremit "Rrumi i Shijakut", kanë marrë peng Indrit Beqiraj ne janë larguar. Gentiani, në panik e i alarmuar për të vëllanë ka lajmëruar Policinë e Shtetit. Dy orë më vonë, pa ndërhyrë ende efektivët, Indriti është liruar. Ai bashkë me të vëllanë kanë dëshmuar dhe para grupit hetimor kanë rrëfyer se qëndrimi i tyre në autostradë nuk ka qenë rastësor, por për të vëzhguar RRumin, për të cilin ishin paguar për ta eliminuar. Por, plani dështoi pasi u pikasën nga njerëzit e shënjestrës. Vëllezërit Beqiri zbërthyen të gjithë grupin kriminal me bazë në Durrës që kokë kishte Kasandër Nogën, i cili jepte urdhrat nga burgu në Belgjikë, ku është vënë në pranga pas atentatit që i bëri Erion Hasanbellit. 

'Killeri' i besuar i Nogës ishte Kevin Zeneli alias Kevin Suçi, 23 vjeç, i cili kishte kontraktuar vëllezërit Beqiri për të vrarë Arbën Mërkurin (Maneci) si dhe Geron Hasanbellin, vëllanë e Erion Hasanbellit. Atentati ndaj Manecit u realizuar, por ai ndaj Hasanbellit dështoi, pasi në "Don bosko" u ngatërrua shënjestra dhe i vrarë mbeti Erion Çela, 35 vjeç. 

Kush i armatosi?

Për kryerjen e këtyre vrasjeve, në dosje thuhet se Ilirian Feçi e Kevin Zeneli u kanë dhënë armë zjarri të llojit pistoleta, katër copë, si dhe një autoveturë benz me targa të huaj. Po ashtu, kanë treguar se kanë marrë dhe një armë automatik tip kallashnikov e fishekë nga Armando Daka, banues në Plazh Durres, si dhe të shtyrë nga Flamur Bejko kanë blerë një armë pistoletë nga Armando Lama dhe kane siguruar dhe lëndë plasëse dinamit të blera nga Idajet Hoxha banues në Bulqize, me te cilin do te demonin apo shkaterronin pronën e disa djemve qe kishin konfllikt me Flamur Bejkon. 

Të arrestuarit janë: Gentjan Beqiraj, Indrit Beqiraj, Flamur Bejko, Pellumb Hoxha, Idajet Hoxha, Armand Dalipi (Daka), Fatjon Myrta, Blerim Elezi, Gentian Sheshi,Kujtim Deliallisi, Albano Hajdari, Fatjon Hajdari, Armando Lama, Altin Celami.

Të shpallur në kërkim janë: Agron Bejdolli, Aleksander Laho alias Pellumb Muharremi, Dritan Ferra alias Dritan Muça alias Dritan Prifti, Alban Skonja, Kevin Zeneli alias Kevin Suçi.

I arrestuar në Belgjikë është Kasander Noga.

Pjesë nga dosja:

Nga materialet e referuara paraprakisht nga policia gjyqësore rezultoi se; Ky procedim është regjistruar ne fillim për veprën penale te “Hegja e paligjshme e lirisë” duke u plotësuar n vijim edhe me veprat penale të , “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armeve, i armeve shpërthyese dhe municioneve” , ” Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale për kryerjen e vrasjeve ” dhe ” Grup i strukturuar kriminal ” «Prodhimi, mbajtja ,blerja apo shitja pa leje e armeve te ftohta ” . te« Prodhimi, dhe shitja e lendeve narkotike ” ” Prodhimi dhe mbajtja pa leje armeve te gjuetise apo sportive “te parashikuar nga nenet 110/2; 278/1, 80, 333/a, 283, 280 dhe 279 te Kodit Penal. Konkretisht; Nga policia gjyqësore jemi informuar verbalisht se ne datën 02.10.2022, rreth orës 12.00, se n° rrugën interurbane Durres – Tirane, ka ndodhur një ngjarje kriminale. Shtetasit Gentjan Beqiraj drejtues motoçikletë Piaggio me targa AI 724 dhe pasagjer i vëllai i tij shtetasi Indrit Beqiraj te dy banues ne lagien nr. 10 Durrës, janë goditur ne lëvizje nga një mjet me ngjyrë te zeze me targa 117 i paidentifikuara qarte. Ne vendngjarje është afruar edhe një mjet tjetër dhe personat kanë dale nga mjetet. Personat që ndodheshin ne këto mjete kane nisur te dhunojnë shtetasit Gentjan dhe Indrit Beqiraj. Ne vijim këta persona kanë mare me dhunë ne njërin nga mjetet, shtetasin Indrit Beqiraj dhe te tre telefonat e tyre personale. Shtetasi Indrit Beqiraj ka numër telefonik 0684089382 dhe 0683055060, ndërsa shtetasi Gentjan Beqiraj me numer telefoni 0684089385. Menjëherë pas ngjarjes shtetasi Gentjan Beqiraj ka njoftuar policinë e shtetit të cilët kanë nisur nga veprimet e para në vendngjarje.

Ne vijim pas rreth një gjysëm ore u mor njoftimi qe shtetasi Indrit Beqiri, ishte lënë i lire dhe u paraqit ne Drejtorine Vendore te policisë Durrës, ku ne vijim te veprimeve hetimore, ai ka deklaruar ngjarjen e ndodhur duke te krijuar dyshime se autore te ngjarjes jane persona posedues ose lidhje shoqërore te shtetasit Aleksander Laho, administrator i lokalit Tratoria ne Sukth Durres. Deklaron qe ne bashkëpunim me shtetasit Gentian Beqiraj, Ilirjan Feci, Kevin Zeneli (Suçi), duke bashkepunuar me njeri tjetrin, te nxitur kundrejt pagesës nga shtetasi Kasander Noga, e mes pas dhe nga shtetasi Flamur Bejko, te nxitur kane dashur te vrasin me arme zjarri shtetasit Geron Hasanbelliu banues ne Fier si dhe nipat e tij; si dhe shtetasin Arben Merkuri, banues ne Sukth Durres, ku për kryerjen e këtyre vrasjeve nga shtetasit Ilirian Feci e Kevin Zeneli ju jane dhene arme zjarri pistoleta te llojeve te ndryshme, katër cope, si dhe një autoveturë benz me targa te huaja e kane marrë një banese me qera ne Tirane. Po ashtu kane marre dhe një arme automatik tip kallashnikov e fishekë nga shtetasi Armando Daka, banues ne Plazh Durres, si dhe te shtyrë nga Flamur Bejko kane blere një arme pistolete nga shtetasi Armando Lama dhe kane siguruar dhe lende plasese dinamit te blera nga shtetasi Idajet Hoxha banues ne Bulqize, me te cilin do te demonin apo shkaterronin pronën e disa djemve qe kishin konfllikt me Flamurin. Deklaron se armët pistolete te blera ja ka shitur shtetasve Gentian Sheshi, banues ne lagjen nr.6 Durrës; shtetasit Amando Lama, banues ne lagjen nr.17 Durres, dhe Altin Celama banues ne Tirane, ku nga ky shtetas ka marre dhe dy arme Glok te cilat ja ka shitur shtetasve shtetasit Albano Hajdari, banues ne lagjen nr. 10 Durres, shtetasit Kujtim Deliallisi, banues ne Shijak Durrës. Nga policia është vijuar me kontrollin e banesave ku ne banesen e shtetasit Indrit e Gentian Begiraj është gjetur një arme automatik kallashnikov si dhe fisheke e lende plasese. Provat e gjetura gjate kontrolleve te banesave jane sekuestruar e marre ne cilësinë e provës.

Nga hetimet është konstatuar se autoret e heqjes se paligjshme te lirise se shtetasit Indrit Beqiraj, janë ndihmuar dhe nga nje automjet tjetër ne pronësi te shtetasit Fatjon Myrto, si dhe është arritur te gjendet i braktisur mjeti i dyshuar i autoreve tip BMë i cili rezulton ne pronesi te shtetasit Agron Bedolli. Nga kontrollet e banesave te shtetasve Alban Hajdari de Blerim Elezi janë gjetur sende te paligjshme si arme gjahu e doreze metalike grushti, shkop gome, e lende narkotike qe ju përkisnin shtetasve Fatjon Hajdari de Blerim Elezi. INga policia është proceduar me arrestimin ne flagrancë te shtetasve Është bere sekuestrimi i sendeve te kunderligishme si dhe vijohet me veprime te tjera dinamike si pyetje personash, kontrolle ne banesa, ne subject etj. Veprimet e mësipërme kryera nga ky shtetas përmbajnë elementet e figures vepres penale te “Trafikimi I narkotikeve, ne bashkëpunim ” parashikuar nga neni 283.a.2 I K Penal.

indrit beqiraj gentjan beqiraj operacioni porositesi kasander noga kevin zeneli kevin suci

Sondazh

Poll
Aktualitet 6 Tetor 2022, 14:23 A.B

H&M hapet në TEG?

H&M H&M, një ndër emrat më të rëndësishëm të modës së shpejtë, po përgatit hapjen e dyq...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha