LIVE UPDATES
Aktualitet

Krimi tek 3! Efektivi akuzohet për 'vrasje me paramendim', dëshmia: Më shau, s'punonte, pinte

Në shtëpinë e të riut janë gjetur edhe medikamente që kurojnë depresionin. Ende nuk dihet me saktësi, por paraprakisht është raportuar se Zaimi si pasojë e ofendimeve në punë ishte mbyllur në vetvete dhe u ishte drejtuar qetësuesve. Kolegët e tjerë në komisariatin 3 e përshkruajnë Saliasin si një person që bënte batuta e humor, por jo bullizues.

24 Maj 2022, 15:19 Nga DOSJA
Krimi tek 3! Efektivi akuzohet për 'vrasje me paramendim',
Ludjan Zaimi dhe Çaush Saliasi

TIRANË- Komisariati numër 3, një prej vendeve ku qytetarët shkelin për të gjetur drejtësi u kthye në një skenë krimi e u rrethua me shiritet e verdhë. Ludjan Zaimi, efektivi 25-vjeçar qëlloi gjashtë herë në drejtim të kolegut të tij, Çaush Saliasi, i cili shërbente mbi 20 vite në radhët e uniformave blu. Gjithçka ndodhi teka ndërroheshin turnet e bëhet instruktazhi. Sipas dëshmisë së dhënë nga vetë i riu, pas një seri sharjesh nga kolegu Saliasi ai nuk ka duruar më dhe ka nxjerrë armën e shërbimit. Kolegëve të tjerë që ishin të pranishëm në sallë u ka kërkuar që të ulnin kokat dhe ka shënjestruar Saliasin.

Pamjet ku blutë e komisariatit nr.3 shiheshin teksa transportonin me makinën e shërbimit 55-vjeçarin bënë xhiron e të gjitha mediave një natë më parë, por pavarësisht se Saliasit iu dha ndihma mjekësore, nuk iu mbijetoi plagëve të marra. Ai ndërroi jetë, ndërsa efektivët e tjerë i vunë pranga kolegut të tyre. 25-vjeçari që si zgjedhje për jetën kishte bërë që t’i shërbente shtetit, tashmë ndodhet pas hekurave, aty ku janë mbyllur shkelësit e ligjit.

Në dëshminë e tij, Zaimi ka treguar se Saliasi e shante nga ‘nëna’, e bullizonte vazhdimisht dhe e quante ‘qorr’ për shkak se mbante syze optike. Ai ka shtuar se Saliasi as nuk punonte e shkonte i pirë në punë.

“Po bënim instruktazhin në momentin kur ndodhi ngjarja. Çaushi vijoi me përsëritjen e fjalëve dhe veprimeve fyese ndaj meje, me shau nga familja dhe ofendime te tjera, nuk durova dhe e qëllova. Jam përplasur edhe më herët me të, edhe në kohën kur kemi qenë në krye të detyrës, pasi me ofendonte shpesh. Konsumonte alkool dhe shfaqte sjellje denigruese ndaj meje dhe e kam duruar gjate gjithë kohës. Jam penduar për veprimin që kam bërë, ishte moment dobësie dhe mungese të vetëpërmbajtjes nga ana ime,”- ka thëne 25-vjeçari.

Në shtëpinë e të riut janë gjetur edhe medikamente që kurojnë depresionin. Ende nuk dihet me saktësi, por paraprakisht është raportuar se Zaimi si pasojë e ofendimeve në punë ishte mbyllur në vetvete dhe u ishte drejtuar qetësuesve. Kolegët e tjerë në komisariatin 3 e përshkruajnë Saliasin si një person që bënte batuta e humor, por jo bullizues. Gjithsesi, Agjencia e Mbikëqyrjes Policore ka ngritur një grup hetimi që po merret me ngjarjen dhe të riun e akuzon për kryerjen e veprës penale “Vrasje me paramendim”.

Kjo vrasje brenda dyerve të Policisë së Shtetit ka sjellë edhe reagime nga politika. Edhe pse të përçarë, PD-ja sot ka pasur vetëm një thirrje e kërkesë, shkarkimin e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi. Thirrje kanë bërë ish-kryeministri Sali Berisha, Enkelejd Alibeaj dhe Flamur Noka.

(f.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra