LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO- 9 muaj pas betejës te “5 Maji”, banorët: Asnjë nuk është futur në shtëpi, Veliaj po na mashtron

Banorët theksojnë se asnjë banor i ‘5 Majit’ nuk është strehuar, madje edhe ata që kanë firmosur, ndërsa akuzojnë kryebashkiakun Veliaj për mashtrim.

2 Dhjetor 2022, 10:29 Nga A.B
VIDEO- 9 muaj pas betejës te “5 Maji”, banorët: Asnjë
Emisioni

TIRANË- Emisioni “Fol” në MCN TV u zhvendos mbrëmjen e kaluar te lagjja “5 Maji” ku 9 muaj pas betejës së banorëve kundër prishjesh së banesave, në lagje shihen vetëm rrënoja dhe nuk ka ende asnjë ndërtim. Banorët theksojnë se asnjë banor i ‘5 Majit’ nuk është strehuar, madje edhe ata që kanë firmosur, ndërsa akuzojnë kryebashkiakun Veliaj për mashtrim.

Banori Gjin Nikolli ironizon kryebashkiakun duke i thënë se ai mund t’i lëshojë shtëpinë, dhe të marrë të tijën, meqë mendon se ajo është më e mirë.

Më 22 shkurt, edhe pse i bëra thirrje policisë të më mbronte nga pushteti i dhunshëm, policia në vend të më mbronte mua u rreshtua me ata që më zaptuan pronat. Ishte një VKM i Ramës dhe Veliajt. Unë jetoj në një shtëpi me qira që e kam firmosur më 29 prill, pasi mu shemb shtëpia. Më thanë që po të firmosësh një kontratë qiraje nuk sjellë pasoja. Kontratën nuk e firmos, sepse ajo nuk vlen. Thotë ma dhuro shtëpinë, ta jap në të ardhmen, aty s’ka as datë, as muaj, as vit. Juristët në 90 për qind të rasteve më thanë mos e firmos. I pari që e ka thënë është Avokati i Popullit. Avokatit të Popullit i kemi bërë një kërkesë me 60 emra. Në mënyrë private na tha që s'duhet ta firmosim kontratën. Ka bërë një analizë dhe ka konkluduar që prishjet janë të paligjshme. Paguaj mbi 250 mijë lekë. Unë kam pasur shtëpi 3 plus 1. Nuk i kam kërkuar bashkisë të më japë më shumë se sa kam pasur. I kam thënë edhe kryetares së Parlamentit ço një ekip edhe shiko sa janë qiratë te Rruga ‘5 Majit’. Unë marrë 220 mijë lekë të vjetra. Shtëpia që kam gjetur është shumë më e vogël, 40 për qind më pak.  Të më gjejë një person nga ata që u ka shemb shtëpitë që janë strehuar. Sa ndërtime ka bërë te ‘5maji’ ?! Boeri është një projekt fantazmë. Jam dakord të firmos kontratën me Veliajn dhe ai të më lëshojë shtëpinë e vet, edhe të vijë të marrë këtë shtëpi meqë është më e mirë se e Veliajt. Ku janë veprat?! Këtu ka pasur vila dhe s’mund t’i mbushësh mendjen askujt se këtu ka pasur kasolle dhe gropa septike”.

Ndërkohë nënë Liza, e cila u kthye në simbol të protestave tha se nuk do të firmosi kurrë, ndërsa nuk e fsheh zemërimin e thellë me Ramën dhe Veliajn.

Kam marrë një dhomë me qira. Veliaj edhe Ramën edhe në varr do t’i kujtoj çfarë më kanë bërë. U vizitova edhe më thanë që do marrë ilaçe. Jam sëmurë me zemër. Rama më mori të më rrejë, kujton se rren një plakë. Kasollet janë për Veliajn, këtu s’ka pasur njeri kasolle. Ja du shtëpitë një më një.  12 dhoma kanë qenë edhe 6 banjo. S’janë bërë me poshtërsi, i kam bërë me mund e me djersë. Të kishin punuar Veliaj dhe Rama si fëmijët e mi! Nuk firmos. As partia tjetër s’ka çarë kryet! Ky është një shtet i poshtuar. U thashë 7 kandidatëve nëse s’janë zotë të rrezojnë një burrë!”

Një tjetër banore e zonës, Laureta Nikolli shprehet:

Neve s’na është siguruar minimalja shtëpia, aq më pak të jenë përmendur dyqane. Kemi persona që i njohim direkt, thonë që s’kemi kontratë të sigurt. Kontrata shkel ligjin e shpronësimit, nuk thotë ku dhe kur, të gjithë avokatët thonë mos firmosni”.

Ndërsa Erigleni thotë:

I kërkoj Veliajt një kontratë të qartë. Kur futet policia, qeveria është e vjedhur, kush do ta besojë. Pallatet janë ndërtuar, përse s’janë futur banorë? Aty kanë blerë emigrantë 800 euro metri katror. Asnjë banor i ‘5 Majit’ s’ka hyrë në banesë. Janë vetëm mashtrime”.

Nga ana tjetër, banori Mark Deda thotë:

Edhe ata që kanë dakord, që i mashtroi qeveria, s’kanë marrë asnjë lloj hyrje. Erion Veliaj është mashtrues. Le të dalë Veliaj edhe të thotë që te lagjja ‘5 Maji’ është marrë një shtëpi”./Marre nga MCN

5 maji banoret e 5 majit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim