LIVE UPDATES
Aktualitet

Lufta mes brezave/ Biznesmeni australian: Të rinjtë po shpenzojnë për bukë me avokado, nuk blejnë shtëpi

Konteksti i brezave mund të jetë çelësi për ngushtimin e ndarjeve midis dekadave – megjithatë, shikimi nga lart ndaj të rinjve është një instinkt i lindur prej kohësh, saqë mund të jetë e pamundur të zhbëhet.

2 Dhjetor 2022, 10:20 Nga A.B
Lufta mes brezave/ Biznesmeni australian: Të rinjtë po shpenzojnë
Emisioni

TIRANË- Të rinjtë shpesh stereotipizohen si dembelë, ose të fiksuar pas vetes më shumë sesa pas punës dhe ky perceptim është prej shekujsh. Por a ka diçka të vërtetë këtu?

Brezat e rinj vazhdimisht janë trajtuar si disi më të dobët, më pak punëtorë ose më pak elastikë se homologët e tyre më të vjetër. Ky nuk është një fenomen i ri, në fund të fundit, edhe vetë prindërit janë ankuar për “fëmijët e ditëve moderne” për dekada me radhë.

Një nga komentet më të shpeshta që vihet re në përditshmëri por edhe në rrjetet sociale është fakti se të rinjtë sot nuk janë të përgatitur të bëjnë të njëjtat sakrifica që bënin brezat e vjetër, ose nuk janë aq të zotët sa prindërit apo gjyshërit e tyre dikur.

Megjithatë, ekspertët besojnë gjithashtu se Baby Boomers (të lindur afërsisht midis 1946 dhe 1964) dhe Gen X ( të lindur midis 1965 dhe 1980) mund të gjykojnë brezat që i pasojnë ata shumë ashpër dhe duke i matur ato me standarde të kohës së tyre. Konteksti i brezave mund të jetë çelësi për ngushtimin e ndarjeve midis dekadave – megjithatë, shikimi nga lart ndaj të rinjve është një instinkt i lindur prej kohësh, saqë mund të jetë e pamundur të zhbëhet.

“Tendenca e të rriturve për të nënçmuar karakterin e rinisë ka ndodhur me shekuj”, thotë Peter O’Connor, profesor i menaxhimit në Institutin e Teknologjisë në Queensland, Australi. Ai thekson se stereotipi mbetet i gjallë dhe i mirëfilltë, me hulumtimet që tregojnë se mijëra amerikanë besojnë se fëmijëve në ditët e sotme u mungojnë cilësitë pozitive që pjesëmarrësit i lidhin me gjeneratat e vjetra.

Në vitin 2017, manjati australian i pasurive të paluajtshme Tim Gurner u shpreh se të rinjtë shpenzojnë shumë para për bukë me avokado në vend që të blejnë një shtëpi dhe kjo shprehje vazhdon që të jetë goditëse edhe sot.

Po ashtu të vjetrit vënë në dukje faktin se Gen Z janë brezi më i dëshpëruar dhe më me ankth si shenjë e mungesës së tyre të qëndrueshmërisë./Marre nga EuronewsAlbania

brezi i ri brezi i vjeter te rinjte dembele peter o’connor

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS