LIVE UPDATES

banoret e 5 majit

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Banorët e ‘5 Majit’ kalojnë ditët e ACARTA në rrugë, banorët: S’dimë ç’do bëhet - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Banorët e ‘5 Majit’ kalojnë ditët e ACARTA në rrugë, banorët: S’dimë ç’do bëhet

26 Janar 2022, 06:46 Nga DOSJA
Banorët e ‘5 Majit’ kalojnë ditët e ACARTA në

TIRANË– Banorët e banesave që janë prishur ose pritet që të prishen në zonën e 5 Majit dhe në Laprakë në Tiranë, kanë kaluar ditët më të ftohta jashtë. Ditën e djeshme, tre prej përfaqësuesve të tyre ishin të pranishëm në emisionin e pasdites në ‘Syri.net’.

Banori Gjin Nikolli theksoi se nuk e ka të qartë të ardhmen e se nuk e di se çfarë do bëhet me të e banorët e tjerë. Banori Bekim Cerri vlerësoi se e kanë marrë zvarrë në polici, edhe pse ka qenë duke mbrojtur pronën e vet. Kurse, Bled Marku deklaroi se shteti ka devijuar projektin e Unazës së Madhe, pa pyetur asnjë banor.

Banori Gjin Nikolli: Ne ishim në rregull me ligjet e shtetit dhe gjithçka. Një ditë të bukur shteti tha se do të ndërtojmë e ju do të nënshkruani marrëveshje paraprake, pa datë, me hamendje. Deputeti Ervin Bushati na ka pritur e na tha se ajo që do bëhet është për interes publik. Kemi protestuar se nuk na lanë zgjidhje. Sot e kësaj dite nuk e dimë çfarë do bëhet me ne. Ngjitur me ne janë shembur shtëpitë, kurse neve na kanë ardhur lajmërime. Ka familjarë që rrinë jashtë në këtë të ftohtë. Konventa ndërkombëtare thotë se çdo person që posedon qoftë barake, nuk e nxjerr dot në rrugë të madhe. Aty thotë se nuk nxirret jashtë, pa pasur një strehë.

Bekim Cerri: Ne po mbrojmë pronat tona. Po veprohet me forcë kundër nesh. Ne ka katër muaj që protestojmë përditë. Të gjitha llojet e policisë ishin brenda. Mua më kanë marrë zvarrë, të merr të fut brenda e të mban disa orë brenda, më japin letër e më thonë se të kemi marrë për intervistë, kur më ke marrë zvarrë për pesë orë.

‘Sot jemi shtet policor. Nuk është i vetmi precedent te 5 Maji, njësoj ishte edhe Astiri, deri në Shkozë. Kemi shtet policor që të hedh gaz lotsjellës dhe të nxjerrë jashtë. Projekti i Unazës së Madhe nga sheshi “Shqiponja” deri në Shkozë ka pasur devijime. Duhet të bashkojmë kauzat si zona, sepse problematika jonë është e njëllojtë.’- thotë banori Bled Marku.

Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit të Tiranës vendosi si afat të fundit datën 19 Janar për banorët e “5 majit” që të braktisin banesat e tyre, të cilat do të shemben për t’i hapur rrugë projektit të “Unazës së Madhe”. Banorët kanë paditur drejtorin e IMT-të Tiranë dhe kanë premtuar se do t’i mbrojnë shtëpitë e tyre. Ata këmbëngulin se projekti i Unazës së Madhe është ndryshuar dhe nuk është bërë publik. Qytetarët kanë kërkuar bisedime me qeverinë dhe bashkinë dhe të kompensohen sipas çmimit të tregut për prishjen e banesave të tyre.

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet protestojne banoret e 5 majit protestojne banoret e 5 majit

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...