LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndërtuesi i mban peng kontratën italianit/ Shkak familjarët e ish-gruas, por e kanë një arsye (VIDEO)

Sipas pretendimeve të këtij shtetasi italian, administratori i banesave i ka vendosur kushte ekstra për t’i dorëzuar kontratën finale të shit-blerjes.

1 Dhjetor 2023, 21:41 Nga I.A

Ndërtuesi i mban peng kontratën italianit/ Shkak familjarët e

SARANDË- Xhani, një shtetas Italian, prej 13 vitesh ka zgjedhur te jetojë në Sarandë, buzë detit, atje ku ka investuar në blerjen e një apartamenti.

‘Në 2010 i dhurova një shtëpi bashkëshortes time, Valbona, një shtetase shqiptare, nga Korça. Bleva shtëpi në kat të tretë, me pamje nga deti, nga Ladi Bino, ‘Majfis Company’. Kur shkuam për të marrë çelësat e shtëpisë, na dorëzoi çelësat e shtëpisë së katit të dytë, jo në të tretin siç kishim rënë dakord në kontratë. Më vonë zbulova se ai e kishte shitur apartamentin tim personave të tjerë. Kështu që, vlera e banesës që pagova ishte më e lartë se ajo që m’u dha.’

Një fakt që natyrisht shkaktoi keqardhje te 60-vjeçari dhe sidomos te bashkëshortja.

‘Bashkëshortja ime mbeti e pakënaqur nga kjo shtëpi, sepse priste që të kishte pamjen panoramike nga deti i Sarandës dhe në këmbim mori një banesë me pemë para ballkonit, mbi rrugë dhe gjysma e pamjes u zhduk. Ajo u nda nga jeta nga kanceri, duke më lënë me dy vajza të vogla.

Përtej kësaj fatkeqësie, me dhimbjen e humbjes së njeriut të dashur, por edhe me peshën e rritjes dhe edukimit të dy vajzave të mitura, 60 vjeçari kërkon nga ndërtuesi që banesa për të cilën u bë kaq shumë zhurmë, të paktën të kishte dokumente të rregullta. Por duket se as në këtë pikë, gjërat shkuan siç duhej. Në vitin 2016, Gianni bleu një tjetër apartament nga ‘Majfis Company’, më saktë bëri këmbim pronash, me një apartament në Tiranë dhe në total për t’u pajisur me dokumente pronësie nga ndërtuesi janë një garazh dhe dy apartamente.

Sipas pretendimeve të këtij shtetasi italian, administratori i banesave i ka vendosur kushte ekstra për t’i dorëzuar kontratën finale të shit-blerjes.

Por ndërtuesi Ladi Bino, e mohon që ta ketë bërë këtë gjë dhe gjatë bisedës pranoi që kanë ndërhyrë motrat e gruas së ndjerë të Xhanit, prandaj nuk ja jep hipotekën.

‘Po merresh me një mashtrues, se ajo goca që ka blerë shtëpinë është e mrekullueshme. Ka lënë dy fëmijë. Merre ti hyrjen, shkruaje te fëmijët e tij dhe ta gëzojë. Për shkak të rrethanave të motrës së të ndjerës, për të cilën ka autorizim Xhani, ka thënë që këto certifikata të dalin vetëm në emër të fëmijëve. Të askujt tjetër.

Befas historia merr një tjetër drejtim. Përtej metodave aspak të ligjshme të ndërtuesit, që refuzon të lëshojë dokumentet e shtëpisë, një tjetër person ndërhyn për të bërë ekzaktësisht te njëjtën gjë: të pengojë Xhanin të marrë hipotekën dhe për këtë ka një shkak.

‘Ai ka shitur pesë prona dhe ne kemi frikë mos shet dhe këtë. I kemi thënë ndërtuesit që t’ia japi hipotekën kur të mbushin gocat 18 vjeç.’- tha kunata e vogël e Xhanit.

Ndërsa Xhani nga ana tjetër pranon se kanë qenë 4 prona dhe zotohet se këtë pronë do t’ia lërë dy vajzave të tij.

‘Janë vajzat e mia. I kam rritur unë deri më sot. Jetojnë me mua, i mbaj unë. Do t’u lë çdo gjë vajzave. Dua t’u lë trashëgimi të dy apartamentet, garazhin. Shpresojmë shume që Xhani nuk do të na zhgënjejë dhe do ta mbajë fjalën.

Marrë nga Syri.net

ladi bino

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni