LIVE UPDATES
Aktualitet

Droga vinte nga Ekuadori/ Kapen 3 ton kokainë në Spanjë, 11 persona në pranga, mes tyre edhe shqiptarë

Agjentët e Udyco-s kërkuan bashkëpunimin e zjarrfikësve për nxjerrjen e paketave me kokainë nga kabina ku ishin fshehur brenda kontejnerit. Sipas burimeve ligjore, 11 personat e arrestuar janë me kombësi shqiptare, kolumbiane dhe spanjolle.

1 Dhjetor 2023, 21:34 Nga r.ll
Droga vinte nga Ekuadori/ Kapen 3 ton kokainë në Spanjë, 11
foto nga operacioni ne spanje

SPANJË- Një operacion i Policisë Kombëtare të Spanjës ka çuar në sekuestrimin e më shumë se 3000 kilogramëve kokainë në Xirivellë të Valencias dhe në arrestimin e 11 anëtarëve të dyshuar të një rrjeti ndërkombëtar të trafikut të drogës, i përbërë nga kriminelë shqiptarë, kolumbianë dhe spanjollë.

Operacioni antidrogë u zhvillua rreth orës 13:45 ditës së djeshme pas një hetimi të zgjatur. Hetuesit ndoqën një kamion që transportonte një kontenier, me pako kokaine të kamufluara në një ngarkesë sheqeri, në një magazinë në zonën industriale të Xirivellës, shkruajnë mediat vendase.

Pasi kanë rrethuar automjetin dhe kanë vëzhguar të dyshuarit, një grup agjentësh antidrogë kanë surprizuar trafikantët teksa po nxirrnin drogën që anëtarët e tjerë të bandës kishin fshehur në një kontejner nga Ekuadori. Pasi hynë në anije, kriminelët shkarkojnë thasët me sheqer dhe me një radial prenë një mur metalik të kontejnerit dhe në këtë mënyrë arritën të hynin në kabinën ku fshihej kokaina.

Tre nga personat u arrestuan brenda restorantit Asador Artesano. Njëri prej tyre u ngjit me vrap në katin e dytë të skarës dhe u fsheh në tualet, ku më pas u arrestua nga policia.

Operacioni antidrogë dhe britmat e policisë bënë zhurmë në kompleksin industrial. Ishin momente tensioni dhe nervozizmi që u panë nga klientët dhe punëtorët e lokalit.

“Policia veproi shumë shpejt. Pesë ose gjashtë oficerë të veshur me jelek antiplumb hynë dhe u hodhën mbi dy nga burrat që ishin në tarracë. Një tjetër që ishte në tavolinë u ngjit me vrap shkallët për në katin e dytë, por pak pasi e zbritën me duar në pranga”, tha një klient i restoranti, dëshmitar i arrestimeve.

“Esplanada u mbush me polici brenda pak minutash. Disa i kishin fytyrat e mbuluara me kapuç dhe kjo është arsyeja pse ne besuam se ishte një operacion anti-terrorist. Ne ishim pa dyshime kur hapën derën e kontejnerit dhe pamë se po lëviznin çanta me mall”, shtoi punonjësi i njësisë industriale.

Agjentët e Udyco-s kërkuan bashkëpunimin e zjarrfikësve për nxjerrjen e paketave me kokainë nga kabina ku ishin fshehur brenda kontejnerit. Sipas burimeve ligjore, 11 personat e arrestuar janë me kombësi shqiptare, kolumbiane dhe spanjolle.

Ngarkesa e drogës mbërriti në portin e Valencias në dy kontejnerë nga Guayaquil (Ekuador). Pas zbulimit të paketave të kokainës, agjentët e Udyco-s kryen një operacion vëzhgimi për të arrestuar marrësit e mallit.

kapen 3 ton kokaine ne spanje

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni