LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat turke: Riviera shqiptare, një thesar pa viza

Në këtë artikull do të shkojmë pak në jug drejt plazheve blu. Nga Tirana, ju mund të filloni itinerarin e jugut duke marrë autobusin ndërqytetës ose duke marrë me qira një makinë. Nëse dëshironi të vizitoni shumicën e gjireve, sigurisht, do të jetë më praktike të merrni me qira një makinë.

11 Gusht 2022, 16:05 Nga DOSJA
Mediat turke: Riviera shqiptare, një thesar pa viza
Zverneci

TURQI- Edhe pse Greqia dhe Italia vijnë në mendje të parat kur bëhet fjalë për pushimet verore jashtë vendit, fqinji i saj, Shqipëria ka qenë gjithmonë një hap prapa, edhe pse ka plazhe të ngjashme dhe pamje të mrekullueshme. Nëse duam të kuptojmë arsyen, mund të shohim historinë, para vitit 1992, para rënies së regjimit komunist, në izolimin më të rreptë që Evropa ka parë në kohën e Enver Hoxhës, kur një vend i tërë mbylli të gjithë kufijtë. Por në këtë artikull do të flasim për gjeografinë, jo për historinë. Sepse edhe me malet e saj të lë pa frymë, plazhet dhe peizazhet e mrekullueshme, Shqipëria me siguri meriton më shumë famë. Thamë që kemi Greqinë dhe Italinë, por për ata që do të udhëtojnë me pasaportë turke kanë një avantazh më të madh sepse atje shkohet pa viza. Shqipëria ka një bregdet në Adriatik dhe një në Jon. Për të arritur në këto brigje, rekomandohet që fillimisht të vini në kryeqytetin e Tiranës. Ju mund të merrni një fluturim 1.5 orësh direkt për në Tiranë me Turkish Airlines, Pegasus dhe Albanian Air.

Tirana nuk ka vijë bregdetare, por të kalosh kohë në këtë qytet me sheshet, ndërtesat historike dhe muzetë e tij do të jetë një eksperiencë e këndshme. Durrësi, 30 km nga Tirana, është një qytet port historik në detin Adriatik. Shumica e njerëzve që jetojnë në kryeqytetin e Tiranës preferojnë këtë vend për një pushim fundjave. Por në këtë artikull do të shkojmë pak në jug drejt plazheve blu. Nga Tirana, ju mund të filloni itinerarin e jugut duke marrë autobusin ndërqytetës ose duke marrë me qira një makinë. Nëse dëshironi të vizitoni shumicën e gjireve, sigurisht, do të jetë më praktike të merrni me qira një makinë.

Nëse keni në plan të udhëtoni në Shqipëri, ju japim një paralajmërim miqësor se kur mund të vini: Nëse dëshironi të shijoni detin, periudha nga mesi i majit deri në fillim të korrikut është ideale dhe dy javët e para të shtatorit mund te preferohen pasi do jete i qete dhe me ekonomik. Duke qenë se gushti është periudha e pushimeve publike si në Shqipëri ashtu edhe në Itali, pothuajse të gjithë i përdorin pushimet në këtë periudhë. Në korrik dhe gusht plazhet dhe qytetet janë më të mbushura me njerëz, hotelet janë më të vështira për t'u gjetur dhe më të shtrenjta sepse është sezoni.

Nëse jeni gati, le t'i hedhim një sy gjireve dhe qyteteve më të bukura të Rivierës Shqiptare...

Vlora, 160 km në jug të Tiranës, është një qytet port i rëndësishëm. Vlora, e cila ka rëndësi historike si qyteti ku nisi lufta për pavarësinë e Shqipërisë, është një qytet i preferuar në verë dhe dimër. Shtëpitë me qira të përballueshme janë shumë të preferuara këtu, dhe është e mundur të notosh në plazhet publike. Vlora, e cila ka një shëtitore të gjatë dhe të gjerë, është një vend veror mjaft i gjallë, sidomos në orët e mbrëmjes.

Radhima, 10 km nga Vlora. Është një nga resortet e njohura të pushimeve që ndodhet në distancë, ku mund të qëndroni në hotele afër detit dhe të kaloni kohë në plazhet e përditshme. Që këtu e tutje, deti do të bëhet gjithnjë e më i bukur.

Himara është një qytet i vogël dhe modest ku kultura greke ndihet ndoshta më intensivisht. Është shumë e zakonshme të pini uzo në tavernat greke në mbrëmje, madje mund të shihni shenja në greqisht. Himara ka një plazh publik të vogël, por të qetë, zakonisht e preferojnë familjet dhe megjithëse është i vogël, nuk është i mbipopulluar. Një nga avantazhet më të mëdha të qëndrimit në bujtina në Himarë janë gjiret aty pranë, Livadhja dhe Jala janë dy prej tyre. Megjithatë, disa prej tyre mund të arrihen vetëm nga deti.

Orikumi fillon kur mbaron Radhima. Ky vend është gjithashtu shumë popullor me plazhet e tij. Ashtu si në pjesën tjetër të Shqipërisë, produktet e peshkut janë të shijshme dhe jo shumë të shtrenjta. Sigurisht që ju rekomandojmë të hani peshk në një vend të tillë. Gjithashtu preferohen shumë makaronat me ushqim deti. Por le t'ju kujtojmë se kur dëshironi një makarona me fruta deti, shoqërohen me midhje të mëdha dhe karkaleca deti.

Dhërmiu, i cili tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e gjithë Europës me detin e tij të mrekullueshëm, duke zhvilluar me ambiente akomodimi dhe ambiente ushqimore e pijesh. Ai është një nga vendet më të bukura të pushimeve në Shqipëri. Mos u shqetësoni pasi ka një vijë bregdetare shumë të gjatë dhe të gjerë dhe shumë biznese në plazh, ka vend të mjaftueshëm për të gjithë.

Ndërsa zbrisni nga mali, do të shihni nga lart plazhin e Palasës me rërën e bardhë dhe ngjyrën e mrekullueshme të ujit. Këtu ka prona luksoze, shumë pak hotele dhe pak plazhe. Ju mund të zgjidhni një nga plazhet dhe të kaloni ditën në Palase dhe më pas të vazhdoni rrugën tuaj. Palasa është shtëpia e disa prej atraksioneve kryesore të Rivierës Shqiptare, kështu që çmimet janë shumë mbi mesataren shqiptare. Makinat sportive dhe luksoze në parkingun ku do të parkoni makinën tuaj do t'ju japin një ide në momentin e hyrjes. Plazhet mund të jenë shumë të mbushura me njerëz, veçanërisht gjatë fundjavave, kështu që ju rekomandojmë të bëni një rezervim paraprakisht.

Në jug të Himarës, ndodhet Kalaja e Porto Palermos e Ali Pashë Tepelenës. Gjiri ia vlen të vizitohet me atmosferën e tij unike dhe detin e qetë mes rrënojave të kështjellës së qetë. 

Me ujërat e tij të kristalta të rrethuara nga kanioni, Gjipeja ka një pamje kartolinë. Të shkosh në Gjirin e Gjipesë, i cili konsiderohet si një nga gjiret më të bukur të rivierës shqiptare, është pak e vështirë. Nëse do të shkoni me makinë, duhet të ecni në një rrugë 45 minuta pas parkimit. Ose me anije nga Himara dhe Dhërmiu.

Karaburuni i pabanuar është gadishulli më i madh i vendit. Ishulli i Sazanit, përballë Karaburunit, meriton vëmendje të veçantë me shpellat e tij të mëdha dhe jetën e pasur nënujore. Karaburuni dhe Sazani janë gjithashtu pika më perëndimore e Shqipërisë. Ka një det shumë të bukur, mund ta arrini me shëtitje me varkë nga Vlora.

Nëse ju tregojnë një foto, njerëzit do të thonë: "Kjo është Shqipëria, jo Maldivet"! Është Ksamili, në skajin më jugor të Shqipërisë, Ksamili përballet edhe me ishullin grek të Korfuzit. Është pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit. Ksamili ka një atmosferë fantastike.

Saranda është një tjetër nga qytetet bregdetare më të njohura të vendit me plazhet e tij ku do të shihni shumë nuanca të blusë, bollëkun e alternativave për të ngrënë dhe pirë dhe afërsinë e tij me gjiret përreth. Sidoqoftë, ia vlen të kujtoni se do të shihni një qytet të ndërtuar, jo një fshat të lezetshëm. Saranda është gjithashtu një pikë tërheqëse për turistët pasi ndodhet pranë Parkut Kombëtar të Butrintit, i cili njihet si një sit i Trashëgimisë Kulturore Botërore nga UNESCO. Nëse vini këtu, ju rekomandojmë të shihni burimin e ujit të mrekullueshëm natyror të quajtur Syri i Kalter, domethënë "syrin blu" për shkak të thellësisë dhe ngjyrës unike të ujit.

Marrë dhe përshtatur nga Haber Turk

riviera shqiptare haber turk

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!