LIVE UPDATES
Aktualitet

Pse qelbet Lana? Përgjigjet Bashkia e Tiranës: Derdhen ujrat e zeza

Dosja.al ka kërkuar një përgjigje lidhur me erën që vjen nga lumit dhe masat e marra nga bashkia për të rehabilituar Lanën. Në përgjigjen e marrë nga departamenti i marrëdhënieve me publikun, zgjerimi dhe zhvillimi i qytetit të Tiranës ndër vite ka sjellë dhe një fenomen negativ, atë të derdhjes së kanalizimeve të ujërave të zeza në lumin Lanë, si pika më e ulët e rrjedhjes së ujërave.

11 Gusht 2022, 15:55 Nga k.m.
Pse qelbet Lana? Përgjigjet Bashkia e Tiranës: Derdhen ujrat e zeza
Pamje nga lumi i Lanës

TIRANË- Mbetjet dhe era e keqe që vjen nga bregu i lumit Lana, e bëjnë më të veçantin në Europë. Është kthyer në batutë tashmë era e keqe e lumit, madje nuk po bëhet asgjë për ta ndryshuar, as kur Tirana bëhet "Youth Capital" dhe merr vëmendje shtesë të turistëve si kryeqyteti i rinisë. Por me erë të keqe. Bashkë më pikat turistike që reklamohen në Tiranë, Lana hiqet. Madje i hoqën edhe autobusin që mbeti në mes të lumit pas aksidentit, e që më pas u vendos të qëndronte si instalacion.

S'do i afrohej dot kush për foto nga era e keqe. Aq sa shumëkush do të donte të mos e kishte shqisën e nuhatjes, sidomos në pjesën përballë PD, e tek pallati me shigjeta deri në Astir. Edhe për ekspertët e mjedisit Lumi i Lanës është kthyer në një kanal ujërash të zeza. Gjë që na konfirmohet edhe nga Bashkia e Tiranës.

Dosja.al ka kërkuar një përgjigje lidhur me erën që vjen nga lumit dhe masat e marra nga bashkia për të rehabilituar Lanën. Në përgjigjen e marrë nga departamenti i marrëdhënieve me publikun, zgjerimi dhe zhvillimi i qytetit të Tiranës ndër vite ka sjellë dhe një fenomen negativ, atë të derdhjes së kanalizimeve të ujërave të zeza në lumin Lanë, si pika më e ulët e rrjedhjes së ujërave. Sipas Bashkisë, pastrami është bërë në mënyrë të vazhdueshme nga Drejtoria e Pergjithshme e Rrugëve dhe Ndriçimit Publik, por në fakt duhet një disiplinim për shkarkimin e ‘mbeturinave’ në vendin e posaçëm dhe jo në Lumë.

“Referuar kërkesës suaj, ju informojmë se nga Bashkia Tiranë janë bërë ndërhyrje të shumta për rehabilitimin e lumit Lanë siç është së fundmi ndërtimi i segmentit të ri nga materniteti ‘’Koço Glozheli‘’ deri tek ish-Uzina e Autotraktorëve në Shkozë. Në prioritetin e zhvilimit të qytetit të Tiranës është dhe sistemimi i lumit Lanë në segmentin poshtë Rrugës së Kavajës (pallati me shigjeta) deri ne Kashar. Zgjerimi dhe zhvillimi i qytetit të Tiranës ndër vite ka sjellë dhe një fenomen negativ, atë të derdhjes së kanalizimeve të ujërave të zeza në lumin Lanë, si pika më e ulët e rrjedhjes së ujërave. Ky është një shqetësim për pushtetin vendor dhe banorët e qytetit të Tiranës. Disiplinimi i shkarkimeve të kanalizimeve të ujërave të zeza do të realizohet me ndërtimin e impiantit të pastrimit të këtyre ujërave, i cili është në proces investimi dhe ndërtimi. Pastrimi dhe riparimi i shtratit të lumit Lanë është kryer në mënyrë të vazhdueshme nga Drejtoria e Pergjithshme e Rrugëve dhe Ndriçimit Publik të Bashkisë Tiranë. Përmendim këtu pastrimin dhe transportin e mbetjeve në kryqëzimin e lumit Lanë me Rrugën e Kavajës, i cili realizohet dy herë në vit. Gjithashtu realizojmë dhe riparimin e skarpatave dhe bazamentit të shtratit të lumit Lanë gjatë gjithë gjatësisë në pjesën e sistemuar, si dhe pastrimin dhe sistemimin e Lanës me mjete gërmuese sa herë që lind nevoja në segmentin e pa sistemuar. Lutemi në mirëkuptimin tuaj deri në dhënien e një zgjidhje përfundimtare!,”-përgjigjia e plotë nga Bashkia e Tiranës.

Raporti i Gjendjes në Mjedis në vitin 2020 tregoi se Uji i Lanës është në gjendje shumë të keqe pasi vlerat e ujit rezultojnë në vlera më të ulëta se normat e lejuara. Ndër burimet kryesore të ndotjes janë ujërat e zeza, detergjentet larës, ujërat industriale dhe mbetjet e ngurta.Tirana është i vetmi kryeqytet në rajon që nuk i trajton mbetjet e ujërave të zeza, ndërsa vendet e tjera përdorin impiante përpunimi. Ne ende durojmë erën që vjen nga lumi.

lumi i lanes

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra