LIVE UPDATES

riviera shqiptare

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Riviera shqiptare, e ndaluar për popullin gjatë karantinës, kthehet në oaz për të pasurit. Pushtetarët dhe fëmijët e ty - Insights
LIVE UPDATES
Insights

Riviera shqiptare, e ndaluar për popullin gjatë karantinës, kthehet në oaz për të pasurit. Pushtetarët dhe fëmijët e ty

25 Maj 2020, 05:15 Nga DOSJA
Riviera shqiptare, e ndaluar për popullin gjatë karantinës,

E diela ishte nje dite karantine dhe izolimi per te gjithe shqiptaret, urdheruar nga kryeministri i vendit, si mase parandaluese kunder virusit covid19. Nisur nga ky urdher, pata mundesine sot ti beja nje monitorim pjeses me te bukur te bregdetit, Rivieres se Jonit.

Ne fakt pashe dy Shqiperi.

Nje Shqiperi te mrekullueshme, te etur per te pritur pushuesit, por te ndaluar me urdher nga larte, per shqiptaret.

Asnje biznes nuk lejohej te qendronte i hapur. Asnje qytetar, i ardhur nga Tirana, apo pjesa tjeter e vendit, nuk lejohej te vendoste cader ne breg te detit, e jo me te guxonte, te futej ne ujerat e kristalta te Jonit.

Nje Shqiperi, ku policia te bente gjemen, duke zbatuar me rreptesi detyren. Nje Shqiperi, ku ende policet e Borshit kishin gati 20 dite te pezulluar nga detyra, pasi disa artiste publikuan foto nga plazhi ndersa festonin ditelindjen e nje gazetari.

Ne Borsh, Qeparo, Porto Palermo, Llaman, Himare, Dhermi, Drimadhes, plazhet ishin te mbyllur per qytetaret dhe bizneset. Asnje cader apo shezllon, nuk mund te bente hije ne breg te detit, pasi policia te largonte menjehere, me pretendimin se po te ruante nga koronavirusi.

Ndersa nje kilometer me tej, poshte “Rrugeve te Bardha”, ndodhej Shqiperia tjeter.
Parajsa e te pasurve te ketij vendi. Aty ku oligarket, politikanet, qeveritaret, pushtetaret dhe femijet e tyre, shijonin cepin e fundit te virgjer te Europes. Pertej traut ne plazhin e Palases, hijeshonin vetura dhe fuoristradat luksoze. Parkingu perbri super resortit te biznesmenit Samir Mane, qe u nis per resort turistik, por perfundoi ne vila lluksi per eliten e pasur te vendit, dukej si panair markash prestigjioze te automobilave.

Cadrat dhe shezllonat e vendosur ne radhe, muzika nga baret ne kupe te qiellit, qindra te rinj, pinjolle te elites se vendit, festonin ne liri te plote. Syri i ligjit, urdheri i kryeministrit apo uniforma e policise, ishin te ndaluar nga keto ane.

Policia e dinte se nuk duhej te shkelte ne ate oaz parajse, per te kamurit e vendit.

Restorantet dhe baret ishin plote edhe pse zyrtarisht dhe ligjerisht duhej te ishin mbyllur.

Ne plazhin e Dhrales apo Palases, askujt nuk i binte ndermend per koronavirusin, a thua se kush kalonte traun e resortit, imunizohej automatikisht nga covid19.

Qe te jem korrekt, nuk kam asgje pse miliarderet dhe te pasurit e ketij vendi, kushdo qofshin ata, politikane, biznesmene, apo narkotrafikante, shijojne bukurite e Shqiperise.
Me shqeteson fakti, qe kjo qeveri, ne menyre arbitrare, ka vendosur qe te kete dy Shqiperi.

Nje Shqiperi, te karantinuar dhe izoluar per popullin shqiptar. Dhe nje Shqiperi tjeter, per eliten politiko-ekonomiko-kriminale.

Nje Shqiperi, ku ligji ben te fortin mbi qytetarin e thjeshte, dhe pezullon policet nga detyra pse nja 10-15 veta kane pozuar nga plazhi ende i paprekur nga oligarket, i Borshit.
Dhe Shqiperine tjeter, ku ligjit, policit, tatimorit, i lejohet vetem ta shikoje me dylbi nga Qafa e Llogarase.

Nese covid19 eshte ashtu si na keni thene cdo dite, per tre muaj me radhe, nje virus qe nuk ben dallim hierarkie shoqerore, atehere ndajeni mendjen. Ose hiqini masat e izolimit per te gjithe shqiptaret, qe te shijojne bukurite e vendit te tyre.

Ose respektojini masat tuaja, njelloj per te gjithe, te pasur dhe te varfer te ketij vendi.
Nese Keshilli i Eksperteve anti-covid19, ka zbuluar se virusi te ben gjemen nga Ksamili deri ne Dhermi, atehere te na thote, pse ai nuk vepron ne Palase?!!!

*Titulli është redaksional

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

blog blog koronavirusi ne shqiperi riviera shqiptare koronavirusi ne shqiperi riviera shqiptare

Sondazh

Poll

Insights 21 Maj 2020, 05:08

Arsyeja e pathënë për izolimet

Pandemia e COVID-19 është kriza e parë e madhe globale në historinë njerëzore që trajtohet si një problem matematikor, me qeveritë që konsiderojnë politikën si ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE