LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbyllja e shkollës “Mehmet Akif”, Fevziu: Shumë e rëndë! Dyshoj se ka ndodhur nga presioni i Erdoganit

Ai shtoi se është e papranueshme që të nxjerrësh një numër nxënësish jashtë në këtë nisje të vitit shkollor.

26 Shtator 2022, 21:04 Nga e.k
Mbyllja e shkollës “Mehmet Akif”, Fevziu:  Shumë e
Blendi Fevziu

TIRANË- Gazetari Blendi Fevziu e cilësoi mbylljen e shkollës "Mehmet Akif" si një ngjarje të rëndë pasi ajo shkollë ka diplonuar shumë breza.

Duke folur në emesionin "Të Pa Espozuarit" Fevziu tha se kjo ngjarje mund të ketë ndodhur për shkak të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan. Ai shtoi se është e papranueshme që të nxjerrësh një numër nxënësish jashtë në këtë nisje të vitit shkollor.

PJESË NGA BISEDA:

Ylli Rakipi: Ky është një vend që nuk ka shkolla dhe janë krijuar shkolla të panumërta fallco. Ka analfabetë që mbajnë nga 2-3 diploma. Për fatin tone, disa shkolla nga Turqia, kanë patur produkt jashtëzakonisht të mirë. Një prej tyre ishte shkolla që në mënyrë të beftë u mbyll nga qeveria pak ditë më parë, shkolla Mehmet Akif.

Blendi Fevziu: Nuk i hyj arsyeve të mbylljes. Kam lexuar të dyja argumentat. Nuk hyj në këtë debat. Në opinionin tim, e konsideroj mbylljen e shkollës, një akt të papranueshëm dhe shumë të rëndë. Të nxjerrësh një numër nxënësish jashtë. Të mbyllësh një shkollë me një histori që ka diplomuar shumë nxënës, është e papranueshme. Dyshoj që është presioni i Erdogan, që është i përsëritur disa herë.
Mendova ti kushtoja sot emisionin kësaj teme. Ministria nuk pranoi të vinte. Në këtë rast kur njëra palë nuk pranon të vijë, unë ftoj palën tjetër. Edhe kolegji nuk pranoi të vinte, më sollën vetëm avokatin.Unë nuk jam gjykatë, mua më duhet përfaqësues i shkollës për të folur. Kur edhe ata nuk vijnë, ose kanë frikë ose nuk janë të përgatitur për të mbrojtur veten e tyre. Ata duhet të ishin sot në çdo studio, për të mbrojtur veten.
Por, në vitin 2022 të mbyllësh një shkollë, me argumentin se nuk plotëson kriteret, nuk ka kuptim.

blendi fevziu mbyllen shkollat e turgut ozal

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!