LIVE UPDATES
Aktualitet

Falsifikim dokumentesh dhe shpërdorim detyre, kush janë 18 punonjësit e burgut të Fierit

Ata dyshohet se kanë abuzuar me lejet e hyrje-daljeve të të dënuarve.

26 Shtator 2022, 19:31 Nga e.k
Falsifikim dokumentesh dhe shpërdorim detyre, kush janë 18
Foto ilustruese

TIRANË- Gjykata e Tiranës ka vendosur masat e sigurisë "arrest shtëpie" për 18 punonjësit e burgut të Fierit. Pas një hetimi që nisi gati një vit më parë, të gjithë punonjësit e burgut të Fierit u është caktuar masa në mungesë, pasi akuzohen për shpërdorim detyre. Ata dyshohet se kanë abuzuar me lejet e hyrje-daljeve të të dënuarve.

Ata akuzohen: Për kryerjen e veprave penale të “Falsifikimi i dokumenteve”, “Falsifikimi i vulave, stampave dhe formularëve”, “Shpërdorimi i detyrës”.

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurimit “arrest në shtëpi” ndaj:

Gerald Nonaj, lindur e banues ne Fier;

Ervis Alliaj me detyre Përgjegjës i Sektorit Ligjor pranë IEVP Fier, larguar nga detyra në sistemin e burgjeve;

Bashkim Meçi, lindur ne Librazhd e banues në Tiranë;

Eris Isufaj lindur ne Fier e banues në Patos;

Albi Rezhda me detyrë ish përgjegjës i Sektorit të Burimeve Njerëzore pranë IEVP Fier;

Dorjan Nukaj me detyrë përgjegjës i Sektorit të Burimeve Njerëzore pranë IEVP Fier, i komanduar;

Arbëri Gjërmeni lindur në Lushnje dhe banues në Tiranë me arsim të lartë;

Enflor Hoxha me detyrë përgjegjës i Sektorit të Shëndetësisë pranë IEVP Fier (i komanduar);

Florida Mata me detyrë përgjegjëse e Sektorit të Financës pranë IEVP Fier;

Fatos Lika me detyrë përgjegjës i Sektorit të Policisë i komanduar në këtë detyrë dhe të shefit të regjimit të B

Mato Mataj me detyrë Specialist i regjimit të brendshëm pranë IEVP Fier;

Ermal Liçaj me detyrë Specialist i sektorit social, pranë IEVP Fier;

Xheniana Buzi me detyrë Specialist i sektorit social, pranë IEVP Fier;

Denisa Bendai lindur e banuese në Berat;

Sidorela Vogli e lindur në Lushnje e banuese në Fier;

Jonida Qato me detyrë specialist i sektorit social, pranë IEVP Fier dhe

Eduart Rrapaj administrator i njësisë tregtare në IEVP Fier

Aksioni vjen fill pas denoncimit të bërë në emisionin investigativ "Stop" brenda burgut të Fierit, ku dëshmia e penalitetit pastrohej pas pagesës së një shumë prej 600 eurosh. Një qytetar ka treguar për emisionin se në vitin 2012 ishte dënuar me 8 vite burgim. Duke përfituar nga amnistia, ai u lirua, e më pas në vitin 2022 ka kërkuar një dëshmi penaliteti, iu 'pastrua' për 600 euro.

aksioni ne burgun e fierit fier

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS