LIVE UPDATES
Aktualitet

Rrëfimi i 26-vjeçarit: Më rekrutuan për të gjymtuar 1 person... Flet bashkëshortja e objektivit që do sulmohej në Lushnje

Gjatë një ballafaqimi, inspektori i policisë i kërkon të riut që t’i dalë përpara sekserit dhe mos “të rri si i dh…”. Madje, ai i sugjeron që të lëvizë i lirë. Ndërkohë, prokuroria nuk e ka thirrur 26-vjeçarin për t’i marrë dëshminë, pasi “kanë shumë punë të tjera”.

26 Shtator 2022, 20:49 Nga k.m.
Rrëfimi i 26-vjeçarit: Më rekrutuan për të gjymtuar
I rekruktuari

Në datën 20 shtator 2022, Fiks Fare, transmetoi rrëfimin e një 26-vjeçari, i cili tregonte me detaje mënyrën si ishte rekrutuar nga një grup kriminal për te bërë disa vepra penale në qytetin e Lushnjës. I riu tregoi me detaje mënyrën si do gjymtonte një person. Ai tha se për rrahjen do të paguhej 3 mijë euro, ndërkohë nëse objektivi do të pësonte thyerje kockash do të paguhej më shumë. Madje, porositësit i kishin kërkuar që objektivit t’i digjej edhe automjeti, ndërsa pagesa do të shtohej.

Por, megjithëse i riu bashkëpunoi me policinë, duke treguar ndërmjetësin, porositësin dhe objektivin, ai sërish është lënë “në mes të 4 rrugëve”, pasi policia nuk ka bërë asnjë veprim. Gjatë një ballafaqimi, inspektori i policisë i kërkon të riut që t’i dalë përpara sekserit dhe mos “të rri si i dh…”. Madje, ai i sugjeron që të lëvizë i lirë. Ndërkohë, prokuroria nuk e ka thirrur 26-vjeçarin për t’i marrë dëshminë, pasi “kanë shumë punë të tjera”.

Pas transmetimit të këtij investigimi, Policia e Shtetit pezulloi shefin e krimeve në Komisariatin e Lushnjes, ndërsa ndaj tij filloi edhe një hetim. Por, pezullimi dhe hetimi ishin vetëm për fjalorin, ndërsa në asnjë rast nuk u dhanë detaje se çfarë ka ndodhur me hetimin e kësaj çështje.

Por, edhe pas këtij reagimi, në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” mbërriti një tjetër telefonatë, kësaj herë nga bashkëshortja e objektivit. “Ju falënderojmë, na keni shpëtuar jetën. Nuk kemi pasur asnjë dijeni se çfarë po na ndodhte” ishte telefonata.

Një grup i Fiks Fare shkoi sërish në Lushnjë, kësaj herë për të biseduar me zonjën në fjalë, e cila kishte dyshime tepër të mëdha për Policinë e Lushnjës.

“Do e manipulojnë sërish hetimin. Ashtu siç bënë edhe herën e parë! Tani, duan ta nxjerrin sikur autori (denoncuesi) ishte për të vjedhur, apo për qëllime të tjera”- thotë zonja, e cila kërkon mbrojtje për vete dhe familjen.

“Ne tentativën për të na goditur e mësuam nga Fiksi më datë 20 shtator. Deri para asaj date askush nuk e ka lajmëruar familjen tonë, të na tregonin çfarë kishte ndodhur dhe ne të merrnim masat tona. Rrëfimi i djalit ishte tepër i saktë, familja ime dhe ne lëvizim në ato vende. E kemi shtëpinë atje ku tha ai, lëvizim te nënkalimi. Karburanti është i joni, e kemi dhenë me qira. Makina po ashtu është e jona” thotë zonja, ndërsa pohon se, “nga data 7 shtator kur u shoqërua djali deri në datën 20 shtator ku u dha te Fiksi, ne kemi lëvizur normalisht, kemi bërë rutinën tonë”.

Më pas, zonja tregon edhe konfliktin me porositësit, të cilët i ka komshinj te biznesi që kanë në afërsi të autostradës Rrogozhinë-Lushnje.

“Ne me personat, porositësit, kemi pasur konflikte para 1 viti e gjysmë. Çështja tani është në Apelin e Vlorës, burrin tim e kanë dënuar në shkallë të parë me prova të paqena. Policia edhe atëherë ka manipuluar provat, pasi ata e kanë qëlluar burrit tim, e kanë gjakosur, por e bëjnë sikur burri im i ka qëlluar ata. Tani është në arrest shtëpie. Konflikti ka qenë se burri im po digjte disa mbetje te prona jonë dhe ka shkuar tymi te prona e atyre. Kanë ardhur dhe e kanë goditur, por policia ia bëri letrat sikur burri im kishte gjakosur ata,”- thotë zonja.

Më tej vijon se, edhe këtë rast, po tentojnë që ta manipulojnë.

“Deri tani askush s’na ka marrë jë pyetje. Gjithçka e fshehtë. Ai djali (denoncuesi) duhej mbajtur brenda të tregonte nga i kishte marrë urdhrat. Ne mund të na vrisnin, të na vinin tritol poshtë makinës, të na gjymtonin. Dhe policia i lë të lirë, si autorin si porositësit. Falënderoj Fiks Fare, na shpëtoi jetën. Ju falënderoj të gjithëve si staf,”- përfundon bashkëshortja e objektivit.

Në fakt, pas denoncimit të këtij rasti nga Fiks Fare, policia vetëm sa ka pezulluar dhe po e heton shefin e krimeve, ndërkohë që s’ka dhënë asnjë informacion për çështjen, nëse janë proceduar, shpallur në kërkim autorët!/TopChannel

lushnje

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!