LIVE UPDATES
Aktualitet

Kokainë e futur në kavanoz orizi dhe në këpucë, arrestohen dy shqiptar në Itali

Hetuesit prej disa ditësh kishin vënë re një makinë Fiat Panda, e cila më pas rezultoi se ishte marrë me qira në Rimini, me të cilën dy shqiptarët mbërrinin në qendër, duke u ndalur aty vetëm për disa dhjetëra minuta dhe më pas ktheheshin në Romagna.

10 Korrik 2022, 13:40 Nga d.a.
Kokainë e futur në kavanoz orizi dhe në këpucë,
Malli i sekuestruar, Itali

ITALI- Aktiviteti për luftimin e trafikut të drogës i zhvilluar nga efektivët e Policisë së Shtetit në shërbim në Skuadrën Lëvizëse të Pesaros, pasditen e 7 korrikut kanë bërë të mundur arrestimin e dy shtetasve shqiptarë, rreth të 20-tave, të kapur në flagrancë në Pesaro me kokainë gati për tja shitur klientëve.

Sipas mediave vendase, hetuesit prej disa ditësh kishin vënë re një makinë Fiat Panda, e cila më pas rezultoi se ishte marrë me qira në Rimini, me të cilën dy shqiptarët mbërrinin në qendër, duke u ndalur aty vetëm për disa dhjetëra minuta dhe më pas ktheheshin në Romagna. Këto lëvizje, së bashku me faktin se u panë të takoheshin me një person të njohur nga agjentët si narkoman, nxitën dyshimin se udhëtimet e tyre mund të kishin për qëllim dërgimin e drogës.

Pasditen e 7 korrikut, e njëjta makinë u kap sërish në Pesaro dhe u ndoq nga policët. Nga kontrolli i mëpasshëm i kryer ndaj shqiptarëve të sipërpërmendur brenda mjetit, u bë i mundur gjetja e mbajtur brenda një kavanozi të një mbështjelljeje me kokainë rreth 30 gramë, e mbuluar me kujdes me një shtresë orizi për të thithur lagështinë dhe për të ruajtur cilësinë e produktit.

Një dozë tjetër u gjet në këpucën e veshur nga njëri prej të dyve. Më në fund u sekuestrua materiali për paketimin e dozave dhe shuma e parave prej 120 euro, të cilësuara si të ardhura nga shitja e drogës. Për sa më sipër, të dyshuarit, me ligj në Territorin Kombëtar, u arrestuan për mbajtje për qëllime trafiku droge.

Njëri prej të dyve ishte arrestuar tashmë në tre rrethana të tjera të mëparshme, për të njëjtat krime, të gjitha të kryera në provincën e Riminit. I njëjti, i kryer mëngjesin e 8 korrikut para gjyqtarit të Gjykatës së Pesaros, u dënua me një vit e 4 muaj burgim dhe 2000 € gjobë, me përfitimin e pezullimit të dënimin me burg.

policia italiane arrestohen dy shqiptar ne itali

Sondazh

Poll

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën