LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndjekje si në filma, 4 karabinierë plagosen pasi ju vunë pas dy "skifterëve" shqiptarë në Itali

Dy të dyshuarit janë dy shqiptarë të moshës 26 dhe 34 vjeç, të papunë dhe pa leje qëndrimi, të cilët prej disa kohësh janë përndjekur nga policia.

10 Korrik 2022, 12:39 Nga d.a.
Ndjekje si në filma, 4 karabinierë plagosen pasi ju vunë pas dy
Policia italiane

ITALI- Katër karabinierë janë plagosur në ndjekjen dhe arrestimin e dy hajdutëve shqiptarë të apartamenteve në fshatin Montemurlo në Itali. Dy të dyshuarit janë dy shqiptarë të moshës 26 dhe 34 vjeç, të papunë dhe pa leje qëndrimi, të cilët prej disa kohësh janë përndjekur nga policia.

Sipas mediave vendase, pasi kanë vërejtur makinat e policisë hajdutët kanë përplasur njërën prej tyre, ku njëri prej tyre ka mbetur i plagosur në aksident, duke e goditur me kokën në xhamin e përparmë. Ndjekja vazhdoi në këmbë ku me të mbërritur policia, du shqiptarët reaguan dhunshëm dhe sulmuan oficerët, duke plagosur katër prej tyre. Një nga karabinierët raportoi për një frakturë të mundshme në gjoks dhe mori një  prognozë prej 20 ditësh, ndërsa një koleg i tij u godit me grusht në fytyrë, me ënjtje të syrit dhe do të duhet të qëndrojë pa lëvizur për dhjetë ditë.

Hajdutët ishin prej kohësh nën vëzhgimin e policisë pasi kishte disa kohë që e mbante nën ruajtje makinën e tyre, një Toyota Yaris e regjistruar në emër të një moldavi të pagjurmueshëm, që rezultonte pronar i 124 makinave. 

Të dy shqiptarët kishin tentuar të futeshin vjedhurazi në shtëpinë e një punonjësi të një ferme mbrëmjen e së enjtes së kaluar, në orën 23:30, por alarmi i largoi ata. Më vonë, ata hynë me sukses në shtëpinë e një mjeshtri, duke vjedhur 100 euro para në dorë dhe xhevahire me vlerë gjithsej 1500 euro.

35-vjeçari ndodhet tashmë në burg, i dënuar me 11 muaj e 26 ditë për vjedhjet e kryera në vitin 2017 dhe të tjera të kryera në Fushën e Firences në vitin 2014.

arrestohen 2 shqiptar ne itali policia italiane

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha