LIVE UPDATES
Aktualitet

E sëmura me probleme të shëndetit mendor humb kempin, nuk kishte para të paraqitej në Tiranë

Kjo ka ndodhur sepse i është kërkuar të bëjnë një konsultë në Tiranë, por që Valbona e nuk e ka çuar dot motrën e sëmurë për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike.

1 Dhjetor 2023, 22:40 Nga I.A
E sëmura me probleme të shëndetit mendor humb kempin, nuk kishte
Valbona Vasiu

LUSHNJE- Emisioni Fiks Fare solli rastin e Valbona Vasiu nga fshati Savër i Lushnjes, e cila ankohet se motrës së saj me probleme të shëndetit mendor i kanë hequr kempin.

Kjo ka ndodhur sepse i është kërkuar të bëjnë një konsultë në Tiranë, por që Valbona e nuk e ka çuar dot motrën e sëmurë për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike. Gjashtë pjestarë të familjes së saj po jetojnë vetëm me 90 mijë lekë të vjetra në muaj dhe me ushqimet që i falin njerëzit.

Motra e saj e sëmurë Mimoza Dashi, ka marrë kemp prej vitesh, por i është hequr nga zyrat e kempit të Lushnjës, pasi nuk ka mundur që të bëjë një konsultë tek mjeku në Tiranë. “Nuk kishim para të shkonin në Tiranë”– shprehet Valbona.

Shtëpia se ku jeton kjo familje është e shkatërruar dhe se çdo gjë që ata kishin në shtëpi ua kishin falur. Valbona e ka të pamundur të punojë pasi motra e saj kërkon shërbim gjatë gjithë kohës. Ajo thotë se sëmundja e ka bërë të pavetëdijshme dhe se mund të largohet nga shtëpia sa hap e mbyll sytë.

Valbona kërkon nga emisioni Fiks Fare ndihmë për të rifituar kempin e motrës dhe një përkrahje ekonomike, pasi gjendja e saj është e rënduar.

Fiksi u interesua në Bashkinë e Lushnjës pranë zyrave të shërbimit social, ku thanë se ata do të shikojnë menjëherë rastin e motrës së Valbona Vasiut, ku do të mundësojnë konsultën e saj dhe do e ndihmojnë që të rifitojë përsëri kempin dhe të gjitha shpenzimet do mbulohen nga vetë ata.

Gjithashtu ata thanë se do i jepet një pjesë e parave të kempit për muajt që i janë hequr. Përsa i përket ndihmës ekonomike Valbonës i thanë të drejtohej në Njësia Administrative nr.5.

Administratorja e zonës, Lida Mezini, tha për Fiksin se nga Njësia Administrative nr.5, janë dhënë ndihma për familje në nevojë në pakot ushqimore.

Përsa i përket ndihmës ekonokmike Valbona nuk e përfiton atë pasi shkelet një kriter, se djali i saj minoren shkon e vjen jashtë shtetit. Me pak fjalë sipas Njësisë administrative djali sjell të ardhura në familje ndaj nuk mund të përfitojnë ndihmën ekonomike. Ndërkohë që nga ana tjetër Valbona mohon që djali i saj të ketë dalë jashtë kufinjve pasi është vetëm 17-vjeç dhe në shkollë.

Marrë nga Top Channel

valbona vasiu

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni