LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Ndotja e ajrit po shkurton jetën e njerëzve më shumë se HIV/AIDS, lufta dhe pirja e duhanit

1 Shtator 2021, 18:47 Nga DOSJA
Studimi: Ndotja e ajrit po shkurton jetën e njerëzve më

SHBA- Ndotja e ajrit po zvogëlon vite jete të miliarda njerëzve në të gjithë botën. Në një studim të publikuar nga CNN bëhet e ditur se ndotja e ajrit është një kërcënim më i madh për jetëgjatësinë sesa pirja e duhanit, HIV/AIDS ose lufta. Në vendet ku nivelet e ndotjes së ajrit janë nën standardet e përcaktuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), njerëzit humbasin mesatarisht 2.2 vjet të jetës së tyre.

India ka nivelet më të larta të ndotjes së ajrit në nivel global dhe banorët e saj do të humbasin më shumë vite se ata të çdo vendi tjetër, me një mesatare prej 5.9 vitesh të hequra nga jeta e tyre. Në Indinë veriore, 480 milionë njerëz po jetojnë në nivelet e ndotjes së ajrit më shumë se 10 herë më të larta se ato kudo tjetër në planet. Në disa pjesë të këtij rajoni, përfshirë qytetet Delhi dhe Kalkuta, banorët mund të humbasin mesatarisht deri në nëntë vite të jetës së tyre, nëse nivelet e ndotjes të dokumentuara në vitin 2019 vazhdojnë.

Pesë vendet e para me numrin më të lartë mesatar të viteve të humbura ishin të gjitha në Azi. Pas Indisë erdhi Bangladeshi, ku banorët humbasin mesatarisht 5.4 vjet jetëgjatësi, e ndjekur nga Nepali (5 vjet), Pakistani (3.9 vjet) dhe Singapori (3.8 vjet). Autorët e raportit thanë se ndotja e ajrit nxitet kryesisht nga përdorimi dhe prodhimi i lëndëve djegëse fosile duke krijuar një problem global që kërkon politika të forta në çdo front.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota ndotja e ajrit obsh ndotja e ajrit obsh

Sondazh

Poll

Bota 1 Shtator 2021, 17:28

SLLOVENI- Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, u kërkoi udhëheqësve evropianë të solidarizohen me afganët. Protothema shkruan se në përgjigje të kë...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme