LIVE UPDATES
Aktualitet

Dy vjet nga 24 Marsi i Europa Nostra-s

24 Mars 2022, 13:20 Nga DOSJA
Dy vjet nga 24 Marsi i Europa Nostra-s

TIRANË– Sot bëhen dy vite nga raporti i Europa Nostras për shembjen e Teatrit Kombëtar. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka kujtuar ngjarjen, të cilën e quajnë krim. Raporti i Europa Nostrës e renditi Teatrin të parin ndër 7 vendet e Trashëgimisë Kulturore Evropiane më të Rrezikuara për vitin 2020.

Ata thonë se krimi mbi Teatrin ende nuk është shpaguar, duke akuzuar qeverinë për shembjen. Ata pyesin se ku janë sot pseudoartistët, të ashtuquajturit aktorë të mëdhenj, që kauza e Teatrit u nxori bojën dhe tregoi se kush ishin ata në të vërtetë.

POSTIMI I ALEANCËS PËR MBROJTJEN E TEATRIT

Dy vjet nga 24 Marsi i Europa Nostra-s. Pak ditë më parë festuam modestisht, por me gëzim e nderim të veçantë, përvjetorët e 70 të lindjes së dy figurave shumë të spikatura të skenës dhe ekranit, e dy artistëve të mëdhenj shqiptarë: Mehdi Malka e Edmond Budina, në 20 e 21 mars. Nuk pati ndonjë ceremoni për asnjërin prej tyre nga instancat shtetërore, asnjë kujtesë nga ndonjë institucion apo shoqatë artistike, të cilat pothuajse të gjitha operojnë me fonde dhe lidhje të diktuara nga pushteti. Asnjë mirënjohje nga bashkëpunëtorët e dikurshëm, të cilët gojëkyçur ndaj çnderimit, që u bën pushteti përditë në punën e tyre, nuk gjejnë guximin t’i shohin drejt këta dy burra të shquar, ashtu siç po ndodh rëndom me artistët e tjerë, që vazhdojnë qëndresën për kauzën e rindërtimit të Teatrit aty dhe ashtu siç ishte. Ashtu si po ndodh edhe me të gjithë burrat e gratë qëndrestarë të fundit, të cilët çdo ditë tregojnë ndjeshmëri të lartë ndaj çdo lëvizjeje politiko – shoqërore kundër regjimit në fuqi, përmbysja e të cilit do t’i çelte udhën ringritjes së dy godinave të Teatrit Kombëtar. Si sot, dy vjet më parë, në sheshin e Teatrit, në mesin e terrorit të pandemisë, të cilin e bënte më të zi propaganda antihumane e pushtetit rilindas, shpallëm me gëzim të madh vendimin historik, që institucioni prestigjioz i kulturës evropiane Europa Nostra mori në lidhje me Teatrin Kombëtar të Shqipërisë. Europa Nostra e renditi të parin ndër 7 Vendet e Trashëgimisë Kulturore Evropiane më të Rrezikuara për vitin 2020. Godinat e Teatrit tonë të dashur e fituan këtë nder nga vlerat e rralla, që mbartnin në 80 vite histori: arkitektura futuriste, unike në ditët e sotme në Evropë; ngjarjet e mëdha politike, shoqërore e kulturore, që zunë vend brenda mureve të tyre; shfaqjet e veprave më në zë të dramaturgjisë botërore e asaj vendase; formimi dhe puna unikale e brezave të artistëve, që kanë ushqyer me art të vërtetë dhe ndikim të veçantë një popull të tërë për shumë dekada. Këtyre vlerave iu shtua vlera tjetër e paçmuar: qëndresa e artistëve dhe qytetarëve në mbrojtje të godinave, e pandodhur më parë gjatë 30 viteve histori post-moniste, impakti që pati në jetën e vendit në të gjitha dimensionet e sidomos për rolin e saj në demaskimin e fytyrës së vërtetë të qeverisë së Rilindjes. Renditja në listën e lartpërmendur do të thoshte, se organizata e merrte drejtpërdrejt nën mbrojtjen e saj Teatrin Kombëtar të Shqipërisë, duke u angazhuar në lobim për të bërë të mundur ristrukturimin e dy ndërtesave, i cili do të ishte me kosto shumë herë më të vogël se shuma 46 milionë dollarë, e akorduar për teatrin e ri të propaganduar nga qeveria, para të zhvatura nga Buxheti i Shtetit 2022, që sot mund të hidheshin për t’u lehtësuar mundimet shqiptarëve të thjeshtë.

Por hienat rilindase dhe gjithë vasalët e tyre, të pajisur veç të tjerash me urrejtje të madhe ndaj vlerave të vërteta mbarëkombëtare dhe me pandjeshmëri të tejskajshme ndaj gjithçkaje që emeton kulturë, qytetërim dhe humanizëm, në mëngjesin e errët të 17 majit jo vetëm injoruan organizatën e njohur të kulturës evropiane, por dhunuan 9 nene të Kushtetutës së Shqipërisë me barbari, duke nisur shembjen e ndërtesave, ndërkohë që njerëzit ishin brenda. Krimi mbi Teatrin ende nuk është shpaguar, sepse paguhet e majmet SPAK-u, që kriminelëve të mos u hyjë gjëmb në këmbë. Ku janë sot pseudoartistët, të ashtuquajturit aktorë të mëdhenj, që kauza e Teatrit u nxori bojën e tregoi sa të shtirur e të zbërdhylët janë në shpirt e formim? Ku janë ata, që flasin aq bukur në skenë për ideale e vlera? Ku janë ata, që rezultuan një gënjeshtër e madhe dhe faktuan, ca me vrerin, që vollën kundër dy ndërtesave historike, ca me servilizmin, përuljen apo memecërinë ndaj pushtetit, se sa pak e meritojnë nderimin, që shqiptarët u kanë blatuar dekada me radhë? Ku janë ata, që nëpër rrjete sociale i bëjnë ‘like’ dhe i thurin elozhe veprimit të drejtoreshës së Teatrit Shtetëror të Moskës, e cila dha dorëheqjen, sepse nuk pranonte më të paguhej nga qeveria e saj, duke u shprehur: “Nuk mund të punosh për një vrasës dhe të paguhesh prej tij.” Pse nuk i kërkojnë llogari qeverisë, që e mbështetën sikur janë pa gjak? Pse nuk i thonë: “Ku e ke teatrin e ri, që na e mburre aq fort? I ke hequr Shqipërisë dhe artit kombëtar tri salla, që ishin në funksion të plotë, deri ditën që u shembën, se në i braktisën vasalët e tu, nuk i braktisën qëndrestarët, që vazhdonin jepnin shfaqje aty, me Festivalin për Mbrojtjen e Teatrit.” Po Pehlivanit të Bashkisë, pse nuk shkojnë t’ia tundin dhëmbë e dhëmballë, t’i thonë: “Ku je ti, mor bukëshkalë, që do hapje gropën e teatrit të ri për punë ditësh?!” Por këtyre pseudoartistëve, që vazhdojnë marrin medaljet ‘Nderi i Kombit’, të cilave, kështu siç jepen, u ka rënë vlera fare dhe nder është t’i refuzosh, në të vërtetë nuk ua ndien fare për teatrin e vërtetë dhe kulturën, po fare-fare. Ata janë vetëm zanatçinj, që kërkojnë thjesht të mos humbasin komoditetet e jetës. Nuk kanë faj. Qeniet njerëzore janë të brishta. Që turpi i mbuloftë!

Të dashur miq. Ju drejtohemi juve, që na keni mbështetur dhe na mbështesni sipas mundësive tuaja. Janë mbushur 4 vite nga fillimi i betejës sonë. Ndërkohë të gjithë ndodhemi në kushte politike dhe shoqërore, të cilat kërkojnë zemra të forta dhe mendje të kthjellëta. Shqipëria sa vjen e bie më thellë në gropën e ndyrë, të hapur nga qeverisja grabitqare e Rilindjes. Kemi nevojë që të gjithë bashkë të bëjmë një barrikadë të fortë kundër këtij makthi. Ju bëjmë thirrje të mbajmë njëri-tjetrin. Le të na shërbejë e kaluara jonë e dhimbshme dhe e tashmja e vuajtur për reflektim dhe reagim mbarëqytetar. Të ndryshojmë gjendjen mjerane të vendit, të sjellim një ndryshim të madh politiko-shoqëror, duke ndryshuar së pari mendësinë tonë: duke arsyetuar dhe vepruar jo si të nënshtruar nga e keqja, por si fitimtarë. Ky ndryshim do të ishte një ndihmë shumë e madhe për fitoren e kauzës së Teatrit, e cila ka mbetur në dyert e SPAK-ut, që ka treguar, se nuk ka vullnet të veprojë. Por ne vazhdojmë të qëndrojmë, se jemi me të drejtën. E drejta, edhe pse po vonon shumë të shpallet nga abuzuesit, nuk po i lejon hienat ta hapin gropën në truallin e rrënojave të Teatrit. Nuk janë aq të fortë, sa ç’bërtasin çdo ditë se janë. Teatri do të ringrihet aty ku ishte dhe siç ishte! RROFTË TEATRI!

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet shembja e teatri kombetar shembja e teatrit shembja e teatri kombetar shembja e teatrit

Sondazh

Poll

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku