LIVE UPDATES

shembja e teatri kombetar

Aktualitet 24 Mars 2022, 13:20

Dy vjet nga 24 Marsi i Europa Nostra-s

TIRANË– Sot bëhen dy vite nga raporti i Europa Nostras për shembjen e Teatrit Kombëtar. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka kujtuar ngjarjen, të cilën...

Art&Argëtim 15 Maj 2020, 17:34

TIRANË- Një grup aktorësh dhe regjisorësh e skënaristësh i janë drejtuar sot Presidentit Ilir Meta e kreut të PD, Lulzim Bashës që të mos pengojnë ndërtimi...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Nga jeta si djali një artisti, tek shembja e Teatri Kombëtar, Rama intervistë për Deutsche Welle - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Nga jeta si djali një artisti, tek shembja e Teatri Kombëtar, Rama intervistë për Deutsche Welle

22 Mars 2019, 15:28 Nga DOSJA
Nga jeta si djali një artisti, tek shembja e Teatri Kombëtar, Rama

TIRANË- Media gjermane “Deutsche Welle” ka zhvilluar një intervistë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.

Intervista e bërë nga gazetari John Laurenson ka pasur si kryefjalë debatin publik lidhur me shembjen dhe rindërtimin e Teatrit Kombëtar.

Rrëfimi i gazetarit nis me një rrëfim të shkurtër mbi jetën e kryeministrit, për të kaluar në veprën e tij si kryebashkiak i Tiranës, batuta për të mbathurat e aktores Violeta Manushi për t’u mbyllur me akuzat e PD-së për kompaninë “Fusha Sh.p.k.”

Pjesë e intervistës ishte edhe ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi dhe regjisori Kreshnik Merxhani.

ARTIKULLI I PLOTË:

Kur mbërrita për një intervistë me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, ai po pikturonte. Bojërat ishin të shpërndara në tavolinën kryeministrore. Kryeministri Edi Rama, djali i një skulptori që ka bërë shumë nga statujat e ish-diktatorit komunist Enver Hoxha, vazhdon të vizatojë edhe gjatë kohës që po jep intervistën. Thotë se e bën këtë gjë edhe gjatë takimeve pasi e ndihmon të mbajë mendjen në vend. Mbi 1.90 cm i gjatë, Edi Rama ka qënë basketbollist, një sport që e ndihmonte të udhëtonte jashtë Shqipërisë dhe të shihte skulptura të ndryshme të artistëve të njohur. Gjatë kohës që ishte kryebashkiak i Tiranës, Rama i leu fasadat e qytetit me ngjyra të ndezura. Habitem që kundërshtarët më të ashpër të tij janë artistët. Thuajse çdo ditë për një vit rresht, artistë, aktorë dhe shkrimtarë po demonstrojnë në qendër të Tiranës kundër planit të Edi Ramës për të shkatërruar Teatrin Kombëtar, të ndërtuar nga italianët pas pushtimit në 1939 nga Mussolini. Shqipëria nuk ka shumë ndërtesa të vjetra pasi Enver Hoxha i shkatërroi kishat dhe xhamitë. Regjisori Kreshnik Merxhani thotë se shkatërrimi do të krijojë një efekt domino dhe do të humbasim të gjithë qendrën historike të qytetit. Organizata europiane e trashëgimisë ‘Europa Nostra’, kreu i delegacionit të BE në Tiranë dhe Presidenti shqiptar pranojnë se kjo është një ndërtesë me rëndësi trashëgimore dhe arkitekturore, por Edi Rama është përgjigjur se ndoshta duhet të ruajnë edhe brekët e aktores Violeta Manushi tani e ndarë nga jeta.

Nuk mund të mbajmë këtë varr të historisë në mes të qytetit, thotë Rama.  Jo çdo gjë e vjetër duhet ruajtur.

Firma daneze e arkitekturës, BIG do të ndërtojë godinën e re, por qeveria nuk do paguajë asgjë edhe pse do kushtojë shumë. Firma e ndërtimit Fusha, me të cilën Rama ka punuar shumë në të shkuarën, do e paguajë. Në shkëmbim do marrë 7 mijë metra katrorë tokë në qendër të Tiranës. Kundërshtimet janë ngritur për shkak të një ligji të posaçëm, të quajtur “Ligji Fusha” për të kaluar marrëveshjen. Në kafenë e hotel “Plaza” i ndërtuar në kohën kur Rama ishte kryebashkiak, deputetja demokrate Albana Vokshi thotë se ka diçka që e lidh Fushën me qeverinë. Ajo beson se kjo është një aferë korruptive. Ajo thotë se “Fusha” ka plan që të ndërtojë 6 kulla dhe do të fitojë 205 milionë euro. Askush nuk e di se kur do nisë shkatërrimi. Mund të nisë nga dita në ditë. Shumë protestues thonë se do e mbrojnë godinën me trupat e tyre përpara fadromave.
Ndërkohë që Rama është përgjigjur se procedurat janë të kontrolluara nga Bashkimi Europian. Asnjë nuk e di se kur do të shëmbet Teatri por protestuesit janë atje tashmë dhe janë të zotuar se do ta mbrojnë ndërtesën me trupat e tyre. Ndërkohë protestat ndaj Edi Ramës po përhapen. Protestuesit madje po tentojnë që të hyjnë në zyrën ku e intervistova. A do të mbijetojë Edi Rama ndaj këtij skandali të Teatrit Kombëtar apo një copë arti me çimento dhe alga do të sjellë rënien e artistit-kryeministër?

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi rama john laurenson rama per deutsche welle shembja e tk teatri kombetar edi rama john laurenson rama per deutsche welle shembja e tk teatri kombetar

Sondazh

Poll
Politike 22 Mars 2019, 12:18

Si dështuan tentativat për takimin Rama – Basha

E premtja i gjen në Tiranë Edi Ramën dhe Lulzim Bashën. Drejtëzat e udhëtimeve të tyre në Europë rezultuan të kithëta. Nuk pati asnjë takim, me gjithë përpjekje...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN