LIVE UPDATES
Bota

16-vjetori i vdekjes së Ibrahim Rugovës, Buzhala: Jo vetëm politikan, por edhe human

21 Janar 2022, 10:29 Nga DOSJA
16-vjetori i vdekjes së Ibrahim Rugovës, Buzhala: Jo vetëm

KOSOVË – Gazetari kosovar, Berat Buzhala ka reaguar për 16-vjetorin e ndarjes nga jeta të ish-Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova. Me anë të një postimi të gjatë në profilin e tij në Facebook, Buzhala shkruan se, kur dikusht thotë që ky vend është shkatërruar për 20 vjet me radhë, atëherë i bie që Rugova e ka bërë këtë për 5-6 vjet.

Sipas Buzhalës, Rugova para se të jetë politikan, ka qenë një njeri human, i cili gjatë gjithë karreierës së tij politike, ai, për ta ruajtur popullin e tij, preferonte zgjidhje të mundshme politike e jo zgjidhje ideale politike. Buzhala vijoi më tej se, Rugova e kishte të qartë se çfarë do të duhej të arrinim dhe  çfarë do të mundnim të arrinim.

Reagimi i plotë i Berat Buzhalës:

(Me rastin e pervjetorit te vdekjes se Ibrahim Rugoves)

Kur dikush thote qe 20 vjet e keni shkaterru kete vend, i bjen qe edhe Ibrahim Rugova e ka shkaterru nja 5-6 vjet. Nese bash provokohemi qe te bejme nje top liste politikanesh te vendit tone, atehere pa dyshim qe Rugova me nje epersi te dukshme eshte figura me e madhe dhe me e rendesishme politike ne historine e Kosoves. Me permasat e tij politike askush nuk mund te matet. A e kishte arritur i vetem lirine e popullit tone, per t’u cliruar nga Serbia? Sigurisht qe jo, por kjo nuk e zbehe aspak figuren e tij. Rugova para se te jete politikan, ka qene humanist. Gjate gjithe karreieres se tij politike, ai, per ta ruajtur popullin e tij, preferonte zgjidhje te mundshme politike e jo zgjidhje ideale politike. Rugova e kishte te qarte se cfare do te duhej te arrinimie cfare do te mundnim te arrinim. Ai jo qe nuk ka qene demagog e popullist, por nuk ka qene as orator. Rugova me popullin e tij ka vepruar ne mirebesim. Qytetaret i besonin atij, jo pse ai i kishte bindur me fjale, sepse fliste pak dhe ngatht, por sepse ne mes tij dhe popullit ishte arritur nje pakt i pathene dhe i panenshkruar. Kur Rugova i kishte marre ne dore per t’i drejtuar, shqiptaret kishin qene populli me i prapambetur ne Jugosllavi, edhe per nga shkollimi, edhe per nga zhvillimi, edhe per nga emancipimi, mirepo per arsye te panjohura saktesisht ky popull kishte vendosur qe ne krye te vetin ta vendoste politikanin me te kulturuar, me te emanicpuar dhe me te shkolluar ne territorin e ish Jugosllavise. Derisa Milloshevici, Tugjmani, por edhe te tjeret, cdo te dyten fjale e kishin luften dhe armet, Rugova e kishte paqen dhe dialogun. Ai si me magji e kishte bindur popullin, kur te tjeret e kishin vene ne dyshim, se e ardhmja e tyre ishte Perendimi dhe jo Lindja. Sot duket e lehte te thuhet, por nuk ishte keshtu ne vitin 1989 dhe ne vitin 1990, kohe kjo kur myslimanet e tjere qe jetonin ne ish Jugosllavi ishin nxituar te zgjidhnin Iranin dhe shtetet arabe. Rugoven keto zgjidhje atraktive ne shikim te pare, nuk e kishin joshur. Kudo, ne cdo takim, ne cdo konference nderkombetare, Rugova qendonte mbi te tjeret, rrezatonte paqe dhe besim. Ani pse ne vitin 1998 ate e kishin zgjedhur si lider te tyre mbi 90 perqind e shqiptareve, ai si njeri i kompromisit i kishte hapur rrugen UCK’se, jo nga frika por nga deshira per bashkim. Ai e dinte qe tashme kishte ardhur fundi i projektit te tij, tash e kishim marre vemendjen e plote te bashkesise nderkombetare. Rugova nuk ka qene politikan i persosur, por ka qene me i persosuri qe ne shqiptaret e kemi pasur ndonjehere.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Rajoni Rajoni 16-vjetori i vdekjes se ibrahim rugoves berat buzhala Ibrahim Rugova 16-vjetori i vdekjes se ibrahim rugoves berat buzhala Ibrahim Rugova

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng