LIVE UPDATES
Bota

Ministri i Jashtëm turk paralajmëron Greqinë: Nëse sulmohemi, e paguani shtrenjtë

20 Janar 2022, 22:52 Nga DOSJA
Ministri i Jashtëm turk paralajmëron Greqinë: Nëse

ANKARA – Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, në lidhje me vendimin e Administratës Qipriote Greke për lejimin e organizatës terroriste PKK/PYD që të hapë zyrë tha se do t’i detyrojnë të paguajnë çmimin në rast se do të ketë ndonjë kërcënim prej atje drejt Turqisë ose Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC), raporton Anadolu Agency (AA).

Çavuşoğlu zhvilloi një konferencë të përbashkët për media me homologen e tij nga Estonia, Eva-Maria Liimets, pas takimit që zhvilluan.

Në lidhje me pyetjen që administrata qipriote greke i ka dhënë organizatës terroriste PKK/PYD leje për hapjen e zyrës, Çavuşoğlu tha: “Fatkeqësisht në lidhje me terrorin jemi duke parë shpesh botëkuptimin ‘Armiku i armikut tim është miku im'”.

Sipas tij, gjenden vende që përdorin organizata terroriste, të cilat veçanërisht përdoren për luftërat “proxy”. “Së fundmi edhe në Siri u dha mbështetje organizatave terroriste nën petkun e luftës kundër organizatës terroriste DEASH. Por, ne si Turqi dëshiruam të solidarizohemi dhe u solidarizuam, lidhur me terrorin, edhe me vendet me të cilat kemi pasur marrëdhënie më të këqija. Nuk mbështetëm asnjë organizatë terroriste”, tha ai.

Ministri Çavuşoğlu tha se në Greqi ndodhen kampet, qoftë të organizatës terroriste PKK qoftë edhe të DHKP-C.

“Është vërtetuar edhe me dokumente se pjesëtarët e DHKP-C të stërvitur atje kanë organizuar sulme terroriste në Turqi”, tha Çavuşoğlu.

Kryediplomati turk theksoi se edhe anëtarët e organizatës terroriste FETO, Greqinë nuk e konsiderojnë vetëm si vend transit, por edhe vend për t’u strehuar dhe jetojnë atje.

“Rrjedhimisht, hapja e zyrës, pritja e këtyre organizatave terroriste është lojë me zjarrin. Ne e dimë mbështetjen e administratës qipriote greke për organizatat terroriste, PKK-së deri më sot. Nuk është një sekret. Por, dua të them këtë, lejojnë që të hapin zyre këtu, nëse nesër do të ketë ndonjë kërcënim drejt Turqisë ose Republikës Turke të Qipros Veriore, nëse do të ketë ndonjë sulm ndaj vëllezërve tanë turq qipriotë do të paguajnë çmimin. Dhe ky çmim do të jetë një çmim i rëndë”, u shpreh ai.

Marrë nga Anadolu Agency

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni mevlüt çavuşoğlu mevlüt çavuşoğlu

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave