LIVE UPDATES
Sport

Zgjedhjet në KOKSH, kandidati për president akuzon: “Banda e Rilindjes po blen votat me nga 4000 deri në 6000 euro për vot

13 Prill 2021, 11:19 Nga DOSJA
Zgjedhjet në KOKSH, kandidati për president akuzon: “Banda e

TIRANE – Një grup anonim i ndikuar politikisht në organizimin e Asamblesë Zgjedhore të Komitetit Kombëtar Shqiptar, ka krijuar një debat të madh dhe një sërë problematikash që lidhen me manipulimin deri në zgjedhjen e kandidatit për president të KOKSH. Mes tyre janë edhe lënia jashtë e një sërë federatash kryesore sportive si ajo e Futbollit, Atletikës, Mundjes, Peshngritjes etj. Sipas akuzave të kandidatit Martin Biba, gjithcka po organizohet nga e ashtuquajtura “Banda e Rilindjes, që po mbëstet kandidatin e vet për deputet Fidel Yllin.”

Postimi i plotë i Martin Bibës

Gara për Presidentin e KOKSH ( Komiteti OIimpik Shqiptar) dhe organeve drejtuese më 17 Prill 2021, akoma nuk dihet se ku do mbahet dhe në çfarë ore zhvillohet Asambleja e “Zakonshme” Zgjedhore.
Një javë e ndan sportin tonë nga “zgjedhjet” në organin më të lartë dhe të përfaqësimit në Lojrat Olimpike TOKIO 2020 të cilat mbahen në Japoni, Korrik-Gusht 2021.
Kam shkruajtur shpesh herë dhe jam prononcuar publikisht se KOKSH duhet të zgjidhë dhe të ndryshoj rrugën e greminës që ka marrë prej shumë vitesh dhe ja ku jemi:

1- Organizim i çorientuar i disa asambleve të jashtligjshme dhe gjoja të ligjshme;
2- Asamble e Zakonshme Zgjedhore për organet e reja drejtuese të KOKSH një javë para zgjedhjeve politike në vend( 17 Prill 2021 KOKSH dhe me 25 Prill 2021 politike);
3- Banda e “rilindjes” kandidon për President një deputet të sajin dhe ka ngritur celulën e ushtrimit të presionit të blerjes së votës, shantazhin me presionet polike të pushtetit por dhe krimit të organizuar që tashmë e do dhe KOKSH-in nën kontroll;
4- Presioni i mos pranimit të mbi 20 federatave sportive si anëtare të asmblesë me të drejtë vote me motivin “ mungesë dokumentacioni” dhe mos pagimin e kuotizacionit, pa i paralajmëruar dhe skualifikimin e një kandidati tjetër për President për mungesë dokumentacioni;
5- Presidenti i shkarkuar vazhdon proçedurat ligjore në gjykata dhe ka dërguar në prokurori për korrupsion gjysmën e këtyre organeve që organizojnë këtë asamble;
6- Asambleja do të zhvillohet një muaj mbasi u miratua statuti i KOKSH dhe i KVE ( Komisioni i Vlerësimi të Etikës ). Sa mund të zbatohet ky statut dhe KVE të funksionojë me efiçensë të plotë për një muaj kuptojeni vetë;
7- Vazhdon hilja dhe gracka burokratike për drejtuesit e federatave me shpresën e manipulimit të votës se me gjasë tani e kemi nën kontroll çdo gje dhe nga ata të skualifikuarit ata që janë me ne (bandën e rilindjes ) do ti lejojmë e ata që janë kundër nuk do të marrin pjesë në zgjedhje, pra vetëm votat pro tyre;
8- Blerja e votave shkon nga 4 mijë euro deri 6 mijë euro sipas fjalëve dhe thashethemeve në ambjentet parazgjedhore e parapolitike në KOKSH( kjo duhet vertetuar se a do të ndodhë një natë parazgjedhjeve apo më parë ), “ rilindja” e ka zakon ta bëjë se nuk e ka për herë të parë.

Unë jam Kandidati për President i KOKSH dhe ju bëj thirrje duke besuart fort në shumicën dërrmuese të anëtarëve të Asmblesë që me votën e tyre ta ndryshojnë këtë situatë dhe ti dërgojnë në shpi ata që e kanë prurë KOKSH- in në këtë situatë. Ju garantoj se kush do të përfshihet në këto pazare nuk do të ketë vend më në KOKSH-in e të ardhmes! Pres me padurim që të punojmë sëbashku për të mirën e fedratave sportive dhe të olimpizmit shqiptar!
B.T (Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

sport sport

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës