LIVE UPDATES
Bota

Zbulohet Aten, ‘qyteti i artë i humbur’ 3 mijë vjeçar i Egjiptit të lashtë, një nga gjetjen më të rëndësis

9 Prill 2021, 08:59 Nga DOSJA
Zbulohet Aten, ‘qyteti i artë i humbur’ 3 mijë

EGJIPT– Arkeologët kanë përshëndetur zbulimin e asaj që besohet të jetë qyteti më i madh antik i gjetur në Egjipt, i varrosur nën rërë për mijëra vjet, që ekspertët thanë se ishte një nga gjetjet më të rëndësishme që nga zbulimi i varrit të Tutankhamun.

Egjiptologu i famshëm Zahi Hawass njoftoi zbulimin e “qytetit të artë të humbur”, duke thënë se vendi u zbulua afër Luxor, shtëpia e Luginës së Mbretërve.

Misioni egjiptian nën Dr Zahi Hawass gjeti qytetin që ishte humbur nën rërë. Qyteti është 3,000 vjet i vjetër, daton në mbretërimin e Amenhotep III dhe vazhdon të përdoret nga Tutankhamun dhe Ay.”– tha ekipi i arkeologjisë.

Sipas The Guardian, ajo e quajti gjetjen e qytetit më të madh antik, i njohur si Aten, i zbuluar ndonjëherë në Egjipt.

Betsy Bryan, profesore e artit dhe arkeologjisë egjiptiane në Universitetin Johns Hopkins, tha se gjetja ishte “zbulimi i dytë më i rëndësishëm arkeologjik që nga varri i Tutankhamun”, sipas deklaratës së ekipit.

Sende argjendarie si unaza janë zbuluar, së bashku me enë qeramike me ngjyra dhe tulla balte që mbartin vulat e Amenhotep III. Ekipi filloi gërmimet në Shtator 2020, midis tempujve të Ramses III dhe Amenhotep III pranë Luxor, 500 km në jug të kryeqytetit, Kajro.

“Brenda disa javësh, për habinë e madhe të ekipit, formacionet e tullave prej balte filluan të shfaqeshin në të gjitha drejtimet. Ajo që ata zbuluan ishte vendi i një qyteti të madh në një gjendje të mirë për ruajtje, me mure pothuajse të plotë dhe me dhoma të mbushura me mjete të jetës së përditshme.”– lexonte deklarata.

Pas shtatë muajsh gërmimesh, disa lagje janë zbuluar, duke përfshirë një furrë buke të plotë me furra dhe qeramikë magazinimi, si dhe rrethe administrative dhe banimi. Amenhotep III trashëgoi një perandori që shtrihej nga Eufrati në Sudan, thonë arkeologët, dhe vdiq rreth 1354 para Krishtit.

Ai drejtoi për gati katër dekada, një mbretëri e njohur për bollëkun e saj dhe madhështinë e monumenteve të saj, duke përfshirë Kolosët e Memnon – dy statuja masive prej guri pranë Luxor që përfaqësojnë atë dhe gruan e tij.

Ekipi tha se ishte optimist që gjetjet e mëtejshme të rëndësishme do të zbuloheshin, duke vënë në dukje se kishte zbuluar grupe varresh që arriti përmes “shkallëve të gdhendura në shkëmb”, një ndërtim i ngjashëm me ato të gjetura në Luginën e Mbretërve.

Javën e kaluar, Egjipti transportoi mbetjet e mumifikuara të 18 mbretërve antikë dhe katër mbretëreshave nëpër Kajro nga Muzeu Egjiptian në Muzeun e ri Kombëtar të Qytetërimit Egjiptian, një procesion i quajtur “Parada e Artë e Faraonëve”. Midis 22 trupave ishin ato të Amenhotep III dhe gruas së tij Mbretëresha Tiye.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota betsy bryan zahi hawass betsy bryan zahi hawass

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq