LIVE UPDATES
Bota

Raporti i CDC: Nuk ka prova që dikush e ka marrë Covid-19 nga sipërfaqet dhe hapësirat e ndotura

9 Prill 2021, 08:28 Nga DOSJA
Raporti i CDC: Nuk ka prova që dikush e ka marrë Covid-19 nga

SHBA– Rreziku i kontraktimit të Covid-19 nga sipërfaqet ose objektet e ndotura në ambiente të brendshme jo-spitalore, duke përfshirë shtëpi dhe shkolla, është shumë i ulët. Përdorimi i sapunit ose detergjentit, në vend të dezinfektuesit, është i mjaftueshëm për të zvogëluar rrezikun në shumicën e rasteve, sipas udhëzimeve nga CDC.

Shtetet e Bashkuara në fillim të pandemisë Covid-19 panë një rritje të kërkesës për dezinfektues të rëndë, të shtyrë të paktën pjesërisht nga besimi se koronavirusi i ri mund të transmetohej lehtë përmes sipërfaqeve të ndotura.

Sidoqoftë, shkencëtarët që nga ajo kohë kanë zbuluar se gjurmët e virusit në sipërfaqet e ndotura janë përgjithësisht të vogla dhe nuk ka gjasa të rezultojnë në infektimin e të tjerëve. Në udhëzimet e azhornuara, CDC-ja zyrtarisht e njeh atë rrezik më të ulët, duke këshilluar njerëzit që të përqendrohen në masa të tjera parandaluese, të tilla si mbajtja e maskave dhe larja rregullisht e duarve dhe përdorimi i dezinfektuesit vetëm në raste specifike.

Udhëzimi i azhornuar “është argumenti më i fortë akoma kundër asaj që disa kritikë e kanë quajtur” teatër higjienik “, ose praktikës së protokolleve të rrepta sanitare pavarësisht provave të kufizuara që sugjerojnë se vetëm përpjekje të tilla janë efektive në parandalimin e përhapjes së Covid-19 .

Detajet e udhëzimit

Në udhëzim, CDC pranon që ndërsa njerëzit mund të infektohen me koronavirusin e ri përmes kontaktit sipërfaqësor, hulumtimi i disponueshëm tregon se “transmetimi sipërfaqësor nuk është rruga kryesore me të cilën përhapet SARS-CoV-2 dhe rreziku konsiderohet të jetë i ulët ” Sipas agjencisë, shanset për tu infektuar përmes një sipërfaqeje ose objekti të ndotur janë “përgjithësisht më pak se 1 në 10,000”.

Për më tepër, CDC thotë se ” këtu ka pak mbështetje shkencore për përdorimin rutinë të dezinfektuesve në mjediset e bashkësisë, qofshin të brendshme apo të jashtme, për të parandaluar transmetimin e SARS-CoV-2 nga sipërfaqet ose objektet.” Si rezultat, CDC rekomandon përdorimin e dezinfektuesve “në ambiente të brendshme, shkolla dhe shtëpi” vetëm kur “ka pasur një rast të dyshuar ose të konfirmuar të Covid-19 brenda 24 orëve të fundit”,- tha të hënën Drejtori i CDC Rochelle Walensky.

Udhëzimi i CDC arriti në përfundimin se, “në hapësirat publike dhe mjediset e komunitetit, të dhënat e disponueshme epidemiologjike tregojnë se rreziku i transmetimit të SARS-CoV-2 nga [sipërfaqet ose objektet] është i ulët – krahasuar me rreziqet nga kontakti i drejtpërdrejtë, transmetimi i pikave ose transmetimi ajror “. Në përputhje me rrethanat, agjencia tha se njerëzit mund të zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e tyre të kontraktimit të Covid-19 përmes sipërfaqeve të ndotura duke mbajtur maska ​​në mënyrë korrekte dhe të vazhdueshme dhe duke larë duart rregullisht

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota cdc koronavirusi ne bote simptomat e koronavirusit cdc koronavirusi ne bote simptomat e koronavirusit

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë