LIVE UPDATES
Bota

Zara kërkon të mbyllë ‘House of Zana’, markën e një shqiptareje në Angli (PROBLEMI)

26 Prill 2022, 19:31 Nga DOSJA
Zara kërkon të mbyllë ‘House of Zana’, markën e

BRITANI E MADHE– Një kompani shqiptare pritet që të përballet në gjyq me band-in internacional “Zara”. Bëhet fjalë për “House of Zana”, kompani e vogël shqiptare që ka hasur në telashe me brand-in e huaj. Në një postim dhe sqarim të gjatë në rrjetet e tyre sociale, “House of Zana” shpjegon të gjitha problemet që kanë hasur për shkak të emrit dhe kërkojnë mbështetje. Ndaj dhe kërkojnë shpërndarjen e postimit sqarues, deri në përballjen e parë ligjore, që do të mbahet më 24 maj 2022.

 

 

A post shared by ??House of Zana ?? (@house_of_zana)

“Gjigandi i modës Zara kundërshton markën tregtare dhe përdorimin e namë “House of Zana”. Ata kanë bërë një Njoftim për Opsionin e Trajtuar me arsyetimin se besojnë se emri ynë është “konceptualisht identik” me emrin e tyre dhe për këtë arsye mendojnë se konsumatori averafe do të ngatërrojë House of Zana me Zara. Ata gjithashtu besojnë se ekziston rreziku që emri i markës sonë “të zbehë dallueshmërinë dhe reputacionin e markës ZARA”. Ata po na kërkojnë të heqim të gjitha markat dhe ndryshimet. House of Zana është një markë e vogël, e pavarur dhe e qëndrueshme mode. Fjala Zana do të thotë Zana shqip, vendi ku ishte kompania jonë dhe ne kemi një rrënjë të fortë familjare. Është gjithashtu shtëpia e studios sonë të prodhimit të qëndrueshëm, ku veshjet tona janë të gjitha të dizajnuara dhe të punuara me dorë, me prioritet kujdesin e të gjithë punëtorëve tanë. Ne zgjodhëm emrin “Shtëpia e Zanës” sikur rrobat tona të bukura të ishin bërë nga zanat. Nuk besojmë se dikush ka apo do ta ngatërrojë Shtëpinë e Zanës me Zarën. Ne kemi bërë të gjitha përpjekjet tona për të krijuar këtë markë unike dhe pasi kemi luftuar me pandeminë, gjëja e fundit që duam të bëjmë është të jemi të detyruar të ndryshojmë emrat e mediave tona sociale dhe frontin e dyqaneve. Kjo do të shkaktonte dëme të pariparueshme për biznesin tonë të vogël dhe të dashur,”-shkruhet ndër të tjera në sqarimin e bërë.

Po pse ka probleme me emrin?

Në shqiptimin e “House of Zana” ngjan shumë me “House of Zara”, një degëzim i kompanisë së njohur që prodhon produkte për shtëpi, duke nisur që nga tapetet, perdet dhe orenditë e tjera.

Ndërkohë që Kotrri thotë se kompania e saj, në Darlington, County Durham, nuk përbën kërcënim për gjigantin e modës, por Zara mund të shkatërrojë gjithçka për të cilën ka punuar kaq shumë.

“Emri ynë është shumë kuptimplotë dhe personal për ne dhe nuk përbën kërcënim komercial për kompaninë ZARA dhe tregun e tyre masiv. Ne kemi bërë të gjitha përpjekjet tona për të krijuar këtë markë unike dhe pasi kemi luftuar me pandeminë, gjëja e fundit që duam të bëjmë është të detyrohemi të ndryshojmë markën, të heqim të gjitha etiketat që janë të qepura në stokun tonë, të ndryshojmë emrat e rrjeteve tona sociale dhe faqen e dyqanit. Është emri që kam krijuar dhe të gjithë na njohin me këtë emër, si mund ta ndryshoj këtë?,”- thotë Kotrri.

Duke nisur fillimisht biznesin e saj online në vitin 2018, House of Zana shet veshje të qëndrueshme dhe me cilësi të lartë. Suksesi i dyqanit të tij në Grange Road, Darlington, e ka bërë atë të zgjerohet në Aeroportin Teesside dhe të arrijë një audiencë globale në internet. Ish-studentja e Artit dhe Dizajnit luan një rol kryesor në funksionimin e përditshëm, nga dizajnimi i veshjeve deri tek përzgjedhja e pëlhurave. Kotrri tregon se Zana përfaqëson ‘Zanë’ dhe për të është mjaft e rëndësishme që të mbesë ky emër. Kotrri shton se sipas saj, nuk ka rrezik që dikush ta ndërrojë Zarën me Zanën dhe nuk ka pse të lejohet një biznes i madh të pengojë një biznes të vogël.

Kotrri e mori letrën nga Zara për herë të parë vitin e kaluar, ku i thoshte të ndryshonte emrin e biznesit, të hiqte të gjitha markat dhe të fshinte llogaritë e saj në mediat sociale brenda një muaji. Gjatë fundjavës, Kotrri dhe firma e saj kanë marrë një mbështetje të madhe nga biznese të pavarura në të gjithë Anglinë dhe Europën.

(k.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

diaspora sociale “house of zana” zara “house of zana” zara

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni