LIVE UPDATES
Bota

Lufta në Ukrainë, BB: Do të ketë çmime të larta të ushqimit dhe energjisë për tre vjet

26 Prill 2022, 17:03 Nga DOSJA
Lufta në Ukrainë, BB: Do të ketë çmime të larta

SHBA- Lufta në Ukrainë do të rezultojë në ushqime dhe energji të shtrenjta për tre vitet e ardhshme, ka paralajmëruar Banka Botërore, duke intensifikuar frikën se ekonomia globale po shkon drejt një ripërsëritjeje të rritjes së dobët dhe inflacionit të lartë të viteve 1970. The Guardian shkruan se në një analizë të zymtë, organizata e zhvillimit me bazë në Uashington tha se ekzistonte rreziku që kostot e vazhdueshme të larta të mallrave që zgjasin deri në fund të vitit 2024 do të çonin në stagflacion – aktivitet i ngadaltë i kombinuar me presione të forta të kostos së jetesës.

Perspektiva më e fundit e Bankës për tregjet e mallrave tha se gjatë dy viteve të fundit bota kishte parë rritjen më të madhe të çmimeve të energjisë që nga kriza e naftës e vitit 1973 dhe rritjen më të madhe në çmimet e ushqimeve dhe plehrave që nga viti 2008. Ndërsa kostot e energjisë dhe ushqimit kishte të ngjarë të duke u tërhequr nga nivelet e tyre aktuale, ato parashikoheshin të ishin ende mbi mesataren e pesë viteve të fundit në fund të vitit 2024.

Si rezultat i ndërprerjeve të tregtisë dhe prodhimit të shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës, Banka parashikon një rritje prej 50% të çmimeve të energjisë këtë vit. Ajo pret që çmimi i naftës së papërpunuar Brent të jetë mesatarisht 100 dollarë për fuçi në vitin 2022, niveli i tij më i lartë që nga viti 2013 dhe një rritje prej më shumë se 40% krahasuar me 2021. Çmimet pritet të bien përsëri në 92 dollarë në 2023, por do të mbeten shumë mbi pesë -mesatarja vjetore prej 60 dollarë për fuçi.

Çmimet evropiane të gazit pritet të jenë dy herë më të larta në vitin 2022 sesa në 2021, ndërsa çmimet e qymyrit pritet të jenë 80% më të larta. Banka pret që çmimet e grurit të rriten më shumë se 40% këtë vit, duke ushtruar presion mbi ekonomitë në zhvillim që mbështeten në importet e grurit nga Rusia dhe Ukraina .

Indermit Gill, një zëvendës-president i Bankës Botërore , tha: Në përgjithësi, kjo përbën goditjen më të madhe të mallrave që kemi përjetuar që nga vitet 1970. Siç ndodhi atëherë, tronditja po përkeqësohet nga një rritje e kufizimeve në tregtinë e ushqimit, karburantit dhe plehrave. Këto zhvillime kanë filluar të ngrenë spektrin e stagflacionit. Politikëbërësit duhet të shfrytëzojnë çdo mundësi për të rritur rritjen ekonomike në vend dhe për të shmangur veprimet që do të dëmtojnë ekonominë globale.

(I.A/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota banka boterore indermit gill banka boterore indermit gill

Sondazh

Poll
Bota 26 Prill 2022, 16:18

Monument i një miqësie që nuk ekziston më

UKRAINË- Për 40 vjet, dy figura kanë qëndruar në një kodër me pamje nga Kievi. BBC shkruan se tetë metra të larta dhe të derdhura në bronz, ato përshkruajn...

Bota 26 Prill 2022, 16:07

Analiza/ Scholz e detyroi gardhin me vendim tankesh

GJERMANI- Vendimi për të dërguar tanke gjermane kundërajrore direkt në Ukrainë është një ndryshim i madh në politikë. BBC shkruan se deri të hënën, figurat krye...

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat