LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Wiwibloggs shkruan për Shqipërinë/ RTSH konfirmon Festivalin e 59 të Këngës… po Arilena Ara a do të jetë pjesë e Euro

5 Korrik 2020, 11:58 Nga DOSJA
Wiwibloggs shkruan për Shqipërinë/ RTSH konfirmon Festivalin e 59

TIRANË– Transmetuesi RTSH në Shqipëri  ka konfirmuar se do të vijojë organizimin e  edicionit të 59-të të Festivalit të Këngës. Si zakonisht, konkursi do të përdoret gjithashtu për të zgjedhur edhe një prej artistëve që do të përfaqësojë Shqipërinë në  “Eurovision 2021”. Kjo do të thotë që fituesja e vitit të kaluar Arilena Ara nuk ka të ngjarë të kalojë në Roterdam.

Arilena Ara fitoi edicionin e fundit të finales kombëtare të Shqipërisë dhe priste të kryesohej në Roterdam majin e 2020 me këngën e saj “Fall From The Sky”. Fatkeqësisht, Eurovision 2020 u anulua për shkak të shpërthimit të pandemisë COVID-19.

Kjo do të thotë se fituesja e “X Factor Albania” nuk e pati shansin të realizonte ëndrrën e saj në Eurovision 2020.

Transmetuesi RTSH tani ka konfirmuar se Festivali i Këngës 59 do të zhvillohet në dhjetor të këtij viti. Ndërsa festivali i këngës parashikon pjesëmarrjen e Shqipërisë në Eurovizion, që nga viti 2003 fituesi i “FiK” ka vazhduar të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision.

Nga kjo nënkuptohet se Arilena Ara nuk do të zgjidhet për të përfaqësuar Shqipërinë në ‘Eurovision Song Contest 2021’ në Roterdam. Por nuk përjashtohet mundësia që Arilena të kthehet në “FiK 59” si garuese për të provuar sërish  fatin e saj për Eurovision 2021.

Media lokale e lajmeve “Zëri” raporton se megjithëse ka ende shumë paqartësi për shkak të pandemisë COVID-19, është bërë e qartë se Festivali i Këngës do të zhvillohet pavarësisht se çfarë ka ndodhur.

Aktualisht, të gjitha tubimet e mëdha publike në Shqipëri janë anuluar përfundimisht.  Nuk dihet nëse ky kufizim do të mbetet në fuqi deri në dhjetor por masat paraprake  të COVID-19 do të ndikojnë në zhvilimin e Festivalit të 59  të Këngës.

Festivali i Këngës mbahet çdo vit që nga viti 1962. Por prej vitit 2003, nisi të përzgjedhë në fitues për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision.

Më 1 korrik është zhvilluar një takim mes Zëvendës Drejtorit të Përgjithshëm të RTSH Martin Leka dhe njerëzve të fushës si muzikantë dhe kantautorë. Ata diskutuan në lidhje me organizimin e FiK59. Ndër temat e diskutuara ishte edhe komisioni vlerësues për zgjedhjen e këngëve dhe kriteret për pjesëmarrjen e tyre.

Paraqitjet për FiK 59 do t’i bëhen komitetit të përzgjedhjes këtë shtator. Datat zyrtare për Festivali i Këngës do të shpallen në një moment të dytë.

Jeni të ngazëllyer për Festivali i Këngës 59? A mendoni se është e drejtë që Arilena Ara të mos zgjidhet automatikisht për Eurovision 2021?

Burimi: Wiwibloggs

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

kulture kulture arilena ara eurovision 2021 martin leka roterdam arilena ara eurovision 2021 martin leka roterdam

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra