LIVE UPDATES
Bota

Vonesa e vaksinave dhe bllokimet e zgjatura vonuan rimëkëmbjen! Tkurret ekonomia europiane në tremujorin e parë

1 Maj 2021, 05:35 Nga DOSJA
Vonesa e vaksinave dhe bllokimet e zgjatura vonuan rimëkëmbjen!

FRANKFURT – Ekonomia evropiane u tkurr me 0.6% në tre muajt e parë të vitit pasi administrimi i ngadaltë i vaksinave dhe bllokimet e zgjatura vonuan rimëkëmbjen dhe nënvizuan sesi rajoni po mbetet pas ekonomive të tjera të mëdha në ringjalljen nga pandemia e koronavirusit .

Rënia e prodhimit për 19 vendet që përdorin euron ishte më e vogël se tkurrja prej 1% që prisnin ekonomistët, por shumë larg rimëkëmbjes që po përjetojnë Shtetet e Bashkuara dhe Kina, dy shtyllat e tjera të ekonomisë globale.

Shifrat e publikuara të enjten treguan se ekonomia amerikane u rrit 1.6% gjatë tremujorit të parë, me biznesin e shtuar nga kërkesa e fortë e konsumatorëve. Në bazë vjetore, ekonomia amerikane u rrit me 6.4%.

Për Evropën, ky ishte tremujori i dytë radhazi i rënies së prodhimit, që do të thotë se rajoni ra përsëri në recesion, pavarësisht një rritjeje të shënuar nga korriku në shtator të vitit të kaluar. Të dhënat e fundit mbulojnë tremujorin që përfundoi më 31 mars dhe ekonomistët thonë se ekonomia është në prag të një rimëkëmbjeje.

Franca tregoi rritje të papritur prej 0.4% krahasuar me tremujorin më parë, ndërsa befasia kryesore negative erdhi në Gjermani, ekonomia më e madhe e kontinentit. Aktiviteti atje u tkurr me një më të madh se sa pritej 1.7% pasi sektori i prodhimit u godit nga ndërprerja e furnizimit të pjesëve në krye të goditjes ndaj shërbimeve dhe udhëtimeve nga kufizimet e aktivitetit të lidhura me pandeminë.

Autoritetet franceze parashikojnë që perspektiva e situatës COVID-19 në vend të jetë më e mirë muajin e ardhshëm, kur një pjesë e madhe e popullsisë do të vaksinohen. Qeveria ka filluar të heqë dal ngadalë bllokimet e pjesshme, pavarësisht numrave ende të lartë të rasteve të koronavirusit dhe pacientëve të shtruar në spitale me COVID-19. Presidenti Emmanuel Macron tha të enjten se pjesët në natyrë të kafeneve dhe restoranteve të Francës do të lejohen të rihapen më 19 maj së bashku me muzetë, kinematë, teatrot dhe sallat e koncerteve.

Shqetësimi për një sezon të dytë të mundshëm të humbur të pushimeve ka turbulluar parashikimin për vendet mesdhetare si Italia, Spanja dhe Greqia, të cilat mbështeten shumë tek turizmi. Greqia ka hequr kufizimet e karantinës për vizitorët nga vendet e BE dhe do të lejojë që restorantet dhe kafenetë të rihapen për shërbimet në natyrë nga 3 maji. Të ardhurat nga turizmi atje u ulën 75% vitin e kaluar.

Ekonomistët thanë se presin një rritje në javët e ardhshme pasi vaksinimet të përshpejtohen. Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon një rritje prej 4.4% për vendet e eurozonës këtë vit.

“Të dhënat e sotme të PBB-së për tremujorin e parë sugjerojnë një qëndrueshmëri të ekonomisë së bllokut dhe dërgojnë sinjale inkurajuese rreth perspektivës afatshkurtër”, tha ekonomistja Maddalena Martini në institutin Oxford Economics.

Katerina Grapsa, pronare e një dyqani artikujsh dekorativë në Athinë, shprehu optimizëm ndërsa rregullonte sendet e saj duke përfshirë qirinj për Pashkën Ortodokse, që festohen të dielën.

“Nga tani e tutje, shpresojmë që gjërat të përmirësohen, për shkak të vaksinave, dhe masave të marra” tha ajo. “Nëse vijnë turistët dhe ata nuk na sjellin COVID, do të jetë shumë më mirë. ”

Deri tani, shkalla e papunësisë në Evropë është rritur gradualisht në 8.1% në mars, falë programeve të gjera të mbështetjes që ndihmojnë kompanitë të mbajnë punëtorët në punë. SHBA shënoi ulje të papunësisë në 6.0% pasi ajo u rrit me 14.8% gjatë periudhës më të keqe të pandemisë.

Një faktor kryesor që pengon rimëkëmbjen në Evropë është administrimi i ngadaltë i vaksinave, gjë që ka çuar në bllokime të zgjatura. Një tjetër është mbështetja më e pakët fiskale për ekonominë nga shpenzimet e reja të qeverisë.

Sipas ekonomistëve në bankën UniCredit, paketa e ndihmës prej 1.9 miliardë dollarë e Presidentit amerikan Joe Biden, e shoqëruar me shpenzimet nga një përpjekje e mëparshme, solli një mbështetje prej rreth 11-12% të prodhimit ekonomik vjetor për këtë vit. Në kontrast, stimuli fiskal evropian arrin në rreth 6% të produktit të brendshëm bruto.

Kina u godit e para nga pandemia, por e vuri atë nën kontroll përmes masave të rrepta të shëndetit publik dhe ishte e vetmja ekonomi e madhe që u rrit në vitin 2020. Shtetet e Bashkuara u goditën rëndë nga virusi, por kanë kryer vaksinime me një ritëm të shpejtë.

Marre nga VOA

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota ekonomia ne europe ekonomia ne europe

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE