LIVE UPDATES
Bota

Vendim skandaloz/ Turqia ndalon qytetarët që të filmojnë policinë gjatë protestave

30 Prill 2021, 19:51 Nga DOSJA
Vendim skandaloz/ Turqia ndalon qytetarët që të filmojnë

TURQI– Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë së Turqisë lëshoi ​​të Premten një direktivë që ndalon të gjitha regjistrimet audio-vizuale të qytetarëve në protesta.

“Këto lloj regjistrimesh audio-vizuale i pengojnë ata [policinë] të përmbushin detyrat e tyre dhe nuk duhet të lejohen; ata duhet të parandalojnë ata që marrin regjistrime të një proteste ose veprimi, “– thuhej në direktivë.

Sipas mediave të huaja, veprime ligjore do të ndërmerren kundër çdo qytetari që regjistron policinë në ndonjë ngjarje shoqërore. Policia pretendon se regjistrimet audio-vizuale të oficerëve ndërsa ata janë duke përmbushur detyrat e tyre gjatë ngjarjeve shoqërore shkelin privatësinë e tyre dhe zbulojnë identitetin e tyre.

Grupet e të drejtave dënuan direktivën e re si censurë të qartë. Dega në Stamboll e Shoqatës së Avokatëve Progresivë, CHD tha se u prezantua qartë për të garantuar anonimitetin e policisë përpara çdo incidenti në 1 maj, Ditën Ndërkombëtare të Punës.

“Nëse personeli juaj regjistrohet ndërsa torturoni dikë, kjo mund të paraqitet si provë. Edhe një herë, detyra juaj nuk është të torturoni, është një krim! “ CHD shkroi në Twitter. CHD u tha qytetarëve se nëse shohin se po kryhet një krim, ata mund të marrin regjistrimin audioviziv si “provë”.

Brutaliteti policor dhe tortura janë problemet kryesore në Turqi.

Raporti i vitit 2021 I vëzhguesit ndërkombëtar të të Drejtave të Njeriut, Human Right Watch( HRW) vuri në dukje një rritje në Turqi të akuzave për torturë, keqtrajtim dhe trajtim mizor e çnjerëzor ose degradues nga personeli i sigurisë.

“Një recetë për katastrofën, pa kamera, pa përgjegjësi.” – tha Emma Sinclair-Webb, Drejtore e Asociuar e HRW për Evropën dhe Azinë Qendrore.

Policia turke është e njohur për ndërhyrje brutale në protesta në vitet e fundit, pasi qeveria e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan bëhet gjithnjë e më autoritare. Policia përdori plumba gome, gaz piper në protestat e fundit të studentëve në Stamboll, duke kundërshtuar një rektor të emëruar politikisht në Universitetin prestigjioz Bogazici të Stambollit. Disa protestues, banorë lokalë dhe gazetarë u plagosën.

(D.A/DOSJA.AL)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota emma sinclair-webb turqia ndalon filmimet ne protesta emma sinclair-webb turqia ndalon filmimet ne protesta

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE