LIVE UPDATES
Politike

Rama prezanton skuadrën në Fier: Spitalet nuk janë ato të para 6 viteve, doktorët të linin të vdisje…çështja e naftë

13 Nëntor 2020, 14:13 Nga DOSJA
Rama prezanton skuadrën në Fier: Spitalet nuk janë ato të

FIER– Kryeministri Edi Rama ishte sot në fshatin Mbrostar të Fierit për të prezantuar skuadrën e Partisë Socialiste për zgjedhjet e 25 prillit. Fillimisht fjalën e mbajti drejtuesi politik për jugun, Gramoz Ruçi, i cili nuk i ka kursyer lavdet ndaj kreut të partisë së tij, Edi Rama. Më pas, Rama kujtoi kohën kur ishte bërë pjesë e Partisë Socialiste, duke bërë krahasimin me “zgjedhjet” brenda PD-së. Sipas Ramës, kryedemokrati Lulzim Basha fshihet pas një komitetit për të hequr nga partia figurat që nuk do.


Kryeministri nuk la pa prekur edhe pjesën e pandemisë. Ai u shpreh se sot në Shqipëri, nuk janë më spitalet e para gjashtë apo shtatë viteve, ku mjekët të linin të vdisje nëse nuk u fusje lekët në xhep. Sipas Ramës, spitalet në kohën e Sali Berishës ishin si një stacion treni ku nuk dihej se kush ishte kontrabandisti.

Rama përmendi mesazhin e një personazhi të njohur publik, pa i nxjerrë emrin, për të cilin tha se kishte frikë dhe nuk flinte dot gjumë nga ankthi se mos e infektohej dhe nuk do të kishte asnjë shtrat në spital për tu shtruar. Përsa u përket të infektuarve që shkojnë në Turqi, Rama tha se nuk i ndalon dot njerëzit që të shkojnë, por edhe në Shqipëri, nuk u mungon asgjë. Kreu i Qeverisë tha se askush nuk duhet të flasë keq për mjekët, pasi ata janë heronj që nuk dorëzohen dhe mbajnë veshur rrobat e rënda të luftës, që nga fillimi i pandemisë.

Kryeministri preku edhe tëmen e naftëtarëve për të cilët tha se çështja e tyre do të mbyllet shumë shpejt. Sipas tij, nëse në këtë situatë do të ishte në qeveri Sali Berisha, Monika Kryemadhi e Lulzim Basha, ata s’do të merrnin asgjë. Sipas Ramës, në atë situatë i ka çuar pikërisht Berisha. Nuk harroi të prekte as Opozitën. Sipas Ramës, Opozita që pret të vijë në pushtet, ka si paketë Monikën e cila do ‘pjesën e saj’.

(k.m;f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama rama ne fier 13 nentor 2020 edi rama rama ne fier 13 nentor 2020

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN