LIVE UPDATES
Politike

PDIU dënon deklaratat e Presidentit Aleksandër Vuçiç, i bëjnë thirrje qeverisë të ndërpresë marrveshjet me Serbinë

13 Nëntor 2020, 13:44 Nga DOSJA
PDIU dënon deklaratat e Presidentit Aleksandër Vuçiç, i

TIRANË– Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka dënuar deklaratat e dhëna së fundmi të Presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Në një deklaratë të postuar në ‘Facebook’ ata shprehen se simbolika e përdorur prej tij, ai i një konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë ishte një këmbanë alarmi për të gjithë ata që kanë ende veshë të dëgjojnë.

Më tej ata i bëjnë thirrje të gjitha segmenteve të shtetit shqiptar të fillojmë një proces institucional reagimi.

‘I bëjmë thirrje Qeverisë shqiptare të ndërpresë çdo akt nënshkrimi marrveshjesh e traktatesh me një shtet i cili kërëcnon me luftë shqiptarët.’- shkruan PDIU.

Postimi i plotë:

PDIU: “Bashkë nën një flamur” në çdo rast që do të sulmohemi
PDIU: Ftojmë Presidentin e Republikës së Shqipërisë dhe Kosovës të thërrasin tryezën e përbashkët të të gjithë faktorit politik shqiptar mbarëkombëtar Ditën kur krerët e Kosovës ndodheshin në Hagë në një proces gjyqësor që nuk qëndron në asnjë argument juridik apo njerëzor, presidenti serb guxoi të kërcënonte Kosovën, Shqipërinë dhe gjithë rajonin me fantazmën e një konflikti të ri. Simbolika e përdorur prej tij, ai i një konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë ishte një këmbanë alarmi për të gjithë ata që kanë ende veshë të dëgjojnë. Në këto kushte PDIU i bën thirrje të gjitha segmenteve të shtetit shqiptar të fillojmë një proces institucional reagimi. Ftojmë Presidentin e Republikës së Shqipërisë dhe Kosovës të thërrasin tryezën e përbashkët të të gjithë faktorit politik shqiptar mbarëkombëtar për të reaguar së bashku, “Një komb, një qëndrim” I bëjmë thirrje Qeverisë shqiptare të ndërpresë çdo akt nënshkrimi marrveshjesh e traktatesh me një shtet i cili kërëcnon me luftë shqiptarët. Ditën më të vështirë për Kosovën pas luftës, ditën kur të gjithë krerët politikë të Kosovës ndodheshin në Hagë, Kryeministri shqiptar firmoste marrveshjen e minishengenit me Vuçiçin. Ky është një akt i cili nuk përmbush as vullnetin e as dëshirën e shqiptarëve, ndaj përgjegjësi i vetëm për këtë akt do jetë vetëm Edi Rama. Shteti shqiptar nëpërmjet përfaqësuesve të tij duhet të bëjë më dije të gjitha instancat e BE dhe NATO-s për kërcënimet e presidentit serb. Ministria e Jashtme duhet të paraqesë urgjentisht notë proteste për deklaratën kërcënuese të presidentit serb. Shqiptarët do të jenë “Bashkë në një flamur” në çdo rast kur të kërcënohet apo të hapet një konflikt, që prek shqiptarët e Kosovës apo të Shqipërisë.

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike deklarata e pdiu deklarata e pdiu

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN