LIVE UPDATES
Bota

Vaksinimi me detyrim/ Deputetët në Francë kërcënohen me vdekje: S’tërhiqemi

3 Janar 2022, 20:13 Nga DOSJA
Vaksinimi me detyrim/ Deputetët në Francë kërcënohen me

FRANCË – Ligjvënësit nga partia në pushtet e Francës, La Republique en Marche (LREM) thanë ditën e sotme se nuk do të bënin pas nga kërcënimet me vdekje që kanë marrë dhjetëra politikanë mbi një projektligj që do t’u kërkojë njerëzve të tregojnë prova të vaksinimit për të shkuar në një restorant ose kinema ose të merrnin transportin publik.

Sipas Reuters, ligji i ri, i cili do të hiqte mundësinë e shfaqjes së një rezultati negativ të testit në vend të vaksinimit, ka mbështetjen e disa partive dhe është pothuajse e sigurt se do të miratohet nga dhoma e ulët në një votim të hënën vonë ose të martën.

Por një debat i tensionuar në parlament sot nënvizoi atë që qeveria dhe opozita e përshkruan si “lodhje” me pandeminë dhe masat për ta trajtuar atë. Forcimi i propozuar i rregullave ka zemëruar aktivistët kundër vaksinimit dhe disa ligjvënës thonë se ata kanë qenë subjekt i agresionit, duke përfshirë vandalizëm dhe kërcënime të dhunshme.

“Ne nuk do të dorëzohemi. Është demokracia jonë ajo që është në rrezik,” i tha parlamentit Yael Braun-Pivet, nga partia qeverisëse La Republique en Marche (LREM), duke iu referuar kërcënimeve me vdekje që ajo tha se kishin marrë politikanë të të gjitha shtresave.

Duke kritikuar atë që ai e quajti “egoizmin” e atyre që kundërshtojnë imunizimet, Ministri i Shëndetësisë Oliver Veran tha se qëllimi i këtij ligji nuk është të frenojë liritë por të shpëtojë jetë. Javën e kaluar, garazhit të një deputeti të partisë në pushtet iu dogj zjarri , me mbishkrime nga protestuesit e dyshuar kundër vaksinimit të zhvarrosura në një mur ngjitur.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin ka thënë se policia do të forcojë mbrojtjen për ligjvënësit pasi disa, duke përfshirë Barbara Bessot Ballot e LREM, doli publikisht me kërcënimet me vdekje. Ajo tha se 52 ligjvënës kishin marrë mesazhe që i kërcënonin se do t’i vrisnin sepse “sulmuan lirinë tonë”, duke shtuar në Tëitter se këto kërcënime me vdekje janë të papranueshme.

Franca ka pasur tradicionalisht më shumë skeptikë ndaj vaksinave se shumë nga fqinjët e saj, por ka një nga normat më të larta të vaksinimit të BE-së kundër COVID-19, me gati 90% të atyre të moshës 12 vjeç e lart. Për muaj të tërë, njerëzve u është dashur të tregojnë ose prova të vaksinimit ose një test negativ për COVID-19 në shumë vende publike. Por ndërsa infeksionet me variantet Delta dhe Omicron rriten, qeveria ka vendosur të heqë dorë nga opsioni i testimit. Me synimin që kalimi i vaksinës të hyjë në fuqi në mes të janarit pas miratimit nga të dy dhomat e parlamentit.

Franca pa turma të mëdha që u mblodhën kundër lejes shëndetësore kur u prezantua gjatë verës, por pjesëmarrja në mitingjet e fundjavës u pakësua pasi pranimi i vaksinës u rrit.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota covid ne france franca vaksinimi ne france covid ne france franca vaksinimi ne france

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë