LIVE UPDATES
Bota

Raporti i “Caminando Fronteras”: Janë dyfishuar vdekjet e refugjatëve në Mesdhe

3 Janar 2022, 19:55 Nga DOSJA
Raporti i “Caminando Fronteras”: Janë dyfishuar vdekjet e

SPANJË Rreth 12 njerëz në ditë vdisnin ose zhdukeshin ndërsa përpiqeshin të arrinin në Spanjë në vitin 2021, më shumë se dyfishi i totalit për vitin e kaluar.

Sipas The Guardian, 4,404 refugjatët që humbën jetën përfshinin 205 fëmijë, sipas Caminando Fronteras (Walking Borders). Në një raport të publikuar të hënën, OJQ-ja vuri në dukje se numri i vdekjeve ishte më shumë se dyfishi i 2,170 vdekjeve dhe zhdukjeve të regjistruara në vitin 2020.

“Është e tmerrshme. Këto janë shifrat më të këqija që kemi parë që kur filluam të numëronim në 2007,” tha Helena Maleno, e cila drejton Caminando Fronteras. 

Raporti vendosi një lidhje të drejtpërdrejtë midis rritjes së madhe të numrit të vdekjeve dhe përpjekjeve evropiane për të frenuar migrimin në Mesdhe. Si rezultat, refugjatët janë kthyer gjithnjë e më shumë në rrugën e pabesë të Ishujve Kanarie, një nga kalimet më të rrezikshme në Evropë, duke u nisur në anije të paqëndrueshme që shpesh nuk janë të përshtatshme për t’u përballur me rrymat e egra të Atlantikut.

Deri më 28 dhjetor të vitit të kaluar, 22,200 emigrantë zbritën në brigjet e ishujve Kanarie, sipas qeverisë spanjolle. Caminando Fronteras vlerësoi se 4,016 njerëz vdiqën ose u zhdukën përgjatë rrugës, duke sugjeruar që përafërsisht çdo gjashtë persona që arrijnë në arkipelagun spanjoll, një person vdes ose zhduket.

Shifrat e përpiluara nga Caminando Fronteras janë nxjerrë nga puna që ajo bën në vënien në terren të thirrjeve të ankthit nga migrantët ose familjet e tyre dhe alarmimin e rojeve bregdetare dhe shërbimeve të shpëtimit detar.m OJQ gjithashtu regjistron anijet e humbura dhe punon me të afërmit për të identifikuar të zhdukurit dhe të vdekurit.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota emigrimi i paligjshem emigrimi ilegal ishujt kanarie spanja emigrimi i paligjshem emigrimi ilegal ishujt kanarie spanja

Sondazh

Poll
Bota 3 Janar 2022, 16:22

Sondazhi: Demokracia në SHBA e kërcënuar

Një sondazh i zhvilluar në Shtetet e Bashkuara zbuloi se shumica e amerikanëve mendojnë se demokracia dhe sundimi i ligjit në vend është nën kërcënim.Gjashtëdhj...

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit