LIVE UPDATES
Aktualitet

“Uli grilat që mos të dëgjoheshin zhurmat jashtë dhe…”/ Rrëfimi i dhimbshëm i të moshuarve: Si na rriht

25 Korrik 2020, 16:22 Nga DOSJA
“Uli grilat që mos të dëgjoheshin zhurmat jashtë

Përdorimi i alkoolit dhe drogës po kthehet çdo ditë si një nga shtytësit më të mëdhenj të dhunës në familje. Të moshuar që gjenden nën sulmet e fëmijëve, pas kërkesave të tyre ethshme për para. Gra dhe partnere që dhunohen nga njerëzit me të cilët ato kanë zgjedhur të ndajnë jetën, që janë nën efektin e alkolit ose kërkojnë të marrin drogë. Dosja që gazeta “Si” po zbardh ekskuzivisht sot tregon se si dy prindër dështuan për ta larguar djalin nga droga dhe që së paku tre vitet e fundit ata u detyruan të kthehen në denoncues kundër tij, pasi ushtronte dhunë. Jeta e dy të moshuarve nga nën frikën e dhunës, tashmë është e ndarë mes burgut ku biri I tyre F.L. ka përfunduar sërish, dhe shtëpisë, ku ata flinin me frikë prej të birit

“Djali ynë ka një javë që ka dalë nga burgu, s’po gjejmë prehje, ai prapë na dhunon….”

Dy të moshuar, me rrobat e grisura dhe shenja në fytyrë duke mbajtur njëri -tjetrin kanë nisur të tregojnë problemet me djalin e tyre, që nisi të përdor drogë në moshë të re dhe ka që refuzuar çdo përpjekje të familjes për rehabilitim. Banesa ku policia shkrepoi fotografitë e fundit, pas dhunës së ushtruar kishte ngado orendi të thyera dhe dyer të dëmtuara. Pikturat në ërw ëngonin- tregoi për gazetën “Si”, agjenti që kqyri shtëpinë pas arrestimit të F.L.

Pasi njëri nga policët i dha çiftit të të moshuarve nga një gotë ujë për t’u qetësuar, ata filluan të tregojnë për të birin. “Policia shkoi në orën 4.30 të mëngjesit në shtëpinë e tyre në kryeqytet pas një telefonate që kërkonte ndihmë”- tha një burim I gazetës “Si” pranë komisariatit numër 3. Madje edhe efektivët vetë u gjendën më pas nën sulmet e djalit të dhunshëm, teksa njëri nga prindërit kishte shenja në fytyrë ndërsa e ëma kishte dalë me shapka në rrugë

“Jemi në pension të dy, vajzën e kemi të martuar në Francë. Djali doli nga burgu në mes të muajit maj. Që kur ai doli nga burgu kemi frikë, rimë me frikë, flemë me frikë. Nuk po gjejme prehje, kemi ngelur rrugëve” –I tha policisë nëna e 30 vjeçarit, përdorues droge dhe alkoli.

“ U arrestua në shtator 2017 për dhunë ndaj nesh, kur doli ne ja hapëm derën se ështe beqar dhe është djali ynë. Pastaj u arrestua prapë dhe doli në mars 2018 dhe doli nga burgu në fund të qershorit 2019. Përsëri ai vazhdoi të njëjtat veprime dhe shkoi në burg. Ai është përdorues I drograve të forta, dhe nuk kontrollohet”- shtoi e moshuara .

Sipas dëshmisë së saj dhënë në polici dhe që gazeta “Si” e disponon së bashku me identitetin e të moshuarve, në një rast ai I ka marrë zvarrë të dy prindërit pasi e refuzuan t’I jepnin lekë për të blerë dorgë. Ngjarja e dhunëshme ndodhi në sy të mbesës së tyre të vogël 4 vjeçe.

Sulmi i fundit

Ditën e ngjarjes babai pensionist ishte shtrirë sepse nuk ndihej mirë për shkak të luhatjeve të tensionit. Nga shtëpia e tyre sapo ishte larguar autoambulanca . Në orën 3.30 të mëngjesit në shtëpi kthehet djali.

” Erdhi djali”, më tha –“ po pi kafe hëë..pastaj uli grilat që mos të dëgjoheshin zhurmat jashtë dhe ë afrua më qëllloi në kokë. Më nxorri nga krevati zvarrë. U zgjua e tmerruar mbesa dhe po qante. Ai më gjuante me këpucë në trup”. Këto detaje rrënqethëse jepen nga I ati I dhunuesit I cili me lotë në sy ka pohuar se djali vepronte kështu sa herë nuk gjente dot të holla për drogë.

E ëma u shmang dhe doli jashtë nga shtëpia me vrik. Djali iu sul pas, mori motorrin dhe e ndoqi.

“Ajo e tmerruar nga kjo skenë shkoi në komisariat, ndërsa unë kur mbeta vetëm telefonova policinë” jep detaje I moshuari , I cili sipas policisë ka shënja dhune nga goditjet e të birit.

Rasti më I fundit ështe hera e gjashtë e sulmit. “Kemi frikë prej tij, si reagon , ai thyen cdo gjë”-I thanë policisë të moshuarit.

Të moshuarit i kanë dhënë ëndësi disa herë të birit për të nisur jetën por nuk kanë ëndur ta shkëpusin atë nga droga. “Në këto kushte kërkojmë zgjidhje përfundimtare nga shteti”-thonë të moshuarit.

Pas arrestimit të 30 vjeçarit policia ka shtuar në dosje edhe kjqyrjet në sistemin Tims dhe Adams nga ku del se ai është I dënuar disa herë për dhunë në familje. Eskpertiza më e fundit nga IML nënvizon se dy pleqtë nga dhuna më e fundit kanë dëmtime të tilla të rënda që u kanë sjellë humbje të aftësisë së përkohshme për nëntë ditë. Vec akuzës së dhunës në familje I riu përdorues do akuzohet edhe për kundërshtim të policisë.

Marrë nga Gazeta “Si”

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet djali dhunues djali dhunues

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh