LIVE UPDATES
Aktualitet

Historia e doktoreshës shtatzënë, komentuesit “masakrojnë” Manastirliun: Si mund të punojë shtatzënë mjekja tek spit

25 Korrik 2020, 15:28 Nga DOSJA
Historia e doktoreshës shtatzënë, komentuesit

TIRANË– Ditën e djeshme, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu publikoi foton e mjekes Krisli nga brenda spitalit Infektiv, e cila po u shërbente pacientëve. Duke marrë parasysh se Krisli është mjeke deri këtu nuk ka asgjë të çuditshme, përveçse detajit që ministrja ndau me vetë ndjekësit e saj; doktoresha ishte shtatzënë në muajin e nëntë.

Heronj!,”-shkruan Manastriliu krahas fotos ndërsa komentuesit e kanë “masakruar” duke i përmendur gjendjen e saj dhe rrezikun që i kanoset nga një infektim i mundshëm. Pikërisht një prej tyre i ka kthyer përgjigje edhe vetë shefja e Shërbimit Infektiv, Najda Çomo, e cila është kapur me një komentuese por duke mos i kthyer përgjigje për pyetjet e saj.

KOMENTET:

Najada Çomo: Një falenderim të madh, për Dr.Krislin, që si reanimatore, po jep kontribut maksimal, në mjekimin e pacientëve me Covid-19, dhe jo pak, por 5 muaj! Aktualisht është duke shërbyer. Mirënjohje Dr Krisli

Komentuesi: Nuk më duket normale që një mjeke shtatzënë të punojë në kushtet e Infektivit sidomos me pacientë me covid-19. Një gabim i vogël mund të sjellë pasoja shumë të rënda për mjeken ose bebin. Duhen mënjanuar këto gjëra. Nuk dihet ende çfarë pasojash jep ky virus. Ju lutem ky nuk është heroizëm. Është budallallik. Me zjarrin e ujin nuk luhet thotë shprehja. Duhet shtuar dhe covid-19 këtu.

Najada Çomo: Dr Krisli, është shumë punëtore, profesioniste dhe shumë e mirë. Punon dhe nuk ka kohë për të ëndërruar.

Por si mund të punojë një mjeke shtatzënë në spitalin Infektiv, ku janë infektuar edhe mjekë të tjerë përfshirë edhe shefin e Urgjencës, Skënder Brataj. Organizata Botërore e Shëndetit shkruan lidhur me rastin se “para, gjatë dhe pas lindjes, të gjitha gratë kanë të drejtën e një kujdesi me cilësi të lartë si në kushte normale”. Por ka përfituar të njëjtin shërbim edhe doktoresha? Në kushte të tilla, a nuk duhet që doktoresha të ishte larguar përkohësisht nga detyra për sigurinë e saj dhe të foshnjës. Disa kohë më parë “propublica.org” publikoi një artikull ku shkruhej se në të gjithë botën infermieret dhe mjeket shtatzëna detyroheshin që të shkonin në punë edhe pse rrezikonin shumë, e madje disa prej tyre nuk merrnin as lejen e lindjes. Kur raste të tilla janë shënuar në Amerikë, a ka mundësi që diçka e tillë të ndodhë edhe në vendin tonë? Sepse nuk mund të themi edhe që vuajmë për mjekë e infermiere, pasi çuam për solidaritet në Itali me dhjetra…

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet dr krisli koronavirusi ne shqiperi ogerta manastirliu spitali infektiv dr krisli koronavirusi ne shqiperi ogerta manastirliu spitali infektiv

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh