LIVE UPDATES
Ekonomi

U prokuruan për 4 vite/ Tenderat e mirëmbajtjes së rrugëve, ankimohen tre procedura në KPP

11 Nëntor 2020, 06:35 Nga DOSJA
U prokuruan për 4 vite/ Tenderat e mirëmbajtjes së rrugëve,

Autoriteti Rrugor Shqiptar zhvillon tenderat e mirëmbajtjes rutinë të akseve rrugore në vend në bazë performance por vetem ne nentor për tre prej tyre duket se ka pasur kundërshtime.

Tre kompani kanë ankimuar në Komsionin e Prokurimit Publik procedurat ku së pasi lidhur me tenderin “Mirëmbajtja rutine me performance rruga Berat-Çorovode+rruga Çorovode-Hambull+rruga Hambull-Rog(62,7km) nga kompania 2T shpk.

E dyta është procedura mirëmbajtje rutinë me performancë rruga “Rrëshën (U.Fanit)-Shpal, Shpal-O.Bene-K.Hadroj, Shpal-Ura e Repsit” nga kompania EK Munella shpk & Drini-1 shpk dhe e treta loti XII “Mirëmbajtje rutine me performancë rruga “Kuben-Vasie” nga kompania Doda-R shpk.

Gjatë muajit shtator ARRSH hapi dy procedura prokurimi sa i takon mirëmbajtjes së rrugëve ku së pari për rajonin qëndror duke vendosur një fond limit prej 148 milionë lekë ndërsa për rajonin veror ndarë në dy lote me 341 milionë lekë.

Po kështu në mes të vitit ARRSH do të prokuronte një procedurë më të zgjeruar për mirëmbajtjen e rrugëve në rajonin Jugor dhe atë veriror të vendit të ndarë në lote.

Në rajonin e Jugut u prokuruan për një periudhë 4 vjeçare 13 rruge:

Ura e Leklit – Këlcyrë – Përmet + rruga Valare – Erind – Çajup + rruga K/Dhuvjan – Libohovë 2
Përmet – Çarshove + rruga Çarshove – tre urat (dogane) + rruga Çarshovë – Leskovik 49.5 km
Korce – Erseke + rruga unaza Erseke – Erseke + rruga K/Boboshtice – dardhe 54,5 km
Korce – Voskopoje + rruga Bilisht – Baban – Hocisht + rruga ura Baban – qendra Baban 28.3 km
Sarande – Butrint + rruga Metoq – Çuke – Pllake – Xarre + rruga Cuke -kanali i Cukes 39.4 km
k/Muzine – Delvinë + rruga Delvinë – Qafë gjashtë + rruga ura Kardhiq – Prongji + rruga Vergo – K/Shijan + rruga Vergo – Prongji (loti 4+5+6) 1 km
Vlore (k/spital) – Peshkepi + rruga Peshkepi – Selenice + rruga Peshkepi – Vllahine + Vllahine – Poçem – Povel + rruga Levan – Vlore (e vjetra) 76,7 km
Tepelene – Dukaj + rruga k/Salari – Sevaster + rruga Sevaster – qafe Dushk + rruga Sevaster – Kalivac + rruga Peshkepi – Gjorm + rruga Bypass Tepelene 84 km
Berat – Corogjaf + rruga Corogjaf – k/Gllave – Antene + rruga Poshnje – Velemisht – k/Patos + rruga k/Marinez – marinez 70,2 km
Berat – Çorovode + rruga Çorovode – Hambull + rruga Hambull – Rog 62,7 km
k/Çerme – hyrje Divjake + rruga dalje Divjake – plazh Divjake + rruga Jeta e re – Kosove + rruga Bypass Fier – rrethrrotullimi Kolonje + rruga Fier – Seman plazh + rruga k/Pojan – Apolloni + rruga Bypass Fier 75,1 km
Patos – Ballsh + rruga Ballsh – Fratar + rruga Ballsh – Aranitas + rruga kr/rruga nacionale – Bylis + rruga mMetohasim-Kafaraj 61,4 km
Leskovik – Ersekë + rruga Leskovik – Tre Urat (dogane) 56.5 km
Në rajonin e Veriut për një periudhë 4 vjeçare 14 rrugë:

Koplik – Bogë, Dedaj – Razëm
Mali-Fierzë
Laç – Koman, H/Berdice- Velipojë, U.Bunës (E re)-Shirokë, Krye Bushat-B.Jugë, D/Barbullush-Kukël
Lezhë- Ura e Matit (E trenit), Lezhë-H.Gjuetisë, D/Hoteli Gjuetise- D/Vain, D/Vain – Bilanc, D/Balldre-B Juge,K.Balldre- Porta e Aviacionit
Rreshen (U.Fanit)- Shpal, Shpal- Q.Bene- K.Hadroj, Shpal-Ura e Repsit
Ura e Zogut -Rreshen (Ura e Fanit), Ura e Matit (e trenit) – Ura e Zogut, K/Pllanë-U.Zogut, Ura e Matit (E trenit)- Nyja Milot
Kukës-U.Zapotit, K/Kalimash – Lidhje me rrugen e Kombit , U.Drinit te Zi (Kukës) -Krumë
Krumë-Q.Prushi, Golaj (K/Plepa) -Kam
Kukës-Bushtricë (Vasie), K/Rruge Domaj-Draj Rec, (Kufi me Peshkopinë)
Curri – Valbonë, U.Bujan – Q.Morinë (doganë), Sopot-Kernajë, Q.Mejdan -Tropoje-Bucaj
Fierzë-B.Curri , B.Curri – Cërrnicë , D/Sopot-Kam
Kuben- Vasie
Peshkopi (K/Rr.Tomin)- Ura e Muhurit, Ura e Muhurit – Draj Reç (Kufi me Kukësin) , Peshkopi- Ushtelence
Cerenecit – Klenjë,Trebisht-Dogane, Qaf Bualli-Kraste, Kthesa Lapidari-Lis,K/Rrugen Kombetare-Ulez

Marrë nga Monitor.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Ekonomi Ekonomi ARRSH Autoriteti Rrugor Shqiptar prokurimi publik ARRSH Autoriteti Rrugor Shqiptar prokurimi publik

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng