LIVE UPDATES
Aktualitet

U arrestua e lirua! ‘Bëmat’ e Noizyt ndër vite, rivaliteti dhe plagosja në Prishtinë

16 Dhjetor 2021, 12:18 Nga DOSJA
U arrestua e lirua! ‘Bëmat’ e Noizyt ndër vite, rivaliteti

KOSOVË– Rigels Rajku i njohur ndryshe dhe me merin artistic Noizy apo ZinZin u vu në pranga dhe dol inga qelia në një hark kohor prej 12 orësh. Ai u kap në pikën kufitare të Vermicës pasi në pasaportën e tij rezultoi një ‘vulë e kuqe’. Në këmbim të një garancie pasurore prej dy mijë eurosh reperi ka lënë qelinë. Arsyet e kësaj prangosjeje mbeten ende të paqarta, por kjo nuk është hera e parë që Noizy ka pasur ‘telshe’ në policinë sin ë Shqipëri, Kosovë apo dhe në vende të tjera.

Kush është Noizy?

Rigels Rajku ka lindur në Sukth të Durrësit dhe është me origjinë nga Dibra. Në moshën 11-vjeçare së bashku me familjen e tij u vendosën në Londër ku u rrit në qarkun Woolwich. Pikërisht përditshmëria ishte frymëzim për të që të kishte sukses në jetë. Gjatë kohës që jetoi në Londër reperi e zhvilloi pasionin për boksin dhe u aktivizua në ‘streetfighting’ (ndeshje në rruge).

Jeta e tij siç e thotë edhe vetë këngëtari përshkruhet në vargjet e këngës “Bojm pak muhabet”. Reperi aktualisht jeton në Shqipëri. Ai është baba i një vajze me emrin Leandra, e cila jeton në Londër. Në vitin 2012, ia kushtoi këngën “Noku i vogël”, përmes të cilës i tregonte vajzës së tij se sa i mungonte dhe sa e do.

Noizy njihet edhe për duete të shumta me artistë të tjerë të muzikës shqipe, por me disa të tjerë ka pasur sherre mjaft të forta e deri në armiqësi. Në prill të vitit 2012, në Zvicër ndodhi një incident ndërmjet reperit nga Shqipëria dhe anëtarëve të BabaStars, pjesë e të cilëve asokohe ishte edhe Ledri Vula. Ngjarja besohet të ketë ndodhur në aeroportin e Zyrihut që ka pasur për protagonistë anëtarët e ‘labelit’ BabaStars dhe reperin e OTR, Noizy dhe një mik të këtij të fundit. Të dyja palët dolën me video duke pohuar se e kishin rrahur kundërshtarin. Noizy postoi një video, ku shfaqej shëndoshë e mirë dhe ku tregoi një stoli të njërit prej anëtarëve të BabaStars. Të njëjtën gjë më vonë e bënë edhe anëtarët e labelit tjetër, me Ledrin që e ftoi Noizyn për duel tjetër në zyrih.

Përçarja dhe konflikti mes reperëve shqiptarë vazhdoi pas këtij incidenti edhe në sferën e muzikës përmes teksteve të këngëve, gjatë intervistave të ndryshme të protagonistëve e që kulmoi me konfliktin e armatosur në Prishtinë në vitin 2016, kur mbetën të plagosur Noizy dhe Varrosi (Denis Hajri).

Më 13 shtator të vitit 2016, rreth orës 17:15 në parkingun para hotelit “Sëiss Diamond”, në Prishtinë kishte ndodhur një përleshje mes dy prej grupeve më të mëdha të reperëve, ata të OTR-së nga Shqipëria dhe BabaStars nga Kosova.

Sipas aktakuzës, ‘Noizy’, në ditën e sherrit i ishte vërsulur fizikisht Albert Krasniqit (i ndjerë tashmë) dhe Ylber Abdullahut (Cozman), pasi Krasniqi dhe Abdullahu kanë mbërritur me makinë në ambientet e parkingut.

Aktakuza thoshte se Noizy fillimisht i është vërsulur ‘Cozman’-it të cilit i është afruar derisa ishte duke ndenjur në automjetin e markës “Range Rover” dhe me grusht e ka goditur në pjesën e tëmthit dhe e ka shtyrë në automjet, me ç‘rast është shkaktuar rrahja e përgjithshme dhe i dëmtuari kishte pësuar edhe ca goditje. Më pas është përdorur dhe arma. Një plumb kapi reperin Noizy në kofshë ndërsa i plagosur mbeti edhe Hajri.

Rigels Rajku i njohur si Noizy është dënuar me dy mijë euro gjobë për incidentin ku ai mbeti i plagosur në qendër të Prishtinës. Për këtë sherr vetë Noizy është shprehur se labeli i Babastarsave është munduar t’i ndalojë muzikën të luhet në vende e media të ndryshme dhe po ashtu, shtoi se ka patur përpjekje që edhe modelet mos të marrin pjesë në videoklipet e tij.

“Të gjithë e dimë se ata i kanë blloku shumë artista me ec përpara. Kreshën për shembull, Mc Kreshën! Ose me ta ose pa ta jo. Kështu ka qenë edhe puna ime. Ndalën radio, ndalën clube, mos me këndu Noizy në disko a kupton. Sot e kësaj dite. Në mos ata, menaxhimi i tyre. Kjo ka qenë arsyeja kryesore e përplasjeve. Ka patur edhe gjëra të vogla, për shembullin u kërkonin modeleve mos të merrnin pjesë në videoklipet e mia. Imagjino, çfarë mund të presësh nga Noizy 20 vjeçar, tani që jam 33 vjeç e duhet të mendohesh mirë, jo më atëherë,”- tregonte ai.

Sa i përket sherrit të bujshëm në Prishtinë rreth dy vite më parë, 33-vjeçari tregoi se kjo çështje tashmë është mbyllur, por e cilësoi si ngjarjen më të turpshme të jetës.

“Sot uroj mos të ndodhin më probleme aq serioze se nuk mbyllen më aq lehtë. Jemi tjetër moshë, kemi rreth njerëz seriozë, biznesmenë. Sherri në Prishtinë është gjëja më e turpshme ku jam përfshirë. Por, për mua ka mbaruar si çështje. Skivi ta telefonuar Cozman dhe Albertin dhe papritur jemi gjendur përballë. Unë kam qenë në tualet, nuk dija gjë fare. Por siç thash është gjëja më e turpshme që më ka ndodhur,”- thoshte ai më tej.

Në vitin 2016, Noizy ka patur një tjetër telash me policinë. Reperi ka qenë në një klub nate në Durrës dhe pasi ka dalë është ndaluar nga policia. Ai nuk i është bindur forcave të policisë kur është ndaluar dhe u akuzua për ‘kundërshtim të policisë’.

Në vitin 2018 më të mëdha të rrjetit social Instagram kanë publikuar një video sherr të Noizyt me një grup tjetër në Itali. Një tjetër rivalitet për të cilin mbahet mend Noizy është ai me reperin Arkimed Lushaj, i njohur ndryshe si Stresi.

Por këtë vit, Stresi sqaroi se realisht nuk e ka armik këngëtarin.

“I kemi mbyllur gjërat, secili në punë të vet secili ka suksesin e vet. Ky është lajm shumë i keq për të gjithë reperët sepse kanë pasur dëshirë të na shohin ndryshe, por jo nuk jemi ashtu siç mendoni ju,”- ka thënë Stresi.

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore showbiz noizy rigels rajku noizy rigels rajku

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor