LIVE UPDATES
Aktualitet

Mjeku Alimehmeti publikon studimin: Imuniteti natyral është më i fortë se vaksinat

16 Dhjetor 2021, 11:23 Nga DOSJA
Mjeku Alimehmeti publikon studimin: Imuniteti natyral është më i

TIRANË – Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti ka publikuar ditën e sotme një studim në Çeki lidhur me imunitetin natyral ndaj virusit COVID dhe vaksinave ku në përfundim ka dalë së imuniteti natyral është më i fuqishëm.

Ai shkruan në Facebook se një tjetër studim madhor konfirmon efektivitetin e mbrojtjes nga infeksioni i kaluar COVID-19 dhe nga skema e vaksinimit. Të dhënat e prepublikuara më datë 12 Dhjetor 2021 janë përftuar nga të dhënat zyrtare të mbikqyryra nga: Ministria e Shëndetësisë, Instituti i Informacionit dhe Statistikave Shëndetësore dhe  Akademia e Shkencave çeke.-
Në studim është hulumtuar e gjihë popullata çeke e vaksinua apo që ka kaluar covid dhe nuk është vaksinuar. 

Nga popullata totale prej 10.701.077 e Republikës Çeke, deri më 20 Nëntor 2021 6.287.356 individë janë të vaksinuar dhe 1.996.080 individë e kanë kaluar virusin më parë. Përsa i përket efektivitetit të vaksinave kundër infektimit  vaksina Pfizer është 87% efektive pas 0-2 muajsh nga doza e dytë; 53% pas 7-8 muajsh nga doza e dytë dhe 92% pas dozës së tretë. AstraZeneca është 83% efektive pas 0-2 muajsh nga doza e dytë; 55% pas 5-6 muajsh nga doza e dytë dhe 92% pas dozës së tretë (Pfizer). Kurse efektiviteti i imunitetit natyror kundër infektimit qëndron efektiv  97% pas 2 muajsh nga infektimi, 90% pas 6 muajsh nga infektimi, 83% pas 12 muajsh nga infektimi, dhe 72% pas 18 muajsh nga infektimi.  Pra, imuniteti natyror është qartësisht superior ndaj vaksinave për sa i përket infektimit të thjeshtë.

Studimi ka parë edhe ektivitetin e vaksinave kundër shtrimit në spital dhe vdekjes ku Pfizer është 92% efektive pas 0-2 muajsh nga doza e dytë, 83% pas 7-8 muajsh nga doza e dytë, dhe  97% pas dozës së tretë (Pfizer).  AstraZeneca ëhstë  93% pas 0-2 muajsh nga doza e dytë,  82% pas 5-6 muajsh nga doza e dytë, dhe 97% pas dozës së tretë (Pfizer).
Kurse efektiviteti i imunitetit natyror kundër shtrimit në spital dhe vdekjes tregon se 12.894 individë ndër 1.996.080 janë reinfektuar, pra vetëm 0.65% e personave janë reinfektuar. Ai tregon 100% efektivitet kundër shtrimit në spital dhe vdekjes Pra, imuniteti natyror është qartësisht superior ndaj vaksinave për sa i përket shtrimeve në spital dhe vdekjeve!

Autorët dalin në përfundimet se, përgjatë kohës së studimit, gjetjet e tyre tregojnë: Reduktim të përgjithshëm të efektivitetit të vaksinave me kalimin, rritje të lartë të efektivitetit pas dhënies së dozës së tretë dhe se muniteti natyror shumë të qëndrueshëm dhe të lartë pas infektimit.

Postimi i plotë:

“Vëzhgoje thellë natyrën dhe do të kuptosh çdo gjë më mirë” Cit.: Albert Einstein. Miqtë e mi, një tjetër studim madhor konfirmon efektivitetin e mbrojtjes nga infeksioni i kaluar COVID-19 dhe nga skema e vaksinimit!  Të dhënat e prepublikuara më datë 12 Dhjetor 2021 janë përftuar nga të dhënat zyrtare të mbikqyryra nga autoritetet më të zyrtare të Republikës Çeke:  Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Informacionit dhe Statistikave Shëndetësore. Akademia e Shkencave Në studim është hulumtuar E GJITHË POPULLATA ÇEKE E VAKSINUAR APO QË KA KALUAR INFEKSIONIN DHE NUK ËSHTË VAKSINUAR. Nga popullata totale prej 10.701.077 e Republikës Çeke, deri më 20 Nëntor 2021:  6.287.356 individë janë të vaksinuar, dhe  1.996.080 individë janë të infektuar më parë.  Efektiviteti i vaksinave kundër infektimit (PCR pozitive):  Pfizer (Cominarty):  87% pas 0-2 muajsh nga doza e dytë,  53% pas 7-8 muajsh nga doza e dytë,  92% pas dozës së tretë (Pfizer).  AstraZeneca (Vaxzevria) 83% pas 0-2 muajsh nga doza e dytë,  55% pas 5-6 muajsh nga doza e dytë,  92% pas dozës së tretë (Pfizer).  Efektiviteti i imunitetit natyror kundër infektimit (PCR pozitive):  97% pas 2 muajsh nga infektimi,  90% pas 6 muajsh nga infektimi,  83% pas 12 muajsh nga infektimi,  72% pas 18 muajsh nga infektimi.  Pra, imuniteti natyror është qartësisht superior ndaj vaksinave për sa i përket infektimit të thjeshtë (PCR pozitive)!  Efektiviteti i vaksinave kundër shtrimit në spital dhe vdekjes: Pfizer (Cominarty):  92% pas 0-2 muajsh nga doza e dytë,  83% pas 7-8 muajsh nga doza e dytë,  97% pas dozës së tretë (Pfizer). AstraZeneca (Vaxzevria)  93% pas 0-2 muajsh nga doza e dytë,  82% pas 5-6 muajsh nga doza e dytë,  97% pas dozës së tretë (Pfizer).  Efektiviteti i imunitetit natyror kundër shtrimit në spital dhe vdekjes: 12.894 individë ndër 1.996.080 janë reinfektuar,  pra vetëm 0.65% e personave janë reinfektuar,  100% efektiviteti kundër shtrimit në spital dhe vdekjes  (Tabela S6 tregon mungesë totale në kolonat e shtrimeve dhe të vdekjeve në rast reinfektimi)  Pra, imuniteti natyror është qartësisht superior ndaj vaksinave për sa i përket shtrimeve në spital dhe vdekjeve! Autorët dalin në përfundimet se, përgjatë kohës së studimit, gjetjet e tyre tregojnë:  Reduktim të përgjithshëm të efektivitetit të vaksinave me kalimin.  Rritje të lartë të efektivitetit pas dhënies së dozës së tretë.  Imunitet natyror shumë të qëndrueshëm dhe të lartë pas infektimit.  Ky studim madhor në nivel kombëtar i shtohet shumë studimeve të mëparshme që nënvizojnë efektivitetin e lartë të vaksinave, të dozës së tretë dhe të imunitetit natyror pas infektimit.

(m.k/dosja.la)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet covid efekti i vaksinave ilir alimehmeti covid efekti i vaksinave ilir alimehmeti

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq