LIVE UPDATES
Aktualitet

E shkarkoi nga Kryesia, Basha heq Vokshin si kryetare të Komisionit të Shëndetësisë

16 Dhjetor 2021, 10:06 Nga DOSJA
E shkarkoi nga Kryesia, Basha heq Vokshin si kryetare të Komisionit të

TIRANË– Partia Demokratike ka depozituar në Kuvendin e Shqipërisë kërkesën për ndryshimin e Kryetares së Komisionit të Shëndetësisë Albana Vokshi dhe disa sekretarëve të tjerë. Dosja.al ka mësuar se bëhet fjalë për deputetët që janë mbështetës të ish-kryeministrit Berisha, si Flamur Noka (anëtar i komisionit të Sigurisë), Albana Vokshin (Kryetare e Komisionit të Sigurisë), Oerd Bylybashin (Zëvendëskryetar i Komisionit Ligjeve) dhe Belind Këlliçin (anëtar i Komisionit të Integrimit).

Ende nuk dihet se kush do t’i zëvendësojë në komisione deputetët e Partisë Demokratike. Ky hap i kryedemokratit Lulzim Basha vjen pasi ai i përjashtoi deputetët nga kryesia e Partisë Demokratike. Konkretisht më 12 dhjetor, Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike shkarkoi me 251 vota pro Edi Palokën si kryetar dhe anëtarët e kryesisë e sekretarët. Bëhet fjalë për: Belind Këlliçin; Ivi Kason; Albana Vokshin; Aldo Bumçin; Gent Strazimirin; Gert Bogdanin; Oerd Bylykbashin; Flamur Nokën; Ervin Minarollin; Ledina Mandian dhe Tomorr Alizotin. Të gjithë emrat e mësipërm janë anëtarë të Komisionit të Rithemelimit të Partisë Demokratike me në krye Këlliçin që pritet ta marrë në dorë partinë deri më 22 mars 2020 kur do të thirret një Kuvend i ri për të zgjedhur kryedemokratin e ri dhe funksionarët e tjerë.

Çfarë po ndodh në Partinë Demokratike?

E gjitha vjen nga data 9 shtator kur Lulzim Basha pezulloi Sali Berishën nga grupi parlamentar pas shpalljes “non grata” nga SHBA-ja. Pas vendimit të Bashës, Berisha iu rikthye aktivitetit të tij politik, duke nisur takimet me bazën që i quajti “Foltore”. Ai akuzoi liderin e PD-së Lulzim Bashën se ka shkatërruar opozitën duke bashkëpunuar me kryeministrin Rama. Gjithashtu, Berisha e fajësoi Bashën për humbjen e 4 zgjedhjeve dhe shkatërrimin e brendshëm të PD-së. Prej këtij momenti, marrëdhëniet e tij me pasardhësin e PD-së u tensionuan derisa u krijuan dy kampe brenda selisë blu. Me kalimin e ditëve, Basha e akuzoi Berishën si “pjesë të trekëndëshit të Bermudës” (Rama-Berisha-Meta) dhe për drejtim të partisë në mënyrë diktatoriale.

Më 11 dhjetor, Kuvendi i thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha votoi me 4446 fleta pro-shkarkimit të Bashës. Në këtë kuvend, u miratua dhe statuti i ri i PD-së si dhe u miratua mbajtja e Referendumit për legjitimin e shkarkimit të Bashës nga posti i kryetarit të Partisë. Por, Basha nuk e njeh vendimin duke përjashtuar në një mbledhje të Këshillit Kombëtar i PD-së në 12 dhjetor të gjithë mbështetësit e Berishës dhe duke i zëvendësuar të gjithë anëtarët e Kryesisë. 

Para dy ditësh, u regjistrua përballja e parë mes mbështetësve të Berishës dhe Bashës në selinë e PD-së. Basha organizoi mbledhjen e grupit të punës për zgjedhjet e reja të organeve të PD-së, më konkretiksht në FRPD dhe LDG. Ndërsa Berisha dhe mbështetësit e tij e sulmuan se ka dërguar persona të armatosur që kanë kërcënuar anëtarë të Forumit Rinor të Partisë Demokratike. Fill pas përplasjes, dje Basha u takua me një përfaqësi të 6 ambasadorëve të huaj. Më pas, Komisioni i Rithemelimit të PD-së denoncoi veprimin e radhës së kryetarit demokrat Basha për shkarkimin e disa kryetarëve dhe sekretarëve të degëve të PD-së pasi kanë mbështetur Berishën dhe lëvizjen e tij për rithemelimin e partisë opozitare.

Nga ana tjetër, Partia Demokratike do të duhet të zgjidhë konfliktin politik në rrugë ligjore. Në ditët e fundit, janë dërguar në gjykatë ndryshimet statutore të Kuvendit të 17 korrikut, ku Basha u rizgjodh për herë të dytë si kryetar i PD-së dhe në krahun tjetër Komisioni i Rithemelimit ka sjellë ndryshimet e fundit statutore të miratuara në Kuvendin e 11 dhjetorit në “Air Albania”.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike albana vokshi basha shkarkon vokshin lulzim basha albana vokshi basha shkarkon vokshin lulzim basha

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit